Chi Nei Tsang - chiński masaż brzucha

powrót

Masaż

Chi Nei Tsang, który znaleźć można w ofertach niektórych wielkich centrów spa, jest masażem brzucha, wywodzącym się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Uwalnia organizm od napięć i toksyn, blokad emocjonalnych, dzięki czemu energia "czi" przepływa swobodnie przez całe ciało.
Kosmetolog - zabiegi
Chi Nei Tsang - chiński masaż brzucha

Tao brzucha

Chi Nei Tsang znaczy dosłownie praca z energią organów wewnętrznych albo przekształcanie czi organów wewnętrznych. Masaż ten wykonywany był pierwotnie przez taoistycznych mnichów w Chinach, żeby pomóc im w odbywaniu duchowych praktyk poprzez odtrucie, wzmocnienie i wyszczuplenie ciała. Na Zachodzie pojawił się pod koniec XX wieku. Mantak Chia, taoista chińskiego pochodzenia, założył w 1974 roku w Nowym Jorku Universal Tao Center i promował tam tę metodę. Masaż Chi Nei Tsang:

  • wzmacnia i oczyszcza wewnętrzne organy jamy brzusznej
  • likwiduje napięcie mięśni brzucha
  • poprawia dopływ krwi do organów, a tym samym przyspiesza przemianę materii i pozbywanie się przez organizm ubocznych produktów metabolizmu

Terapeuta zachęca pacjenta do samodzielnego praktykowania masażu w domu. Po kilku dniach regularnych ćwiczeń (5-10 minut dziennie) poprawia się trawienie, zmniejszają chroniczne nerwobóle, bóle pleców i szyi. W wyniku terapii zmniejsza się również ilość wody w organizmie, co prowadzi do utraty wagi. Chi Nei Tsang jest więc terapią pomocną w trakcie diety redukcyjnej.

Holistyczne podejście

Masażysta w tej technice skupia się głównie na brzuchu, który dla Chińczyków stanowi energetyczne centrum organizmu. Nacisk jest głęboki, ale nie gwałtowny, z początku lekki - żeby masażysta mógł poznać najlepszy sposób pracy z pacjentem. Wspomaga go nauką odpowiedniego oddychania i fototerapią, by poprawić proces trawienia, oddychania, pracę układu sercowo-naczyniowego, limfatycznego, nerwowego, hormonalnego, moczowego oraz mięśni i stawów. Podczas pierwszego z sześciu spotkań terapeuta przez mierzenie pulsu, obserwację języka i fizjonomii, badanie brzucha oraz rozmowę z pacjentem diagnozuje ewentualne słabości organów i deficyty energetyczne.

więcej w Cabines nr 21

Siska Von Saxenburg
publikacje Cabines 21
do góry | powrót