Kosmetyki botox-like

powrót

Wiedza

Kremy ŕ la botoks ciesza sie od dluzszego czasu spora popularnoscia. Sa obecne na naszym rynku od dobrych paru lat. Haslo "botox-like" przyciaga uwage, bo kojarzy sie z medycyna estetyczna. Jak dzialaja i co posiadaja w swoim skladzie? Czy maja cudowna moc wygladzania zmarszczek?
Biotechnologia
Kosmetyki botox-like

Najpierw trzeba wyjaśnić, co znaczy sformułowanie "botox-like":

  • Botox to nazwa handlowa preparatu z toksyną botulinową, która służy do iniekcji i jest produkowana przez amerykańską firmę dla potrzeb medycyny estetycznej. Mianem botox określamy też potocznie jad kiełbasiany, czyli najsilniejszą biologicznie toksynę, którą wytwarzają pałeczki Clostridum Botulinum. Jest to trucizna tak silna, że musi zostać najpierw poddana odpowiedniej obróbce, zanim zostanie wstrzyknięta. Dawka śmiertelna dla osoby ważącej około 70 kg to 3000 jednostek, dlatego do wygładzania zmarszczek stosuje się przeciętnie od 20 do 50 jednostek. W medycynie wykorzystywana jest jedna postać botuliny - neurotoksyna typu A. Toksyna botulinowa działa w obszarze płytki nerwowo-mięśniowej, hamuje przechodzenie impulsów nerwowych do włókien mięśniowych. Mięśnie stają się wiotkie, ponieważ są porażone, a co za tym idzie - skóra jest wygładzona, bo zlikwidowane są niepotrzebne napięcia.
  • Like to, w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego:
    • taki jak
    • podobny do
    • coś w rodzaju

Znaczenie obu członów jest już więc nam znane. Botox-like znaczy botoksopodobne. Stąd można wnioskować, że tego typu kosmetyki bazują na substancjach podobnych w działaniu do toksyny botulinowej. Mają za zadanie kontrolować mikroskurcze skóry, rozluźniać napięcia mięśni mimicznych, a przez to wygładzać rzeźbę skóry.

Dla jakiej skóry przeznaczone są kremy botox-like?

Na pewno dla takiej, na której widać pierwsze oznaki starzenia się. Skóra z biegiem lat traci swój młody i promienny wygląd. Jest to proces nieunikniony, który może dotyczyć już osoby 25-letniej. Skóra musi opierać się rozmaitym napięciom. Dotyczy to zarówno napięć związanych z ruchami kończyn, naczyń krwionośnych, jak i mięśni. Po każdym takim skurczu skóra musi powrócić do stanu wyjściowego. Niestety, zdolność przeciwstawiania się owym skurczom maleje wraz z wiekiem, wskutek czego skóra traci jędrność i elastyczność, marszczy się i stopniowo ulega sile grawitacji. Zmarszczki mimiczne tworzą się w wyniku skurczów mięśni mimicznych. A tych wykonujemy codziennie kilkanaście tysięcy. To dużo. Aby powstała na przykład zmarszczka pomiędzy brwiami, musimy 200 000 razy skurczyć mięsień marszczący brwi. Tak samo jest w przypadku innych partii twarzy, szyi i dekoltu. Powstawanie zmarszczek mimicznych związane jest też ze stopniowym obniżeniem sprawności fibroblastów i fibrocytów (komórki produkujące białka i proteoglikany). Włókna kolagenowe i elastynowe tracą sprężystość, kolagen ulega fragmentacji, elastyna rozrzedza się lub zanika. Słabnie zdolność tych włókien do pełnienia rolipodpory dla skóry. Skóra stopniowo zapada się i zmienia ułożenie.

więcej w Cabines nr 24

Agnieszka Rek
publikacje Cabines 24
do góry | powrót