Cellulit a hormony

powrót

Dossier

Sposób odżywiania bez wątpienia jest jednym z czynników wpływających na wagę i występowanie cellulitu. Co jednak pcha nas do nieograniczonego jedzenia o każdej porze dnia? Co wywołuje ten niepohamowany apetyt na czekoladę? Dlaczego niektóre kobiety tyją przed miesiączką?
Kosmetolog - zabiegi
Cellulit a hormony

Cellulit w lekkiej postaci pojawia się często już między 11. a 16. rokiem życia, jako następstwo zmian hormonalnych okresu dojrzewania. Około 25. – 30. roku życia manifestuje się już w pełni. Zależnie od momentu życia, w którym pojawił się cellulit, przybiera on różne postacie i różnie trzeba z nim walczyć.

  • U młodych dziewcząt pojawia się podczas burzy hormonalnej związanej z okresem dojrzewania. Zabiegi dla takich młodych osób powinny być delikatne; unikajmy nasilających pocenie okładów na ciało. Odpowiedniejsze będą: drenaż limfatyczny, delikatne masaże, refleksologia. Odradza się również drakońskie diety, bo młody organizm potrzebuje do rozwoju zróżnicowanego menu.
  • Po porodzie, kiedy dziecko ma już kilka miesięcy, a mama nie potrafi się zmotywować do pracy nad sobą, zaniedbany cellulit, który pojawił się w trakcie ciąży, tylko się nasila. W czasie ciąży oczywiście nie należy wykonywać większości zabiegów antycellulitowych, o sylwetkę można dbać właściwie jedynie przez przestrzeganie racjonalnej diety.
  • U kobiet dojrzałych, które generalnie są w dobrej formie, często pojawiają się krągłości, czyniące jej sylwetkę nieproporcjonalną. Tutaj, jeśli nie ma innych przeciwwskazań, można stosować wszystkie dostępne zabiegi antycellulitowe.
  • Cellulit dziedziczny – ta forma jest bardzo trudna do zwalczenia. Mamy tu do czynienia z zaburzeniami funkcji tkanki tłuszczowej, układu krwionośnego i limfatycznego, zaburzenia wydzielania hormonu ADH, który reguluje wydzielanie aldosteronu, odpowiedzialnego za gospodarkę płynów w organizmie. Córka powtarza schematy trybu życia swojej matki, przez co ich sylwetki stają się podobne.

U 64% kobiet z cellulitem występują jednocześnie kłopoty z krążeniem połączone z obrzękami nóg i ciężkością. W 48% przypadków cellulitowi towarzyszy nadwaga, w 93% – niepokój psychiczny, w 73% – zaparcia, w 85% – syndrom napięcia przedmiesiączkowego z obrzękami oraz bólami trwającymi przez całą miesiączkę i później. 50% kobiet z cellulitem stosuje pigułki hormonalne; u większości z nich cellulit pojawia się w wyniku stosowania antykoncepcji. Jest to wyraźny dowód na hormonozależność cellulitu.

Hormony

Hormony są to silnie działające substancje produkowane przez system endokrynologiczny. System hormonalny powiązany jest z centralnym układem nerwowym i kontroluje funkcjonowanie organów wewnętrznych. Hormony aktywują działanie i tempo pracy poszczególnych narządów. Są jak posłańcy, którzy wraz z krwią docierają do miejsca przeznaczenia. „Szefem" układu hormonalnego jest podwzgórze, kierujące wszystkimi procesami w organizmie za pomocą poszczególnych gruczołów dokrewnych. Nadrzędny wobec podwzgórza jest mózg, natomiast „sekretarzem” jest przysadka mózgowa, która wysyła informacje do tarczycy, nadnerczy, jajników lub jąder oraz do kości (w okresie wzrostu).

więcej w Cabines nr 26

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 26
do góry | powrót