Mezoterapia

powrót

Dossier

Postępy medycyny współczesnej pozwalają na zastosowanie w leczeniu i kuracjach rewitalizujących (odmładzających) różnorodnych technik niechirurgicznych. Tam, gdzie kiedyś potrzebny był zabieg chirurgiczny, obecnie można z powodzeniem zastosować inne, łagodniejsze metody, na przykład mezoterapię.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Mezoterapia

Mezoterapia jest to metoda lecznicza mająca bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Polega na wstrzykiwaniu różnych, odpowiednio dobranych substancji leczniczych bądź ich mieszanek (tzw. koktajle - na ogół są to maksymalnie 3-4 składniki) bezpośrednio w dotknięte zmianami obszary skóry. Technika zabiegu oparta jest na przerwaniu bariery naskórkowej i wprowadzeniu śródskórnie substancji rewitalizujących i regenerujących. Po raz pierwszy metodę tę zastosował we Francji dr Michel Pistor w roku 1952 w terapii różnorodnych schorzeń obejmujących tkanki wywodzące się z mezodermy (jeden z trzech listków zarodkowych). Z mezodermy wywodzą się skóra, mięśnie, naczynia krwionośne, tkanka tłuszczowa, ścięgna i więzadła. Początkowo mezoterapia była metodą leczenia bólów mięśniowych, migreny, żylaków, obrzęków limfatycznych. Stopniowo została rozpropagowana również w Stanach Zjednoczonych. W mezoterapii bardzo istotne jest to, iż podajemy za pomocą wstrzyknięć substancje lecznicze doogniskowo, miejscowo w odpowiedni fragment skóry, co pozwala uniknąć ubocznych efektów ogólnych charakterystycznych dla terapii doustnej czy dożylnej.

Mezoterapia jest wykorzystywana w leczeniu:

  • objawów starzenia się skóry - utrata jędrności, zwiotczenie, zmarszczki, opadnięcie rysów twarzy
  • cellulitu
  • rozstępów
  • wypadania włosów.

Odmładzanie

Najpopularniejszym zabiegiem tego typu jest mezoterapia odmładzająca rysy twarzy, szyi, dekoltu oraz grzbietów rąk. Najczęściej wykorzystywanym do tego celu produktem jest kwas hialuronowy, który obok kolagenu jest bardzo ważnym składnikiem skóry właściwej, odpowiedzialnym za nawilżenie, gdyż wiąże on duże ilości wody, zapewniając sprężystość i jędrność skóry. Z czasem, w miarę postępowania procesu starzenia, ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się, skóra staje się coraz bardziej wysuszona i mniej elastyczna, nasilają się objawy starzenia. Wprowadzenie kwasu hialuronowego do skóry powoduje efekt wypełnienia, widoczny od razu po zabiegu. Kwas przez następne dni intensywnie chłonie wodę, co powoduje zwiększenie napięcia skóry, znaczne jej ujędrnienie i wypchnięcie zmarszczek, a w efekcie podobne rezultaty jak przy liftingu chirurgicznym (tzw. mezolift). Ostatnio modne jest połączenie kwasu hialuronowego z gliceryną, co pozwala na jeszcze wyraźniejszą poprawę wyglądu skóry, a szczególnie powiększenie jej objętości. Często stosowane są również koktajle różnych substancji rewitalizujących, które stymulują metabolizm komórkowy i zwiększają produkcję kolagenu oraz elastyny. Są to np. krzemionka organiczna, kompleksy wielowitaminowe i inne.

Leczenie łysienia

W swojej praktyce bardzo często wykonuję zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy. Zgłaszają się na nie pacjenci, którym wcześniej nie pomogły inne metody leczenia łysienia. Poprzez wstrzykiwanie w owłosioną skórę głowy preparatów mineralnych, wielowitaminowych (szczególnie witamin z grupy B), koenzymów, które poprawiają ukrwienie (minoksidil), substancji przeciwzapalnych, pochodnych kwasów nukleinowych, można w dużym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie (często już po pierwszych zabiegach), a nawet spowodować odrost włosów utraconych (stymulacja mieszków włosowych). Co ciekawe, mezoterapia znalazła zastosowanie praktycznie we wszystkich rodzajach wypadania włosów, jak androgenne, plackowate, rozlane. Odrost włosów następuje zazwyczaj po kilku miesiącach kuracji. Jest to metoda komplementarna do terapii doustnej lub leczenia zewnętrznego.

Terapia antycellulitowa

Rzadziej zgłaszają się na zabiegi mezoterapii pacjenci z cellulitem i rozstępami, ponieważ przy tego typu zmianach skórnych efekty lecznicze nadal pozostają najmniej zadowalające. Zabiegi mezoterapii przy cellulicie poprawiają przepływ krwi, zmniejszają procesy włóknienia tkanki łącznej i redukują tkankę tłuszczową, przez co wygładzają skórę. Do wstrzyknięć stosuje się w tych wypadkach np. kofeinę, rutynę, wyciągi z karczocha i nostrzyka żółtego (pobudzają metabolizm tłuszczów). Preparaty i mieszanki stosowane w mezoterapii są komponowane przez lekarza w zależności od potrzeb danego pacjenta. Efektem każdego zabiegu jest regeneracja i stymulacja tkanek oraz poprawa ich ukrwienia.

Bolesność zabiegów

Większość lekarzy przed zabiegiem lub w trakcie stosuje miejscowe środki znieczulające w postaci kremu lub aerozolu. Aby zminimalizować ból, wykonuje się zastrzyki znieczulające strzykawką o cieniutkiej igle ręcznie lub pistoletem, który automatycznie reguluje głębokość wkłuć. Najmniej bolesne są zabiegi w obrębie owłosionej skóry głowy.

Najczęstsze powikłania pozabiegowe

  • Rumień i obrzęk skóry, co jest normalną reakcją skóry na seryjne nakłucia.
  • Krwiaki i siniaki - znikają z reguły w ciągu kilku dni. Przed zabiegiem informujemy pacjenta o zakazie przyjmowania leków przeciwbólowych, które nasilają ryzyko tego typu powikłań.
  • Bardzo rzadko opisywane są reakcje alergiczne, zazwyczaj o charakterze przejściowym.

Przeciwwskazania i częstotliwość zabiegów

Przeciwwskazaniami do zabiegów mezoterapii są: ciąża i okres laktacji, alergia na substancje stosowane przy zabiegu, ropne, grzybicze i wirusowe choroby skóry, cukrzyca, czasami teleangiektazje w obrębie skóry. Generalnie mezoterapia przynosi efekty jedynie w cyklu co najmniej kilku zabiegów, ale przy mezolifcie kwasem hialuronowym wspaniałe efekty widoczne są już po pierwszym razie. Początkowo zabiegi przeprowadzane są częściej, np. przy mezoterapii skóry owłosionej raz w tygodniu (tzw. faza uderzeniowa), potem coraz rzadziej - co miesiąc, trzy, sześć (tzw. faza pielęgnacyjna). W medycynie estetycznej często korzysta się z tzw. metod łączonych, czego przykładem może być mesopeel, stanowiący połączenie peelingu i mezoterapii.

więcej w Cabines nr 20

Lek. med. Agnieszka Czernecka
publikacje Cabines 20
do góry | powrót