Komórki merystematyczne w kosmetyce

powrót

Wiedza

Świat roślin to niemal niewyczerpane źródło cennych substancji o interesującym działaniu kosmetycznym, toteż od lat jest uważnie badany przez firmy kosmetyczne. Przedstawiamy ostatnią "gwiazdę" wśród substancji pochodzenia roślinnego, jaką są komórki merystematyczne.
Kosmetolog - zabiegi
Komórki merystematyczne w kosmetyce

Substancje roślinne od dawna cieszą się dużym powodzeniem, jednak dopiero teraz można w pełni wykorzystać ich naturalną siłę, bo zamknięto je w supernowoczesnych preparatach. Leksykon INCI wyodrębnia ponad 200 wyciągów z roślin, stanowiących mieszankę cennych składników o rozmaitym działaniu kosmetycznym, takich jak: flawonoidy, alkaloidy, antrachinony, glikozydy, roślinne gumy, pektyny, związki śluzowe, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, olejki eteryczne, fitosterole, węglowodany, saponiny, białka, witaminy, żywice, aminokwasy, proteiny, fosfolipidy. Wydawałoby się, że współczesna kosmetologia poznała i wykorzystała już wszystkie. A jednak firmy kosmetyczne i farmakologiczne prowadzą w swoich laboratoriach badania i odkrywają coraz to nowsze aktywne składniki roślin. Najnowszym osiągnięciem w kosmetyce przeciwstarzeniowej są komórki merystematyczne, pozyskiwane z wierzchołków wegetatywnych roślin (najczęściej dębu i buku). Przyśpieszają one procesy odnowy komórkowej.Komórki merystematyczne, dotąd mało znane, ze względu na wielokierunkowe działanie i efekty kosmetyczne z roku na rok znajdują coraz więcej sympatyków. Wywołują szereg pozytywnych zmian w skórze, dlatego warto im się przyjrzeć bliżej.

Co to są komórki merystematyczne

Komórki merystematyczne (merystemy) to komórki twórcze. Odpowiedzialne są za wzrost rośliny. Pozyskuje się je w procesie dynamizacji z wierzchołków wegetatywnych łodygi i korzenia (stożki wzrostu). Są to żywe komórki, zdolne do regularnych podziałów. Pochodzą one z zapylonych zalążków i pozostają w wierzchołkach wegetatywnych roślin przez całe ich życie. Merystemy są odpowiedzialne za życie i przyrost rośliny Dzielą się, tworząc nowe partie tkanek, które powodują wzrost organów już istniejących lub tworzą nowe komórki. Mają zdolność reprodukowania się w nieskończoność przy jednoczesnym zachowaniu właściwości młodych komórek. Dzięki tym właściwościom zostaje wyeliminowany tzw. efekt fotokopii (komórki córki są identyczne jak komórki matki). Komórki merystematyczne zawierają roślinny czynnik regenerujący, dzięki któremu, w odróżnieniu od organizmu ludzkiego, zachowują tkanki w stanie embrionalnym i rozwijają się bez końca, nie wykazując żadnych oznak starzenia się. Właściwie (u roślin) ich wzrost jest nieograniczony i trwa przez całe życie.

więcej w Cabines nr 24

Anna Kamińska
publikacje Cabines 24
do góry | powrót