Masaż bańkami

powrót

Wiedza

Zabiegi z użyciem baniek nazywamy terapią próżniową. Terapia podciśnieniem, masaż i akupresura należą do najstarszych metod leczenia. Najstarszy odnaleziony opis zastosowania baniek, za które posłużyły wydrążone w środku rogi zwierzęce, pochodzi z tabliczek glinianych odkrytych w starożytnej Mezopotamii. Rysunki i opisy stosowania baniek znaleziono w starożytnym Egipcie. W Europie pierwsi zastosowali je Hipokrates, Paracelsus oraz Ambroży Pare. Bańki przetrwały w medycynie ludowej, a obecnie na nowo się je odkrywa. W Chinach terapia próżniowa stosowana jest od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki z opisem użycia baniek możemy znaleźć w księdze taoistycznego zielarza Ge Honga. W Chinach stosowano bańki bambusowe, a później szklane.
Biotechnologia
Masaż bańkami

Rodzaje baniek

Bańki gorące, tzw. ogniowe, uważane są za skuteczniejsze od próżniowych. Aby postawić bańkę, należy zwilżyć wodą jej brzeg, następnie nawinięty na patyczek wacik nasączony spirytusem podpala się i ociera dookoła wnętrze bańki. Sprawnym ruchem należy bańkę przystawić do skóry na wybranej partii ciała i przytrzymać przez chwilę aż do zassania. Gorące powietrze we wnętrzu bańki, stygnąc, zmniejsza swoją objętość i wytwarza podciśnienie. Bańki zimne, tzw. próżniowe, są zaopatrzone w specjalny zawór, a wytworzenie podciśnienia następuje przez wyssanie powietrza za pomocą pompki już po przyłożeniu bańki do skóry. Istnieje możliwość stawiania gorących baniek próżniowych – należy je podgrzać w wodzie do temperatury 40 stopni Celsjusza. Stawiając bańki próżniowe, możemy kontrolować uzyskane podciśnienie za pomocą skali monometrycznej na pompce. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania zabiegów u dzieci, osób osłabionych lub z zaburzoną równowagą naczyniowo-ruchową. Bańki chińskie stanowią odmianę baniek próżniowych. Zbudowane są z gumy, nie posiadają zaworu. Podciśnienie wytwarzane jest poprzez naciśnięcie bańki na ciele klientki i wywołanie efektu zassania (taki rodzaj baniek prezentujemy na zdjęciu).

Terapia podciśnieniem, masaż i akupresura należą do najstarszych metod leczenia.

Bańki cięte – przed postawieniem baniek skórę płytko nacina się skalpelem, dzięki czemu krew jest zasysana do wnętrza banki. Ta metoda nie jest stosowana w gabinetach kosmetycznych.

Masaż bańkami

Masaż bańkami polega na przesuwaniu bańki z zassaną skórą klientki po obszarze ciała objętym zabiegiem. Po przyłożeniu bańki do danego punktu skóra zostaje wciągnięta do jej wnętrza, a powstałe wybrzuszenie wynosi około 1-3 centymetrów. Wytworzone podciśnienie wywiera mechaniczny wpływ na skórę, drażniąc zakończenia nerwowe. Na skutek odruchu skórno-trzewnego dochodzi do poprawy działania narządów wewnętrznych związanych ze strefą skóry, na której postawiono bańki. Oprócz działania odruchowego zostają również uruchomione zjawiska immunologiczne. Wyssane przez podciśnienie z małych naczyń krwionośnych składniki krwi, białe i czerwone ciałka, stają się dla organizmu ciałami obcymi, co mobilizuje go do walki z bólem i stanami zapalnymi. Bańki powodują silne przekrwienie miejsc, na które działają. Mogą prowadzić do pękania drobnych naczynek krwionośnych, pobudza to jednak szybszą regenerację tych obszarów. Dzięki temu dostarczane jest więcej tlenu, substancji odżywczych i stymulowane są mechanizmy naprawcze z jednoczesnym odprowadzeniem toksyn.

więcej w Cabines nr 26

Jolanta Majdak
publikacje Cabines 26
do góry | powrót