Detoksykacja organizmu a stan skóry

powrót

Medycyna naturalna

Żyjemy w mocno skażonym środowisku. Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, źle się odżywiamy (modyfikowana genetycznie i chemicznie żywność, konserwanty, pestycydy), prowadzimy siedzący tryb życia. Do tego dochodzą używki: kawa, papierosy, alkohol. W efekcie czujemy się przemęczeni, pojawiają się problemy zdrowotne i rozmaite zmiany skórne. Takie objawy mogą świadczyć o "podtruciu" organizmu, dlatego zachodzi konieczność przeprowadzenia detoksykacji organizmu.
Biotechnologia
Detoksykacja organizmu a stan skóry

Detoksykacja to zespół reakcji biochemicznych, przekształcających toksyczne związki chemiczne w mniej groźne cząsteczki, które mogą być łatwo wydalone z komórki. Wszystkie narządy organizmu ludzkiego posiadają określony metabolizm, rytm regeneracji komórek i drogi oczyszczania z ubocznych produktów przemiany materii. Najważniejsze w procesie detoksykacji są:

Wątroba

Odgrywa ona istotną rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Spełnia rolę gruczołu trawiennego, wychwytuje, rozkłada lub unieczynnia substancje szkodliwe dla organizmu. Enzymy odpowiedzialne za te reakcje znajdują się głównie w gładkiej siateczce śródplazmatycznej i peroksysomach - organellach komórkowych wątroby, uczestniczących w detoksykacji zbędnych produktów przemiany materii i innych substancji trujących dostających się do organizmu z zewnątrz.

Nerki

Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie stałości środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i innych substancji zbędnych i/lub szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyjmowane z pokarmem (dotyczy to również np. silnie toksycznych leków).

Skóra

oczyszcza się trzema drogami:

  • poprzez gruczoły potowe - dzięki otworom w skórze gruczoły transportują substancje szkodliwe na zewnątrz organizmu;
  • poprzez limfę - układ limfatyczny odpowiedzialny jest za zbieranie końcowych produktów przemiany materii, toksyn, wody i odprowadzanie ich do regionalnych węzłów chłonnych. Prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego zależy od sprawności i elastyczności tkanki łącznej. Jeżeli jest ona zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w tkanki, gromadzą się np. w komórkach tłuszczowych, co powoduje powstawanie cellulitu, lub w tkance łącznej, przyspieszając starzenie skóry. Zaburzony system odżywiania komórek skutkuje ich niedotlenieniem. Końcowe produkty przemiany materii, zamiast zostać wydalone, pozostają w komórkach i stanowią bezpośrednią przyczynę ich patologii.
  • poprzez krew - transportuje ona do tkanek tlen pobrany w płucach i odprowadza z tkanek dwutlenek węgla do płuc oraz substancje odżywcze wchłaniane w przewodzie pokarmowym, produkty przemian komórkowych, witaminy i hormony. Doprowadza też do narządów wydalniczych zbędne lub szkodliwe substancje chemiczne.

Jelita

Zdrowe jelita skolonizowane są przez bakterie, które, między innymi, rozkładają do końca nie strawione resztki pokarmów i wchłaniają substancje toksyczne, nie pozwalając przeniknąć im do krwi. Jeżeli naturalna flora bakteryjna zostanie zaburzona (terapia antybiotykowa, za mała ilość bakterii jelitowych), organizm nie jest w stanie prawidłowo się oczyścić. Powoduje to wzdęcia, uczucie przepełnienia, trudności w oddawaniu stolca. Dochodzi do intoksykacji organizmu, komórki tłuszczowe, komórki tkanki łącznej i pozostałe wypełniają się substancjami odpadowymi, powiększają się lub powodują ich trwałe zniekształcenia.

Wpływ toksyn na skórę

Zły stan skóry jest wynikiem chorób wewnętrznych. Wszystkie zmiany, które na niej widzimy, są objawami zachwiania homeostazy. Przy niewłaściwym trybie życia i sposobie odżywiania powstaje skłonność do gromadzenia się toksyn i wody w tkankach, czego efektem są różnego rodzaju wykwity skórne i zniekształcenie naturalnych proporcji poszczególnych części ciała, a bywa, że i całej sylwetki. Wczesne zmiany to blade zabarwienie w okolicy powiek, gdzie tworzą się charakterystyczne worki, obrzmienie w okolicy dolnej wargi i podbródka, obrzęki nóg, szczególnie w okolicy kostek. Z czasem mogą pojawić się żółtobrązowe, nieregularne plamy na policzkach, czole, skroniach lub nad górną wargą. Zmiany te są również efektem zatrucia organizmu, a właściwie nieprawidłowej pracy przewodu, pokarmowego, pęcherzyka żółciowego lub wątroby. W dużej mierze na zmiany skórne wpływa za duża ilość candida albicans (toksycznych drożdżaków jelitowych). Bakterie te zaburzają naturalny stan skóry, która staje się sucha i łuszcząca, dotykają ją pokrzywki, egzemy, pseudołuszczyce, nawracające grzybice, trądzik czy nieprzyjemny zapach potu i zapach z ust. Toksyny w dużej mierze wpływają również na powstawanie cellulitu. Komórki tłuszczowe są niedokrwione, wzrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych, płyn fizjologiczny przedostaje się z krwi do przestrzeni komórkowych, tworząc obrzęki. Dodatkowo osłabiony układ limfatyczny nie zbiera substancji toksycznych, czego efektem są powiększające się adipocyty.

Zabiegi detoksykacyjne

Wszystkie zabiegi odtruwające najlepiej wykonywać w serii (od 6 do12 zabiegów), przynajmniej 2 razy w tygodniu, wiosną i jesienią.

więcej w Cabines nr 22

Anna Kamińska
publikacje Cabines 22
do góry | powrót