Problemy przy modelowaniu sztucznych paznokci

powrót

Paznokcie

Modelowanie sztucznych paznokci wymaga odpowiedniego wykształcenia i wiedzy pochodzącej z doświadczenia. Tylko dzięki temu można poradzić sobie z pojawiającymi się podczas pracy trudnościami i sprostać oczekiwaniom klientek.
Biotechnologia
Problemy przy modelowaniu sztucznych paznokci

Program kształcenia stylistek paznokci staje się coraz bardziej rozbudowany, wydłuża się również czas trwania rozmaitych kursów, jednak wszyscy zgodzą się z tym, że osoba tuż po ukończeniu takiego kursu nie jest w stanie wykonywać pracy, której jakość zbliżałaby się do jakości pracy profesjonalistki z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Długie miesiące (czasem lata) są niezbędne, by doskonale opanować umiejętności pozwalające poradzić sobie z każdą klientką i każdym przypadkiem. Dyscyplina, ostrożność i precyzja są słowami kluczowymi, jeśli chce się odnieść sukces.

Sztuczne paznokcie, zawód, nauka i trudne początki...

Ukończenie kursu i wyobrażanie sobie, że opanowało się już całkowicie temat, oznacza zboczenie z drogi ku prawdziwej doskonałości w zawodzie. Żeby pomóc początkującym, w niniejszym artykule prezentujemy listę najczęstszych problemów przy modelowaniu żelowych paznokci i proponujemy sposoby ich rozwiązania. Jeśli jesteśmy przekonani, że pracujemy na produktach dobrej jakości, to znaczy, że przyczyna problemów tkwi w naszym sposobie pracy.

  1. Żel odkleja się u nasady paznokcia kilka dni po nałożeniu (co zdarza się również przy paznokciach akrylowych)
    Powód: Materiał (żel lub akryl) zasechł na skórze, ponieważ praca została wykonana zbyt szybko i nie oddzielono żelu (lub akrylu) od skóry. Paznokieć rośnie i "ciągnie" warstwę żelu, który się odkleja.
    Rozwiązanie: Unikać zetknięcia się żelu ze skórą lub dokładnie je od siebie oddzielić za pomocą patyczka, żeby paznokieć mógł rosnąć swobodnie. Żel może się również odklejać jeszcze później (po 10 lub 15 dniach), co może być spowodowane nałożeniem zbyt cienkiej warstwy żelu i niewystarczającym jej wypolerowaniem. Można to rozpoznać po tym, że ubytek żelu od czasu nałożenia jest bardzo widoczny, co nie powinno mieć miejsca.
  2. Żel kruszy się na brzegach
    Powód: Jest to problem często spotykany w pracy osób początkujących, które mają tendencje do nakładania zbyt małej ilości żelu na brzegach paznokcia. Brzegi są szczególnie narażone na uderzenia, dlatego żel się kruszy, gdy jest go za mało.
    Rozwiązanie: Nakładać nieco więcej żelu jak najbardziej równomierną warstwą.
  3. Żel łamie się na czubku
    Powód: paznokcie są z pewnością zbyt cienkie i nie wytrzymują nacisku.
    Rozwiązanie: Zadbać o to, by warstwa żelu nr 2 była nakładana w sposób równomierny i w wystarczającej ilości.
  4. Żel odkleja się częściowo pośrodku, na brzegach i na czubku. Jeśli ten problem pojawia się u wielu klientek, oznacza to, że zbyt krótko trwa faza przygotowania naturalnych paznokci. Należy poświęcić na to więcej czasu: odtłuścić, wypolerować, dbając cały czas o to, by nie dotykać palcami przygotowywanego paznokcia. Jeśli zdarza się to okazjonalnie i zawsze u jednej klientki, prawdopodobnie jej własne paznokcie są zbyt wilgotne i stanowią przyczynę odklejania się żelu. Należy być więc szczególnie uważnym podczas przygotowania paznokcia, przy nakładaniu żelu nr 1, ewentualnie rozważyć częstsze wizyty klientki. Jednak wtedy należy dokładnie usunąć to, co się odkleiło, żeby bez problemu nałożyć nowy żel.

UWAGA:
Niedokładne usunięcie odklejającego się żelu może być powodem pojawiania się pleśni (zielone plamy) związanego z obecnością wilgoci pod żelem. Jeśli do tego dojdzie, szkody mogą być bardzo duże i trudne do usunięcia.Jeśli cały żel się odkleja w dniach następujących po nałożeniu, możliwe, że to organizm go odrzuca. Jest to rodzaj alergii, która wywołuje odklejanie się, najpóźniej po 48 godzinach, całego żelu. Na naturalnym paznokciu nie zostaje żaden ślad po użytych materiałach. Jest to rzadkie zjawisko, ale możliwe.

więcej w Cabines nr 16

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 16
do góry | powrót