Kosmetyczne działanie kwasów

powrót

Wiedza

Kwasy owocowe nie są nowo odkrytymi związkami. Już od 1946 roku zastanawiano się nad ich zastosowaniem w kosmetyce, a używano ich dużo wcześniej. Sięgając do materiałów źródłowych, odnajdujemy informacje, że królowe Egiptu stosowały maseczki na bazie wina palmowego. Królowe Francji również aplikowały sobie maseczki winne, zawierające kwasy owocowe. Dzięki tym zabiegom ich cera była jasna i promienna.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Kosmetyczne działanie kwasów

Kwasy owocowe nazywane są alfa-hydroksykwasami (AHA). Występują w różnych owocach, warzywach, trzcinie cukrowej i kwaśnym mleku. Mają bardzo korzystny wpływ na skórę. Pomagają w usuwaniu nagromadzonych na jej powierzchni martwych komórek, wykazując działanie lekko złuszczające, wygładzające i rozjaśniające. Ponadto stymulują procesy odnowy skóry, nawilżają ją i są nośnikami innych, trudno wchłanialnych składników preparatów kosmetycznych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy i aloe vera.

Kwas glikolowy

Do najpopularniejszych kwasów AHA należy kwas glikolowy, pozyskiwany z soku trzciny cukrowej. Syntetyczny kwas glikolowy stosowany jest do peelingu, tzn. usunięcia warstwy zniszczonych komórek, co powoduje odsłonięcie komórek świeżych, nie zniszczonych. Usunięcie powierzchniowej warstwy inicjuje odbudowę komórek głębiej położonych. Proces ten sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, sprężysta i ogólnie zdrowsza. Kwas glikolowy nie jest środkiem złuszczającym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zmiękcza spoiwo międzykomórkowe (tzw. cement ceramidowy) i osłabia spójność zrogowaciałych komórek przez rozluźnianie wiązań jonowych i wodorowych między nimi. Powoduje to zwiększenie odległości między kolejnymi warstwami hydrofilowymi międzykomórkowej struktury skóry, a następnie złuszczanie korneocytów z powierzchni naskórka i zatrzymanie wody w głębszych jego warstwach. Przy zastosowaniu niskich stężeń kwasów AHA jedynie rozluźniamy warstwę rogową skóry i uzyskujemy odpowiednie jej nawilżenie. W rezultacie redukujemy grubość warstwy rogowej, co nadaje skórze gładkość, ładny kolor oraz spłyca drobne zmarszczki. Powoduje to również wzrost spoistości i zwartości głębszych warstw naskórka, przyspiesza podział komórek warstwy podstawnej, wzmacnia strukturę kolagenu skóry, przyspiesza jego syntezę i restrukturyzację włókien elastynowych, co wygładza zmarszczki głębsze, likwiduje zwiotczenia tkanek, uwadnia, zwiększa jędrność, napięcie i zwartość skóry.

Stosowanie kwasów AHA

Siła działania kwasów owocowych zależy od ich stężenia. Kwas glikolowy działa najsilniej przy niskim pH i wysokim stężeniu. W praktyce stosuje się preparaty o stężeniu od 15% do 40% kwasu owocowego, przy pH w zakresie 2,5-5,0. W warunkach domowych poleca się preparaty o stężeniu maksymalnym od 5 do 10%. Korzyści wynikające z zastosowania kwasów AHA są ogromne, zarówno w kosmetyce, w postaci zmniejszenia suchości skóry, ścienienia warstwy rogowej, spłycenia zmarszczek, jak i w dermatologii - w leczeniu rybiej łuski, trądziku, znamion starczych, rogowacenia słonecznego, brodawek, przebarwień. Kwasy AHA w niskich stężeniach działają tylko na naskórek, a nie na skórę właściwą. Ich działanie polega na regulacji procesu rogowacenia naskórka. Nie tylko wpływają na proces złuszczania, ale także ułatwiają zatrzymanie wody w naskórku. Aplikacja kwasów AHA powoduje zmniejszenie suchości naskórka, co tłumaczy się wzrostem poziomu ceramidów w naskórku na skutek stymulacji ich biosyntezy przez owe kwasy. Świadczy to o tym, że kwasy AHA nie uszkadzają bariery ochronnej skóry, ale znacząco ją wzmacniają. Kwasy AHA w wyższych stężeniach mają wpływ nie tylko na naskórek, ale także na głębiej położoną warstwę skóry, czyli skórę właściwą. Zwiększają produkcję glikozaminoglikanów (są to naturalne składniki występujące w skórze, odpowiedzialne za wiązanie wilgoci w skórze), włókien kolagenowych i elastynowych. Kurację kwasami AHA zaleca się również w przypadku skór zniszczonych wieloletnim opalaniem. Skóra poddana działaniu słońca staje się gruba, szorstka i przesuszona. Dochodzi do zniszczeń włókien kolagenowychi elastynowych oraz powstania nieprawidłowo zbudowanych komórek. Kwasy w pewnym stopniu naprawiają te zniszczenia. Dla cer dojrzałych szczególnie polecane są zabiegi z użyciem wysokich stężeń kwasów AHA, ponieważ zmniejszają zmarszczki, zwiększają elastyczność skóry, wygładzają blizny, rozjaśniają przebarwienia. W przypadku cer z trądzikiem pomagają usunąć blizny potrądzikowe i zwęzić pory.

więcej w Cabines nr 23

Jolanta Majdak
publikacje Cabines 23
do góry | powrót