Pielęgnacja skóry po 40 roku życia

powrót

Ekspert radzi

Skóra po 40. roku życia zaczyna sprawiać duże kłopoty. Traci sprężystość i elastyczność, jest słabo nawilżona. Nasze klientki zaczynają wchodzić w okres menopauzy, krępują je nagłe uderzenia gorąca, którym towarzyszy nadmierne wydzielanie potu. Musimy stworzyć w gabinecie na tyle przytulną i intymną atmosferę, aby nie czuły dyskomfortu. Zabieg modyfikujemy w zależności od ich samopoczucia. Zmiany zachodzące w organizmie są nieuniknione, ale można je złagodzić i zadbać o stan skóry. Pamiętajmy, że wiele pań będących w okresie menopauzy nie chce zaakceptować zaistniałej sytuacji, a nawet popada w depresję. Naszym zadaniem jest zintensyfikować pielęgnację, aby efekty były natychmiast widoczne, i zaproponować wizytę u lekarza, który dobierze odpowiednią terapię.
Kosmetolog - zabiegi
Pielęgnacja skóry po 40 roku życia

Codzienna pielęgnacja

Do demakijażu możemy polecić nawilżające mleczka bądź pianki morskie. Peeling enzymatyczny powinien być stosowany 2-3 razy w tygodniu. Do dłoni, stóp oraz ciała polećmy klientkom peeling drobnoziarnisty. W domowej pielęgnacji ciała mogą stosować specjalne zestawy antycellulitowe i ujędrniające. Sam balsam, nawet odżywczy, już nie wystarczy. Pod każdy krem należy użyć serum – na noc odżywcze, a na dzień nawilżające bądź liftingujące. Powinnyśmy przekonać klientki do regularnego stosowania preparatów o bogatym składzie, w tym także tych zawierających kwasy. Do pielęgnacji szyi i dekoltu polećmy specjalne produkty. Makijaż powinien być oszczędny. Używamy podkładów odżywczych lub nawilżających. Zdecydowanie używamy różu, którym możemy wymodelować twarz. W makijażu musimy uwzględnić opadające powieki. Będą mniej widoczne, gdy dobrze wycieniujemy oczy. Rzęsy zawsze powinny być wytuszowane.

Depilacja

W tym wieku zaczynają się pojawiać problemy z nadmiernym owłosieniem na twarzy. Meszek, który do tej pory był prawie niezauważalny, wzmaga się. Konieczna jest depilacja większego obszaru twarzy. Wybieramy metodę jak najbardziej delikatną, pamiętając o tym, że naskórek jest cieńszy. Coraz więcej pań decyduje się na fantazyjną depilację okolic bikini. Powinnyśmy mieć przygotowane szablony, które pomogą skrócić czas pracy. Panom możemy zaproponować regulację brwi oraz usunięcie nadmiernego owłosienia z kłopotliwych dla nich miejsc.

Pielęgnacja dłoni i stóp

Stopy oraz dłonie są najczęściej przesuszone, w okresie menopauzy spada bowiem poziom wydzielania potu i łoju. Klientki narzekają na popękane pięty i zrogowaciały naskórek oraz odciski. Pedicure raz w miesiącu jest nieodzowny. Każdy zabieg kończymy masażem. Przy wolniejszej przemianie materii dochodzi do zastoju limfy, klientki skarżą się na opuchnięte nogi, dlatego częściej zamiast typowego masażu zróbmy drenaż limfatyczny. Polećmy klientkom kąpiele stóp w solach i preparatach zmiękczająco-regenerujących do stosowania w domu oraz kremy i suplementy poprawiające krążenie. W gabinecie wykonujemy masaż dłoni przy każdym manicure, stosując nawilżający bądź odżywczy krem. Przy każdym zabiegu starajmy się zadbać o nie. Kiedy klientka leży pod maską, wykonajmy masaż dłoni i rąk. Zastosujmy specjalne maski na skórę dłoni lub parafinę.

Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu

Owal twarzy klientek po 40. roku życia zaczyna się zmieniać. W masażu twarzy przeważa więc ugniatanie, szczypanie, oklepywanie, wibracja. Musimy „podnieść” policzki i podbródek. Mięśnie możemy stymulować masażem próżniowym lub ultradźwiękami. Przy każdym zabiegu możemy stosować kwasy o niższym stężeniu zamiast peelingu. Korzystamy z gotowych zabiegów lub, w zależności od potrzeb skóry, komponujemy je same. Mamy do dyspozycji różne rodzaje alg, płatów kolagenowych, maski termiczne itp. Szczególnie musimy zadbać o skórę szyi i dekoltu. Nie wszystkie maski (ze względu na tarczycę) możemy zastosować na te okolice. Najlepiej sprawdzają się maski kremowe, pod które stosujemy silne koncentraty. Zabieg kończymy nałożeniem podkładu, pomadki i wytuszowaniem rzęs. Klientka po wyjściu z naszego salonu musi czuć się zadbana i gotowa do spotkania.

Pielęgnacja biustu

W związku z tym, że włókna kolagenowe tracą sprężystość, w wieku powyżej 40 lat należy szczególnie zadbać o piersi. Codzienny masaż i odpowiedni krem stosowany w pielęgnacji domowej jest już niewystarczający. Powinnyśmy przekonać klientki do korzystania ze specjalnych zabiegów na te okolice. Do masażu piersi nie używamy kremów ani olejków rozgrzewających. Najodpowiedniejsze będą emulsje nawilżające, witaminowe i odżywcze. Po nałożeniu odpowiedniego kremu możemy zastosować maskę termiczną, której temperaturę same regulujemy. Dobrze sprawdzają się algi, pod które nakładamy specjalnie skomponowane preparaty albo gotowe maski. Każda firma kosmetyczna ma w swojej ofercie zabieg na piersi. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej bielizny, na co powinnyśmy zwrócić uwagę klientek. Aby osiągnąć pożądany efekt, musimy zachęcić odwiedzające nas panie do systematycznego wykonywania kilku prostych ćwiczeń wzmacniających piersi.

więcej w Cabines nr 26

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 26
do góry | powrót