Nastolatki w gabinecie kosmetycznym

powrót

Ekspert radzi

Wiek naszych klientek stopniowo się obniża. Do gabinetów kosmetycznych zaczynają przychodzić nawet 11-, 12-latki, u których wskutek zmian hormonalnych zaczynają się kłopoty z cerą, pojawia się niechciane owłosienie. Dziewczęta, które do tej pory nie miały przekłutych uszu, na pewno nas odwiedzą. To najlepszy moment, aby zachęcić młode osoby do odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o twarz i ciało, a także by pozyskać klientki na wiele lat.
rejuvi cosmetics
Nastolatki w gabinecie kosmetycznym

Makijaż

Czas dojrzewania to okres, w którym dziewczęta chcą wyglądać szczególnie atrakcyjnie. Najbardziej interesuje je kosmetyka kolorowa. Sięgają po błyszczyki, cienie do powiek, tusze. Nieumiejętne ich zastosowanie może przynieść jednak skutek odwrotny do zamierzonego, dlatego najlepiej polecić, zamiast maskary, stosowanie odżywki do rzęs oraz okazyjne nakładanie niewielkiej ilości cieni, najlepiej w jasnych, pastelowych kolorach. Chęć zatuszowania zaskórników i ropnych wyprysków skłania do używania fluidów, najczęściej zbyt ciemnych, co sprawia wrażenie sztuczności. Najlepiej przekonać klientki do używania sztyftów leczniczych do stosowania miejscowego i korektorów punktowych o odcieniach zbliżonych do koloru skóry.

Codzienna pielęgnacja

Nie mniej ważna jest systematyczna pielęgnacja, do której należy klientki przyzwyczaić. Naszym zadaniem jest polecić mleczko i tonik dobrane do rodzaju cery oraz krem, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Na przetłuszczające się partie najlepszy będzie peeling. Musimy liczyć się z tym, że klientki potrzebują trochę czasu, aby nabrać nawyku systematycznego korzystania z kosmetyków. Ułatwimy im to, jeśli podczas każdej wizyty będziemy o tym przypominać oraz jeśli nasze działania zmierzające do poprawy stanu skóry będą dawać zauważalne efekty.

Regulacja brwi

Bardzo ważna jest pierwsza regulacja brwi. Należy ustalić ich kształt z klientką, chyba że nam zaufa. Najlepiej użyć preparatów z mentolem, które lekko schłodzą brew, zanim przystąpimy do regulacji. Klientki zwykle obawiają się pierwszej henny. Spodziewają się, że opuszczą gabinet z mocno zabarwionym włosem, dlatego należy zacząć od krótkiego czasu trzymania henny i z czasem go przedłużać, aż uzyskamy pożądany odcień. Najlepiej użyć grafitu lub brązu, by delikatnie przyciemnić naturalny kolor. Jeżeli klientka ma czarne lub ciemnobrązowe włosy, a jasną oprawę oczu, używamy czarnej henny. Brwi są bardzo ważnym elementem twarzy; prawidłowo ukształtowane nadają jej wyraz. U nastolatki wystarczy dobrze je wyregulować.

Przekłuwanie ciała

Dziewczęta lubią biżuterię i na pewno wpadną do gabinetu na przekłucie uszu. Jeżeli mają już dwa kolczyki, to niewykluczone, że zażyczą sobie więcej. Coraz częściej młodzi ludzie przekłuwają ucho w kilku miejscach jednym długim kolczykiem. Przekłuwanie ciała nastolatków powinno się odbywać za zgodą lub w obecności rodziców. Zdarza się, że młodzi "zbuntowani" na złość rodzicom przekłuwają ciało, co może nas narazić na kłopoty nawet wtedy, gdy zabieg został przeprowadzony prawidłowo, z zachowaniem wszystkich zasad higieny.

Dłonie i paznokcie

Coraz młodsze klientki decydują się na zdobienie paznokci rąk i stóp. Polecam tutaj wykonywanie biologicznego manicure'u, gdyż w większości szkół zwraca się uwagę na paznokcie. Najlepszą porą na szaleństwa zdobnicze jest lato. W przypadku naturalnych paznokci co tydzień możemy zmieniać wzory. Dobrze by było wprowadzić specjalną promocję dla nastoletnich klientek. Jeżeli starsze klientki zdecydują się na sztuczne paznokcie, to polecam naturalny frencz. Dobrze wykonany, może zmylić czujne grono pedagogiczne, a przy szczególnej okazji (np. studniówka) możemy go ozdobić. Często klientki zakładają sztuczne paznokcie, ponieważ ich naturalna płytka jest słaba i łamliwa albo chcą zwalczyć nawyk obgryzania paznokci. Sporo mówi się o chorobach paznokci, ale to my najczęściej zauważamy je pierwsze i wysyłamy klientkę do dermatologa. Zdarza się też, że młode osoby mają kłopoty z wrastającymi paznokciami. Założenie klamry może uchronić przed dotkliwym bólem i na tyle skorygować wzrost paznokcia, że po kilku tygodniach wszystko powróci do normy. Jeżeli mimo to nadal będą pojawiać się kłopoty, należy skierować klientkę do lekarza. Niestety, coraz częściej nastolatki mają przesuszoną skórę rąk i stóp, a czasami też i ciała (AZS - atopowe zapalenie skóry). Jeżeli zwrócimy na to uwagę i dobierzemy odpowiednie preparaty, stan skóry szybko się poprawi. Ważne jest jednak właściwe dobranie preparatów pielęgnacyjnych. Zły dobór kosmetyków to najczęstszy błąd popełniany przez nastolatki i nie tylko...

więcej w Cabines nr 23

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 23
do góry | powrót