Profesjonalne pędzle dla wizażystów

powrót

Makijaż

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją pracę. A o jej jakości decyduje kilka czynników, tj.: uzdolnienia manualne, kreatywność, profesjonalne wykształcenie, kosmetyki i narzędzia pracy, jak pędzle, gąbki, puszki i inne akcesoria. Kształt, profil, długość, a nawet waga pędzla odgrywają ważną rolę w pracy wizażysty.
Biotechnologia
Profesjonalne pędzle dla wizażystów

Pędzle są przedłużeniem palców. Im dłuższa rączka, tym precyzyjniejsza praca i swobodniejsze, pewniejsze ruchy. Każdy pędzel ma swoje przeznaczenie i jest inaczej zbudowany. Składa się z drewnianego uchwytu, malowanego i lakierowanego tą samą metodą co samochody w celu przedłużenia jego żywotności i konserwacji drewna. Rączka pędzla może być w dowolnym kolorze, ale profesjonalne pędzle są najczęściej czarne. Mogą być także wykonane z innego materiału, jak tworzywo sztuczne, a w wersji ekskluzywnej np. z kryształu górskiego. Do ich wyrobu używa się różnego rodzaju włosa pochodzenia zwierzęcego i syntetycznego. Odpowiednie dobranie, wyprofilowanie i ułożenie włosia decyduje o jakości pędzli. Naturalne włosie jest „na gorąco” łączone z metalową skuwką, a następnie dodatkowo wzmacniane i ściskane. Do niedawna pędzle syntetyczne były zdecydowanie tańsze. Najnowsza generacja japońskich syntetyków przypomina łudząco naturę, co dla laika jest trudne do odróżnienia, a ich cena przewyższa cenę włosia naturalnego. W pędzlach kosmetycznych najczęściej stosuje się włosie z błękitnej wiewiórki syberyjskiej, chińskiej brązowej, białej i czarnej kozy, czerwonej kuny i wyselekcjonowane włosie Kolinsky, a także tańsze włosie z ucha wołu i kucyka pony.

Zaprojektowane przeze mnie pędzle służą przez wiele lat wszystkim, którzy cenią bezkompromisową, wysoką jakość samego makijażu jak i własnej pracy. Są one wykonane z najdroższego, wyselekcjonowanego włosia pochodzącego z Rosji i mają 10-letnią gwarancję. Należą do najlepszych i najdroższych pędzli na świecie. To pędzle dla pasjonatów. Kiedyś pracowałam „miotełkami”, które rozchodziły się na wszystkie strony. Kiedy po raz pierwszy dostałam do ręki pędzel profesjonalny o wyprofilowanym włosiu, zrozumiałam, jak ważny jest to instrument. Pracowało mi się dużo lżej, wychodziły piękne, równiutkie linie eyelinera. Na rynku istnieje ogromny wybór pędzli. Uwaga na tanie pędzle z Azji! Kiedy producent deklaruje, że jest to pędzel z naturalnego włosia, jednak bez podawania rodzaju włosia, musimy się liczyć z faktem, że mamy do czynienia z mieszanką, w której prawie zawsze znajduje się farbowana sierść psa. Jest ona delikatna i bardzo podobna do włosia wiewiórki. Włosie do moich pędzli otrzymywane jest poprzez strzyżenie (golenie) lub pozyskiwane z produktów ubocznych.

Uwaga! Pędzel pędzlowi nierówny

Na pozór oba wyglądają jednakowo. Jeden jest bardzo tani, drugi drogi. Dlaczego? Producenci pędzli mają swoje sztuczki, wykorzystujące mizerne wykształcenie kupujących. Bardzo istotna jest długość włosia, i to zarówno tego wystającego ze skuwki, jak i tego w części dla nas niewidocznej. Profesjonalny wyrób ma dłuższy włos, głęboko osadzony w skuwce, co decyduje o sprężystości odkształceń i stanowi solidne zamocowanie. Zbyt płytko umocowany włos szybciej ulega zniszczeniu. Warto zaopatrywać się u zaufanego, sprawdzonego producenta, który daje gwarancję – przy odpowiedniej pielęgnacji pędzli – na 10 lat.

Pielęgnacja pędzli (dotyczy wyłącznie włosia naturalnego)

Pędzle możemy podzielić na te, których używamy tylko do konsystencji suchych, czyli pędzle do pudrowania i aplikowania różu, cieni pudrowych, w kamieniu i pyłków opalizujących, oraz te do konsystencji mokrych i tłustych. Pędzle dzielimy też na duże i małe. Duże pędzle do pudrowania i różu dezynfekujemy każdorazowo alkoholem 80%. Możemy spryskać chusteczkę higieniczną lub bezpośrednio pędzel i wycierać tak długo, aż chusteczka pozostanie biała. Nie należy stosować żadnych innych płynów do dezynfekcji, ponieważ zawarte w nich środki mogą podrażnić skórę. Pędzle do pomadki czy eyelinera możemy śmiało umyć letnią wodą z mydłem, a następnie przemyć wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Pędzle o szerokości powyżej 4 mm używane do cieni pudrowych należy zdezynfekować podobnie jak pędzel do różu czy pudru. Grubo ułożone włosie musi długo schnąć. A co robić, kiedy malujemy tę samą klientkę i brakuje nam czystego pędzelka, a mamy mało czasu?

więcej w Cabines nr 27

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 27
do góry | powrót