Analiza kolorystyczna cz.1

powrót

Makijaż

Wokół analizy kolorystycznej narosło sporo nieporozumień. Wielu osobom wydaje się, że polega ona na upinaniu i podrzucaniu kolorowych chust oraz serwowaniu klientom niezrozumiałych tekstów. Usługę traktują jak show polegające na robieniu wrażenia i bazujące na nieświadomości ludzkiej. Analiza kolorystyczna to jednak bardzo mozolna praca, wymagająca wnikliwości i rzetelności, polegająca na uważnym analizowaniu wzajemnych zależności kolorów. Oparta jest na wiedzy mającej początek już w starożytności.
Biotechnologia
Analiza kolorystyczna cz.1

Wróciłam z krainy kolorowej tęczy, by pokazać ją innym

Pani Małgorzata Boroń z Łodzi od najmłodszych lat przez kilkadziesiąt wizażystek w Polsce była oceniana jednoznacznie jako lato. Ta wysoka ładna blondynka miała wykonany makijaż permanentny. Usta, stylizowane na lata 20.-30., zupełnie odbiegały formą od naturalnej linii. Ich kolor zmieniał jej naturalną pigmentację i oszpecał. Jasne brwi były podkreślone na niebieskozielono, krawędź górnych rzęs była w tym samym kolorze, a na powiece wewnętrznej wykonano jasną kreskę. Włosy były farbowane, skóra jasna, ale ciepła - zlewała się z włosami. Białkówka była ciągle zaczerwieniona, a zęby od kilku lat wybielane. Był to przykład kompletnego braku umiejętności w doborze kolorów. Pierwszego dnia, kiedy zrobiłam pani Małgosi makijaż i twarz była pokryta pudrem, zapomniałam, jaki był kolor ust. Wykonałam więc makijaż ciepły, z dużą ilością pomarańczowego i złotego koloru. Wyglądała w nim świeżo jak dziewczynka. Dopiero na drugi dzień, kiedy kolejny raz zobaczyłam ją tylko w makijażu permanentnym, zrozumiałam tę szczęśliwą "pomyłkę". Wstępnie oszacowałam panią Boroń na jesień, zastanawiałam się tylko, czy jest bardziej ciepła, czy może zgaszona. Okazało się, że jest ciepłą jesienią z tendencją do ciepłej wiosny. Pani Małgosia uzyskała podczas analizy jedną bardzo ważną informację: że jej ulubionym kolorem jest kolor pomarańczowy. Okazało się, że byłam jedyną osobą, która potwierdziła jej intuicyjne przepuszczenia, i kiedy usłyszała, że śmiało może nosić pomarańczowy kolor, w którym wygląda szczególnie uroczo, powiedziała, że wewnętrznie to czuła, ale nie mogła się z tym pogodzić i nosiła kolory bezpieczne, zachowawcze.

Analiza kolorystyczna - wstęp

Dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny jest estetyczny wygląd człowieka. Lubimy przebywać w otoczeniu pięknych, zadbanych, wykształconych ludzi. Imponują nam rzeczy estetyczne i harmonijne. Lubimy cieszyć oko wspaniałymi krajobrazami, architekturą, sztuką czy nowoczesnymi osiągnięciami techniki. Dążenie do doskonałości jest naturalną tendencją, wszyscy pragniemy lepszej egzystencji i wyższego poziomu życia. Aby osiągnąć wytyczony cel, np. dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zrobić karierę zawodową, wzbudzić podziw u płci przeciwnej, pokazujemy się z jak najlepszej strony. Stale jesteśmy poddawani ocenie, szczególnie w kontaktach z nowymi ludźmi, i to w ciągu kilku pierwszych sekund. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest ta pierwsza ocena, która pozostaje w pamięci i nie zmienia się nawet pod wpływem wielkich autorytetów. Na łamach czasopisma Cabines zapoznam Państwa ze sztuką tworzenia wizerunku zewnętrznego przez specjalistów od analizy kolorystycznej, beauty stylizacji i wizażystyki.

Poradnictwo New Image, czyli Nowego wizerunku, obejmuje 4 części:

  • analiza kolorystyczna (service makijażu),
  • lekcja makijażu u wizażysty,
  • stylizacja figury,
  • image i mowa ciała.

Analiza kolorystyczna metodą Luizy Lenartowicz - KolorKomponist-2007 - to nowe podziały, nowe pomoce naukowe i nowe metody pracy. Analizę dzielimy na zewnętrzną i wewnętrzną. Analiza dotycząca naszego zewnętrznego kolorytu to podział na 4 pory roku i 12 tendencji oraz wyznaczanie kolorów strefy, czyli dobór kolorów garderoby, makijażu, włosów, dodatków, oprawek okularów, biżuterii itd. Analiza wewnętrzna dotyczy stanu emocjonalnego, kolorów duszy, które mają ogromne znaczenie w metodzie Luizy Lenartowicz.

Analiza wewnętrzna tłumaczy, dlaczego lubimy określone kolory i jak możemy je łączyć. Na niektóre barwy patrzymy chętniej, a na inne mniej przychylnie.

Analiza wewnętrzna

Analiza wewnętrzna tłumaczy, dlaczego lubimy określone kolory i jak możemy je łączyć. Na niektóre barwy patrzymy chętniej, a na inne mniej przychylnie. Dobieramy je intuicyjnie, co wiąże się z naszym stanem emocjonalnym i stanem zdrowia. Tym zagadnieniem zajmuje się analiza wewnętrzna,oparta na nauce Maxa Lüschera, który twierdzi, że intuicyjny wybór kolorów jest językiem podświadomości. Kolory silnie wpływają na nasze reakcje, ale my nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Mogą być przyczyną wielu zdarzeń. Pobudzają do działania, stymulują, łagodzą, odprężają, uspokajają, mogą podwyższyć i obniżyć ciśnienie krwi, stworzyć nastrój. Kolor czerwony w zależności od temperamentu ludzkiego może pobudzić do działania, wyzwolić agresję, a u osób słabszych psychicznie - przerażenie. Leśne zwierzęta, widząc na swojej drodze czerwoną wstęgę, nie przekroczą jej nawet w obliczu zagrożenia życia. Warzywa, owoce i kwiaty naświetlane czerwonym światłem szybciej rosną i są bogatsze w witaminę C. Czerwień podwyższa temperaturę powierzchni, na której się znajduje. To ulubiony kolor dzieci, które wyczuwają jego ogromną energię potrzebną do rozwoju. Kolor niebieski uspokaja, żółty rozwesela, pomarańczowy pomaga w koncentracji, wzbudza apetyt i pomaga w trawieniu. Odcienie zieleni rozluźniają, odprężają i pomagają w ciężkich stanach depresji powrócić do równowagi psychicznej. Badania nad kolorami w swojej szkole w Berlinie prowadził doktor Johannes Itten. Zauważył on zależności między kolorystyką obrazów swoich uczniów a kolorytem ich skóry, włosów i oczu.

Nosić możemy wszystkie kolory, ale nie wszystkie ich odcienie! Odpowiednio dobrane barwy garderoby potrafią odmłodzić, odświeżyć, podkreślić urodę...

więcej w Cabines nr 24

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 24
do góry | powrót