Składniki aktywne kontra trądzik

powrót

Dossier

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba dermatologiczna wieku młodzieńczego, występuje u około 80% nastolatków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Trądzik może pojawiać się również u osób dorosłych powyżej 25. roku życia, a także okresowo powracać u kobiet po menopauzie. Charakteryzuje się występowaniem mniej lub bardziej nasilonego łojotoku, zaskórników zamkniętych i otwartych oraz wykwitów zapalnych, jak grudki, krosty, guzy, cysty i torbiele ropne. Zmiany występują w tych partiach ciała, w których znajduje się dużo gruczołów łojowych, najczęściej twarz (czoło, nos, broda, policzki), niekiedy także klatka piersiowa i plecy. Trądzik ze względu na częstość występowania, wieloletni przebieg, lokalizację oraz skłonność do nawrotów jest szczególnym wyzwaniem dla kosmetyczek i dermatologów.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Składniki aktywne kontra trądzik

Przyczyn powstawania trądziku jest kilka. Wśród czynników usposabiających wymienić można przerost gruczołów łojowych połączony z łojotokiem, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, wpływ hormonów, przede wszystkim androgenów, a także florę bakteryjną (głównie obecność bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes). Za jeden z głównych czynników wywołujących zmiany trądzikowe uważa się zaburzenia w wydzielaniu hormonów męskich. Głównym androgenem, którego produkcja zwiększa się w okresie dojrzewania, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców, jest testosteron. Pod wpływem enzymu 5-alfa- -reduktazy zostaje on przekształcony w 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT), który powoduje wzrost gruczołów łojowych i wzmożoną produkcję sebum w okolicach łojotokowych. Wpływ na powstawanie zmian trądzikowych, poza nadmiernym wydzielaniem łoju, ma także zmiana jego składu. W przypadku zmniejszenia zawartości kwasu linolenowego rozpoczyna się proces nieprawidłowego rogowacenia prowadzący do zaczopowania ujść mieszków włosowych. To z kolei powoduje nadmierne gromadzenie się łoju, poszerzanie przewodów gruczołów łojowych i powstawanie mikrozaskórników. Tak powstałe warunki to znakomite siedlisko dla beztlenowej bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnej w głównej mierze za proces zapalny w przebiegu trądziku.

Cera trądzikowa wymaga szczególnego i wielokierunkowego postępowania. U osób z nasilonym trądzikiem niezbędna jest konsultacja dermatologiczna. W przypadku bardzo łagodnych zmian trądzikowych oraz u osób po leczeniu dermatologicznym korzystne efekty przynosi odpowiednia pielęgnacja skóry w domu i w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej powinny mieć postać żelu lub lekkiej emulsji typu O/W. Należy unikać tłustych kremów, zawierających składniki komedogenne (powodujące powstawanie zaskórników), działających okluzyjnie i powodujących przesuszenie skóry. W skład preparatów przeznaczonych do cery ze skłonnością do trądziku powinny wchodzić składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, keratolitycznym, ściągającym, matującym, a także łagodzącym, kojącym i nawilżającym.

Cynk

Jeden z najistotniejszych mikroelementów, znajdujący się we wszystkich komórkach naszego ciała, a w szczególności oczu, wątroby, mózgu, mięśni i organów rozrodczych. Lecznicze właściwości tego pierwiastka zostały odkryte już w starożytności, natomiast fakt, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, uznano dopiero w 1957 roku. Ma on wpływ na podstawowe procesy życiowe, przemiany metaboliczne, prawidłową budowę białek, uczestniczy w produkcji wielu hormonów, stymuluje pracę układu immunologicznego, bierze udział m.in. w mineralizacji kości czy procesie gojenia się ran. Nie bez powodu nazywany jest „minerałem piękna”. Cynk odpowiada bowiem za prawidłowy wzrost włosów i paznokci, poprawia wygląd i koloryt skóry, wpływa na jej regenerację, a także chroni przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Objawami niedoboru tego pierwiastka są m.in.: łojotok, trądzik, wydłużone gojenie ran, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, podatność na zakażenia, a także zmniejszona odporność, zaburzenia smaku i węchu czy niedokrwistość. Cynk, praktycznie jako pierwszy z minerałów, znalazł zastosowanie w preparatach dermatologicznych i kosmetycznych. Jest on cennym składnikiem produktów przeciwtrądzikowych o działaniu ściągającym, oczyszczającym i przeciwzapalnym. Cynk reguluje gospodarkę hormonalną i produkcję łoju wewnątrz skóry poprzez hamowanie aktywności 5-alfa-reduktazy – enzymu biorącego udział w przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu. Mikroelement ten hamuje ponadto aktywność lipaz bakteryjnych rozkładających trójglicerydy sebum do wolnych kwasów tłuszczowych, przez co zmniejsza występowanie substancji drażniących na skórze, powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. W pielęgnacji cery trądzikowej stosowane są także związki cynku. Szczególne miejsce w kosmetyce zajmuje tlenek cynku, będący składnikiem maści, past i zasypek oraz kremów i maseczek przeciwtrądzikowych. Działa on wysuszająco, ściągająco, absorbuje nadmiar sebum zalegającego pory, a także przyspiesza gojenie się skóry.

Czarne błoto

Zwane inaczej Black Mud – to naturalny szlam morski pozyskiwany z Morza Martwego. Dbając o jak najwyższą jakość błota, wydobywa się je, podobnie jak za czasów Kleopatry i królowej Saby, ręcznie, uważnie przeglądając każdą jego porcję. Dzięki zawartości cennych substancji mineralnych i odżywczych, a także pierwiastków śladowych (m.in. kaolin, bentonit, magnez, sód, potas, wapń, siarka, żelazo, miedź, cynk) stanowi niepowtarzalną mieszankę kosmetyczną. Błoto konsystencją przypomina mokrą glinkę, natomiast jego zapach jest zbliżony do występującego w okolicach jezior lub rzek mułu. Producenci kosmetyków na bazie tego cennego surowca, chcąc zniwelować jego specyficzny zapach, dodają różnego rodzaju środki aromatyzujące. Jednak aby uniknąć podrażnień i alergii skórnych oraz osiągnąć jak najlepszy efekt terapeutyczny, zaleca się używanie preparatów i zabiegów na bazie błota w jego pierwotnej, naturalnej formie. Błoto z Morza Martwego jest szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Stosuje się je między innymi w przypadku cery skłonnej do przetłuszczania i w problemach z trądzikiem. Jest ono silnym środkiem antyseptycznym i wysuszającym. Wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające i ściągające. Zawartość bentonitu i kaolinu sprawia, że nadmiar tłuszczu jest absorbowany, natomiast obumarłe komórki są usuwane z powierzchni skóry. Lecznicze czarne błoto odznacza się mikroskopijną wielkością ziaren i wysoką chłonnością. Dzięki temu nie zatyka porów skórnych, a co więcej – po jego zastosowaniu są one oczyszczone i zwężone. Ponadto zawarte w solach minerały obniżają ilość bakterii chorobotwórczych znajdujących się na powierzchni skóry, a także wpływają na poprawę ukrwienia skóry. Liczne firmy kosmetyczne, kierując się udowodnionym naukowo korzystnym dla zdrowia i urody działaniem minerałów z Morza Martwego, wykorzystują je do produkcji m.in. mleczek, toników, peelingów, szamponów, balsamów czy żeli pod prysznic. Ten cenny surowiec używany jest także jako podkład do przygotowania maseczek oczyszczających, kremów i innych kosmetyków przeznaczonych to cery tłustej i trądzikowej.

 

więcej w Cabines nr 54

Monika Michalak
publikacje Cabines 54
do góry | powrót