Tlenoterapia

powrót

Spa & wellness

Tlenoterapia to pojęcie, które w ostatnich latach jest bardzo popularne. Jeszcze niedawno kuracje tlenowe były wyłącznie domeną gwiazd, ludzi sławnych i bogatych. Choć sama tlenoterapia jest stosowana na świecie od około 20 lat, ciągle jest dziedziną nową i niezwykle frapującą. Terapie tlenowe wzbudzają duże zainteresowanie, jak również wiele pytań.
Biotechnologia
Tlenoterapia

Pomysł narodził się w Japonii. Być może dlatego, że kraj ten słynie z zanieczyszczonego powietrza. Tam właśnie powstała sieć barów tlenowych o nazwie "O2 Spa Bars". Rozpowszechniła się bardzo szybko i wkrótce bary tlenowe dotarły za ocean.W Polsce pierwszy bar tlenowy powstał w 1988 roku we Wrocławiu, założony przez Polskie Centrum Terapii Tlenowej. Następnie pod patronatem PCTT powstała sieć polskich barów tlenowych. Dziś są one niemal w każdym większym mieście.

Co to jest tlen
Tlen (oxygenium, O) to najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na Ziemi.
Występują trzy alotropowe odmiany tlenu:

  • O - tlen atomowy, bardzo reaktywny, stosowany m.in. do dezynfekcji;
  • O2 - tlen cząsteczkowy, bezbarwny i bezwonny gaz stosowany m.in. w tlenoterapii;
  • O3 - ozon, bezbarwny gaz o charakterystycznym zapachu
    (powstaje podczas wyładowań elektrycznych, np. w trakcie burzy), stosowany w ozonoterapii.

Atmosfera ziemska zawiera 21% tlenu. Występuje w formie związanej w wodzie, minerałach, jest składnikiem wszystkich żywych tkanek roślinnych, zwierzęcych i ludzkich (w każdej komórce ciała jest do 60% tlenu).W organizmie człowieka tlen jest pobierany w płucach, gdzie zużywany jest w procesie oddychania. Wiąże się z hemoglobiną krwinek czerwonych, następnie zostaje oddany do tkanek, gdzie bierze udział w przemianie materii.Jeżeli chodzi o skórę, to nie odgrywa ona znaczącej roli w wymianie gazowej. Przez skórę wydalane jest około 0,2% całego CO2, a tlen pobierany jest jeszcze w mniejszym procencie.

Wolne rodniki
Poruszając temat tlenu, nie sposób nie wspomnieć o wolnych rodnikach. Są to cząsteczki bardzo aktywne, zawierające niesparowany elektron tlenu: albo o jeden za dużo, albo o jeden za mało. Wolne rodniki łączą się z innymi cząsteczkami. Dostają się do organizmu z zewnątrz (m.in. z dymem tytoniowym, promieniowaniem słonecznym), jak również powstają jako efekt uboczny przemian metabolicznych. Cząsteczki te uszkadzają białko (kolagen i elastynę), błony komórkowe, a nawet DNA.

Wpływ tlenu na organizm i skórę
Tlen jest potrzebny do życia. Dzięki niemu żyjemy i funkcjonujemy. Tlen daje energię, wszystkie procesy życiowe przebiegają przy udziale tlenu.Niedotlenienie organizmu może być spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, stresami dnia codziennego, używkami, zbyt długą pracą przy monitorze komputera czy po prostu nieprawidłowym oddychaniem.
Objawy braku tlenu w organizmie to m.in.:

  • senność
  • brak energii
  • zmęczenie
  • złe samopoczucie
  • bóle głowy czy migrena
  • brak koncentracji
  • spadek odporności organizmu (częste infekcje)
  • zaburzenia przemiany materii
  • pogorszenie stanu cery.

Jak wcześniej wspomniałam, oddychanie skórne jest ograniczone, ale istotne. Dostarczanie tlenu skórze odbywa się w przeważającej części za pomocą krwi, dzięki splotom tętniczkowym w warstwie brodawkowej skóry właściwej. Z wiekiem ta wymiana gazowa słabnie, stąd też gorsze dotlenienie komórek skóry u osób już około czterdziestego roku życia (o 50% zmniejszone wchłanianie tlenu). Jeżeli skóra nie oddycha - pogarsza się jej stan. Staje się sucha, mało elastyczna, szara i w konsekwencji pomarszczona.

Tlenoterapia - co to jest?
Tlenoterapia kojarzy się z podawaniem tlenu, ale to nie do końca prawda.Trzeba dodać, że terapia ta obejmuje kilka etapów:

  1. Pomiar wieku tlenowego (status tlenowy). Pomiar ten ma na celu dobranie odpowiedniej dawki tlenu i czasu trwania zabiegu. W tym celu do wewnętrznej części przedramienia podłącza się specjalne urządzenie, które mierzy ciśnienie tlenu we krwi. Pomiar nie jest bolesny, odczuwalne jest jedynie przyjemne ciepło w miejscu przyłożenia (skóra jest podgrzana). Następnie dane są przetwarzane przez komputer i otrzymujemy wynik. Bardzo często nasz wiek różni się od wieku tlenowego. Młoda osoba może okazać się "tlenową staruszką". Najlepiej by było, gdyby wiek tlenowy był niższy o 15-20 lat od naszego wieku. Zdarza się to rzadko.
  2. Podanie specjalnego koktajlu witaminowego. Koktajl witaminowy to bardzo istotny czynnik terapii. W jego skład wchodzą witaminy A, C, E, koenzym Q10, mikroelementy i kwas foliowy. Jest to napój antyoksydacyjny (przeciwutleniający). Warto dodać, że koktajl ten ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, które powstają w trakcie zabiegu. Poza tym napój ten przyspiesza metabolizm i wchłanianie tlenu.
  3. Inhalacja. Kolejny etap to właściwa inhalacja. Klient siada w wygodnym fotelu, słucha przyjemnej, relaksacyjnej muzyki i wdycha odpowiednio natlenione powietrze. Tlen podawany jest albo bezpośrednio do otworu nosowego poprzez kaniule, albo za pomocą specjalnej, jednorazowej maski, którą nakłada się na twarz. Zazwyczaj zabieg nie trwa dłużej niż godzinę i jest przyjemny. Poza dotlenieniem można wyciszyć się i zrelaksować.
  4. Pobudzenie krążenia krwi. Następnie klient poddawany jest wysiłkowi fizycznemu. Pobudzone ćwiczeniami ruchowymi krążenie krwi dostarczy tlen tam, gdzie zazwyczaj nie dociera. Do tego celu zazwyczaj stosuje się rowerek stacjonarny. Instruktor, fizjoterapeuta powinien dopasować wysiłek fizyczny do stanu zdrowia i kondycji klienta.

więcej w Cabines nr 19

Agnieszka Rek
publikacje Cabines 19
do góry | powrót