Mężczyźni też mają hormony

powrót

Medycyna naturalna

O andropauzie nie mówi się tyle, ile o menopauzie, ale jej efekty, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, są równie wyraźne i dokuczliwe. Przyczyną andropauzy jest zmniejszanie ilości hormonu męskiego, testosteronu.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Mężczyźni też mają hormony

Mężczyźni, którzy rzadko interesują się swoim zdrowiem, nieprędko zauważają, że stan ich organizmu pogarsza się. Przybieranie na wadze biorą za objaw łakomstwa, nie widzą, że gorzej sypiają i mają problemy z pamięcią, nie interesują się pierwszymi objawami zaburzeń urologicznych. Tymczasem wystarczy kilka prostych i naturalnych sposobów, zaczerpniętych z fitoterapii, by opóźnić i złagodzić te objawy starzenia się.

Męskie starzenie się

Około 50. roku życia mężczyźni mogą doświadczać zjawiska podobnego do kobiecej menopauzy: andropauzy. Jest ono mniej nagłośnione i mniej zbadane niż menopauza, ponieważ, jak się to zwykle tłumaczy, u mężczyzn nie ma tak wyraźnej cezury jak zatrzymanie menstruacji u kobiet. Jednak wielu mężczyzn między 40. a 55. rokiem życia zauważa wyraźne objawy pogorszenia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Objawy andropauzy

Początek menopauzy wyznacza zatrzymanie menstruacji i spadek zdolności reprodukcyjnych oraz spadek poziomu estrogenów i progesteronu, natomiast andropauza jest procesem ewolucyjnym, który rozwija się w czasie. Stopniowo pojawiają się rozmaite zaburzenia, pozornie nie powiązane ze sobą, ale wszystkie wynikają ze spadku poziomu męskiego hormonu: testosteronu.

Zaburzenia urologiczne

Najbardziej charakterystycznym symptomem jest spadek aktywności seksualnej, spadek libido i/lub problemy z erekcją (impotencja). Występuje też częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza nocą, strumień moczu jest słabszy, czasem dochodzi do trudności w oddawaniu moczu lub niepełne opróżnienie pęcherza.

Zaburzenia nastroju

Nerwowość, rozdrażnienie, niepokój, czasem depresja - oto najczęściej spotykane psychologiczne objawy andropauzy. Zaburzenia równowagi psychicznej w postaci braku motywacji i entuzjazmu oraz złe samopoczucie dopełniają obrazu. Pomóc mogą proste zmiany w postaci zwiększenia aktywności fizycznej i poświęcenia większej ilości czasu swojemu hobby.

Męska HTZ?

W terapii depresji wywołanej zmianami hormonalnymi (niedobór męskich hormonów) stosuje się suplementację testosteronem. W pewnym stopniu łagodzi ona objawy spadku nastroju, jednak na dłuższą metę jest szkodliwa dla organizmu (zaburzenia naturalnej gospodarki hormonalnej, kłopoty z prostatą, wątrobą, sercem). Dlatego przypadki męskiej depresji powinny być wnikliwie badane przez lekarza. W wielu przypadkach skuteczna okaże się psychoterapia i/lub leki antydepresyjne.

więcej w Cabines nr 23

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 23
do góry | powrót