Maska wenecka

powrót

Makijaż

Casanova, motyl, doża, markiz... - wenecki karnawał to okazja do wykazania się fantazją i kreatywnością. Prezentujemy kilka propozycji makijażu w stylu weneckim, który można wykonać za pomocą farb wodnych w kremie, silnie kryjących, o intensywnych barwach. Gwarantują one makijaż oryginalny, przykuwający wzrok i bardzo stylowy.
Kosmetolog - zabiegi
Maska wenecka

Nieco historii

Karnawał w Wenecji to tradycja zapoczątkowana po zwycięstwie weneckiego doży nad patriarchą Akwilei w 1662 roku. Celebrowano to wydarzenie w tłusty czwartek, wystawiając liczne spektakle, pochody i uliczne festyny, w których uczestniczyli wszyscy mieszkańcy miasta. Arystokraci skrywali swe twarze za wymyślnymi maskami, by uniknąć rozpoznania. Stopniowo wygląd masek i obfitość imprez zdominowały wydarzenie, a jego pierwotne znaczenie zatarło się w pamięci. W 1970 roku zaczęto wracać do tej tradycji, która stała się znakiem rozpoznawczym miasta, ściągającym turystów z całego świata.

Makijaż – wykonanie

Wodne farby są bardzo praktyczne, ponieważ nie zmieniają koloru po nałożeniu na skórę i nie kruszą się. Nakłada się je pędzelkiem lub gąbeczką.

  • Nakładamy bazę pod makijaż lub krem nawilżający na całą twarz. Zapewni to trwałość barwników i ochroni skórę.
  • Nakładamy farby w wybranym kolorze (kolor pośredni) na brzegi twarzy, krzywiznę policzków, brwi, skrzydełka nosa, bruzdę nosowo-policzkową, powieki, kontury i kąciki ust. Uwaga: rysy twarzy muszą być zaznaczone w perfekcyjny sposób.
    Kolejny wybrany kolor będzie kolorem głównym. Przykłady: fot. nr 1 – fiolet, fot. nr 2 – szary, fot. nr 3 – niebieski.
    W niektórych przypadkach kolor ten można nałożyć na konkretne miejsce twarzy, by je podkreślić (np. oko).
  • Nakładamy białą farbę (kolor jasny) na resztę twarzy i zacieramy linię oddzielającą dwa kolory (pozostawiamy między nimi wolną przestrzeń i pocieramy ją zwilżonym pędzelkiem).
  • Następnie trzeba pogłębić intensywność makijażu za pomocą ciemnego koloru. Czarną farbą podkreślamy bruzdę nosowo-policzkową, zewnętrzne kąciki oczu, powiekę górną, brwi, kontur i kąciki ust. Robimy kreski eyelinerem, rzęsy malujemy mascarą. Pamiętajmy o zatarciu linii dzielącej dwa kolory. W niektórych przypadkach można całą ruchomą powiekę pomalować na czarno.
  • Twarz jest już „wyrzeźbiona”, pozostaje tylko dekoracja kilkoma motywami (wykonanymi cienkim pędzelkiem – pamiętajmy, by nie dociskać go zbyt mocno) i doklejenie sztucznych rzęs, by nadać głębię spojrzeniu.

więcej w Cabines nr 25

Stéphanie Bernard
publikacje Cabines 25
do góry | powrót