Uczennice w gabinecie

powrót

Ekspert radzi

Okres wakacyjny to czas, kiedy do gabinetów kosmetycznych trafiają uczennice poszukujące praktyk. Coraz więcej szkół kosmetycznych funkcjonuje na rynku, więc z roku na rok coraz więcej uczennic pojawia się w gabinetach. Na co zwrócić uwagę, przyjmując praktykantkę?
Kosmetolog - zabiegi
Uczennice w gabinecie

Co potrzebne?

Pierwszorzędna sprawa to umowa. Bez odpowiedniej umowy o praktyczną naukę zawodu nie powinno się przyjmować uczennic do swojego gabinetu. Co umowa powinna zawierać:

  • datę zawarcia umowy
  • nazwę i adres jednostki kierującej uczennicę na praktykę
  • imię i nazwisko reprezentanta szkoły, np. dyrektora czy kierownikaplacówki
  • miejsce na wpisanie nazwy i adresu jednostki przyjmującej uczennicę (nasz gabinet)
  • dane słuchaczki (w przypadku kilku uczennic - liczbę skierowanychsłuchaczek)
  • termin praktyki i ilość godzin
  • adnotacje o ubezpieczeniu, nazwę jednostki i numer polisy ubezpieczeniowej.Bardzo często tego typu umowy zawierają załączniki

Co może zawierać załącznik:

  • nazwę i numer programu nauczania, czyli program zajęć praktycznych, tzw. pracowni kosmetycznej (514/03/SP/MEN/2000.11.10)
  • instrukcję prowadzenia zajęć w gabinecie kosmetycznym (jest to korzystne, ponieważ wiemy, czego oczekuje się od naszego gabinetu, dowiemy się, jaką partię materiału uczennica ma już za sobą, czego możemy od niej oczekiwać).Kolejną ważną rzeczą jest książeczka zdrowia.

Uczennice mają obowiązek przed pójściem na praktykę wyrobić sobie pracowniczą książeczkę zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Powinny w niej być aktualne wyniki badań. Szkoła kierująca uczennice do gabinetów kosmetycznych na praktykę powinna tego dopilnować, ale nie zawsze tak jest. Musimy więc same tego dopilnować, ponieważ w razie kontroli jesteśmy zobowiązane do udostępnienia tego typu książeczki organom kontroli sanitarnej.Następna sprawa to tzw. dzienniczek praktyk. Większość szkół kosmetycznych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu nie wymaga od uczennic prowadzenia takowego dzienniczka. Z własnego doświadczenia wiem, że prowadzenie przez uczennice dzienniczka praktyk przyczynia się do lepszego wykorzystania czasu przeznaczonego na praktykę. Jest to zeszyt, w którym uczennica notuje, jakie zabiegi obserwowała i co robiła na praktyce. Kosmetyczka w dzienniczku notuje, ile godzin wypracowano i po każdym dniu praktyki składa swój podpis. Jest to pracochłonne zarówno ze strony uczennicy, jak i kosmetyczki, ale ułatwi końcową ocenę praktykantki. Ponadto dzienniczek praktyk jest formą dowodu potwierdzającego praktykę.

więcej w Cabines nr 17

Agnieszka Rek
publikacje Cabines 17
do góry | powrót