Elektroliza - skuteczna i komfortowa metoda usuwania owłosienia

powrót

Technika

rejuvi cosmetics
Elektroliza - skuteczna i komfortowa metoda usuwania owłosienia

Czy włosy muszą rosnąć?

Włosy bronią organizm przed czynnikami zewnętrznymi i utratą ciepła. Rosną przede wszystkim po to, by zapewnić skórze specyficzny "mikroklimat" (wilgotność, temperaturę i natłuszczenie).

Fazy wzrostu włosów

Czy u każdego człowieka włosy rosną tak samo? Oczywiście nie. Największe znaczenie mają tu cechy indywidualne (genetyczne, środowiskowe, zdrowotne). Szczególnie ważna jest długość trwania jednej z faz wzrostu włosa - anagenu, gdyż od ilości włosów w tej fazie zależy skuteczność epilacji. Liczbę włosów występujących w poszczególnych fazach na poszczególnych obszarach ciała podajemy w tabeli, jednak indywidualne czynniki mogą zadecydować o różnicach w procentowym udziale włosów anagenowych na poszczególnych obszarach skóry.Patologia na szczęście należy do rzadkości, jednak zauważyć można wzrost przypadków zaburzeń wzrostu włosów, a także przypadki owłosienia odległego od fizjologicznego, choć jeszcze nie kwalifikującego się do patologii. Charakteryzują się one zmienną ciągłością cyklu włosa, co oznacza przekształcanie większości włosów mieszkowych we włosy długie oraz skróconą fazę anagenu (rozwoju włosa).

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Nagłe zmiany w wyglądzie owłosienia i każde odstępstwo od prawidłowości mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych i przerodzić się w poważny problem. Szczególnie skomplikowane w rozpoznaniu i leczeniu są zmiany androgenozależne, tj. hirsutyzm, który często świadczy o zaburzeniach w pracy jajników lub gruczołów nadnerczy. Często towarzyszą mu nieregularne miesiączki, utrata włosów na głowie, trudności z zajściem w ciążę, męska figura, obniżenie głosu, wzrost masy mięśniowej i trądzik. Takie objawy wymagają badania poziomu hormonów i odpowiedniego leczenia.Przyczyną nadmiernego owłosienia typu męskiego może być również porfiria - schorzenie dziedziczne, które charakteryzuje się nadwrażliwością na światło, guzami jajników lub nadnerczy.Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn nadmierne owłosienie może wystąpić ponadto wskutek stosowania sterydów czy leków przeciwdrgawkowych i psychotropowych oraz obniżających ciśnienie krwi. Niekiedy towarzyszy temu niedoczynność tarczycy lub anoreksja. Inną odmianą nadmiernego owłosienia jest hypertrichoza ograniczona, charakteryzująca się wzmożoną aktywnością enzymu 5-alfa-reduktazy lub nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe.Jest to częste zjawisko u kobiet w wieku 25-30 lat, dotyczy głównie twarzy, brodawek sutkowych i podudzi. Większość zaburzeń owłosienia stwierdzić może kosmetyczka, często zwracając uwagę na nieprawidłowości nieświadomej komplikacji klientce. Porost włosów na górnej wardze, brodzie czy na bocznych częściach szyi, może wymagać konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia chorób ogólnoustrojowych. Współpraca z lekarzem endokrynologiem jest szczególnie istotna dla zapewnienia klientce bezpieczeństwa i prawidłowej opieki.

Skuteczna epilacja

Podstawową zaletą elektroepilacji jest możliwość przeprowadzenia zabiegu o każdej porze roku. Może być zastosowana niezależnie od przyczyny nadmiernego owłosienia. Jest to najbardziej wszechstronna i sprawdzona metoda trwałego usuwania owłosienia, aby jednak przyniosła optymalne efekty, niezbędna jest gruntowna wiedza.Przeciwwskazania:

  • ciąża,
  • wszczepiony rozrusznik serca, zastawki serca,
  • "uczulenie" na prąd,
  • stany alergiczne skóry,
  • stany zapalne mieszków włosowych,
  • grzybice, drożdżyce,
  • choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • hemofilia,
  • epilepsja.Wskazania:
  • nadmierne owłosienie spowodowane przez czynniki dziedziczne lub zaburzenia hormonalne,
  • owłosienie typowe dla mężczyzn u kobiet,
  • włosy wrastające,
  • zła tolerancja skóry na typowe techniki depilacyjne,
  • włosy zdeformowane przez złą, najczęściej samodzielnie wykonywaną depilację (woskiem lub pęsetą).

więcej w Cabines nr 17

Iwona Złotowska
publikacje Cabines 17
do góry | powrót