Co w trawie piszczy... czyli kosmetyczny przegląd roku

powrót

Wiedza

Od lat wiadomo, że badania naukowe silnie napędzają rynek kosmetyczny. W ostatnich latach mamy do czynienia z dużym napływem zaawansowanych technologii, a mechanizmy działania innowacyjnych kosmetyków sięgnęły już poziomu molekularnego. Koncerny chwalą się nowościami podczas dorocznych spotkań branżowych, także na swoich stronach internetowych i w doniesieniach prasy specjalistycznej. Wyścig trwa, a każdy nowy sezon przynosi wiele interesujących wiadomości. Spektakularnym osiągnięciom minionego roku 2011 pragnę poświęcić ten artykuł.
Kosmetolog - zabiegi
Co w trawie piszczy... czyli kosmetyczny przegląd roku

Na targach „IN-COSMETICS 2011” w Mediolanie dużo dyskutowano o przyszłości branży kosmetycznej. Wszyscy byli zgodni, że kosmetyki oraz przybory toaletowe są niezbędnymi akcesoriami współczesnego człowieka i tej branży nie grozi kryzys.

Za najważniejsze zagadnienia uznano:

  • produkty i surowce typu anti-ageing, a wśród nich: roślinne komórki macierzyste, czynniki wzrostu, takie jak EGF i NGF, a także kolagen i składniki pobudzające jego syntezę w skórze;
  • kosmetyki pielęgnacyjne dla mężczyzn, w tym także luksusowe, o działaniu przeciwstarzeniowym;
  • ekokosmetyki, których produkcja nie narusza środowiska naturalnego;
  • produkty ukierunkowane na indywidualne, specyficzne potrzeby klientów;
  • innowacyjne produkty do stosowania w medycynie estetycznej;
  • promowanie produktów w internecie (określane jako „digital beauty” – cyfrowe piękno) – stwierdzono, że może wyprzeć reklamę tradycyjną.

Nagrody targów „IN-COSMETICS” w Mediolanie (29–31 marca 2011 r.) w kategorii „Najbardziej innowacyjny składnik kosmetyczny”

Na targach zaprezentowano ponad 70 nowych składników kosmetycznych. Za najbardziej innowacyjne uznano 8 z nich, które prezentuję poniżej.

LIPOSHIELD™ HEV MELANIN (Lipo Chemicals, USA) – złoty medal

Jest to składnik pochodzenia roślinnego, zabezpieczający skórę przed światłem widzialnym o wysokiej energii (HEV – High Energy Visible light) – pierwszy składnik kosmetyczny o takim działaniu. HEV jest bardziej niebezpieczne od ultrafioletu, ponieważ wnika głębiej niż UVA, generuje 50 procent reaktywnych form tlenu, może sprzyjać nierównomiernej pigmentacji i powodować przedwczesne starzenie się skóry.

Nagrodzony składnik jest przystosowany do absorbowania światła w spektrum długości fali 400–500 nm (selektywnie filtruje widzialne światło fioletowe i niebieskie), natomiast pozwala na przechodzenie (transmisję) światła czerwonego, naukowo uznanego za korzystne dla skóry. Nie jest filtrem UV, ale skutecznym uzupełnieniem działania filtrów. Polecany do produktów ochrony przeciwsłonecznej, kosmetyków typu anti-ageing oraz w bazach do makijażu.

DEFENSAMIDE™

(NeoPharm, Korea Południowa) – srebrny medal

Składnik naturalny, pochodna aminokwasu. W skórze stymuluje obecność tzw. peptydów antybakteryjnych, AMPs (Anti-Microbial Peptides), które uważa się za kluczowe w utrzymaniu mikrobiologicznej bariery skóry. Nasilenie produkcji AMPs jest równoznaczne

z szybką regeneracją funkcji obronnej oraz ograniczeniem przepuszczalności skóry. Defensamide podczas klinicznych badań dermatologicznych okazał się pomocny w egzemach atopowych oraz wysoce skuteczny i bezpieczny jako środek do terapeutycznego nawilżania skóry wrażliwej.

CAPSALINE 14™ (ISP, USA) – brązowy medal

(ResPharma, Włochy)

Nowy kompleks wybielający oparty na ekstrakcie z liści i gałązek sumaka garbarskiego (Rhus coriaria) – śródziemnomorskiego krzewu bogatego w antyoksydanty. Składnik ten moduluje syntezę melaniny na wszystkich etapach jej powstawania (m.in. przez hamowanie aktywności tyrozynazy) oraz tłumi transfer już wytworzonej melaniny z melanocytów do keratynocytów naskórka.

Nazwa INCI: Methyl Dihydroxybenzoate (and) Nicotinamide (and) Rhus Coriaria Leaf/Stem Extract (and) Lecithin (and) Punica Granatum Fruit Extract.

Na targach w Mediolanie firma zaprezentowała też aktywny kompleks wyszczuplający PANTROFINA® SLIM, działający hamująco na przekształcanie preadipocytów w adipocyty (komórki gromadzące tłuszcz) oraz pobudzająco na lipolizę złogów tkanki tłuszczowej. Jest to idealny składnik preparatów do pielęgnacji i modelowania ciała, polecany także dla mężczyzn z otyłością brzuszną. Nazwa INCI: Rhus Coriaria Leaf/Stem Extract (and) Acetyl Carnitine HCL.

więcej w Cabines nr 50

dr Elżbieta Kowalska-Wochna
publikacje Cabines 50
do góry | powrót