Przywracanie właściwej wagi ciała z zastosowaniem ajurwedy

powrót

Masaż

W nawiązaniu do poprzednich dwóch artykułów z cyklu "zabiegów ajurwedyjskich" podkreślmy, iż ajurweda jest filozofią życia i jako taka ujmuje człowieka holistycznie, a jej istotą jest równowaga w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji. Jak już wspominaliśmy, ciało cierpi najczęściej na skutek braku równowagi emocjonalnej i harmonii energetycznej. Dotyczy to również zaburzeń wagi, czyli - popularnie ujmując - nadwagi lub niedowagi. Co to właściwie oznacza?
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Przywracanie właściwej wagi ciała z zastosowaniem ajurwedy

W obecnych czasach nadwaga to problem ogólnoświatowy i choć w różnych proporcjach, to możemy się z nim spotkać pod każdą szerokością geograficzną. Najczęściej wynika on z braku świadomości zdrowego stylu życia. W definicji zdrowego stylu życia zawiera się jednakże nie tylko wiedza dotycząca dbania o ciało stricte fizyczne, ale również stan emocjonalny, z odniesieniem do poziomu duchowego. Brak świadomości dotyczącej "sztuki życia" prowadzi właśnie do zaburzenia harmonii energetycznej całego organizmu, powodując różnego rodzaju dolegliwości, a w dalszej konsekwencji - poważne choroby. Toteż wybierając zabiegi mające na celu obniżenie wagi, przywrócenie pożądanych kształtów sylwetki ciała, poprawienie kondycji skóry, należy pamiętać, iż tego typu działania nie sprawią cudu, jeśli nie będą podparte silnym fundamentem, czyli zmianą dotychczasowego stylu życia, a często też sposobu myślenia.
Ajurweda, nazywana "matką wszelkiej medycyny", kładzie ogromny nacisk na codzienną rutynę. W jej praktycznych poradach znajduje się odniesienie do diety (jako sposobu żywienia) oraz korzystania z ziół i przypraw, aktywności fizycznej, medytacji i relaksacji, pielęgnacji ciała. Wśród czynności dotyczących pielęgnacji ciała podkreśla się głównie rolę masaży i produktów do nich wykorzystywanych. Oczywiście, mówiąc o codziennej praktyce, mamy raczej na uwadze automasaże, które, choć mniej skuteczne, również stanowią bardzo istotny czynnik w procesie zachowania zdrowia i urody. W kulturze hinduskiej masaże są postrzegane jako element higieny osobistej.

Konstytucja psychofizyczna a masa ciała

W ajurwedzie krągłość ciała nie zawsze musi oznaczać otyłość czy zaburzenie organizmu. Wszystko to zależy od tzw. dosha, czyli typu energetycznej konstytucji psychofizycznej. Każdy człowiek reprezentuje swoistą mieszankę energetyczną (vatha, pitha, kapha), która predysponuje go do zróżnicowanych zaburzeń organicznych, charakteryzuje jego strukturę fizyczną jak też psychiczną. Dosha jest zatem naszym energetycznym kodem genetycznym, na bazie którego ustala się indywidualną zrównoważoną dietę, ćwiczenia fizyczne, zabiegi pielęgnacji ciała i styl życia. I tak predyspozycje do nadwagi będą miały osoby typu kapha, a do niedowagi - vatha. Jeśli jednak te dwa organizmy będą stosowały się do właściwych dla ich typów określonych przez ajurwedę zachowań, te problemy nie będą spędzać snu z powiek. Diagnozę typu konstytucji psychofizycznej organizmu powinien jednak postawić certyfikowany konsultant ajurwedy. Właściwie skomponowana dieta stanowi 70% sukcesu w dochodzeniu do równowagi organizmu, resztę stanowią ćwiczenia fizyczne i zabiegi na ciało. Nad tym wszystkim góruje jednak nasza psyche. Zabiegi ajurwedyjskie stanowią element wspomagający odchudzanie, a rzetelniej to ujmując - dochodzenie do właściwej wagi. Aby przyniosły skutek, muszą być wykonywane w towarzystwie pozostałych, opisanych tu praktyk. Terapeuta wykonujący zabiegi odchudzające powinien zawsze poinformować pacjenta, że rezultat zabiegów zależy od niego. To pacjent jest odpowiedzialny za swoje zdrowie i życie.

więcej w Cabines nr 16

Izabella Demozzi
publikacje Cabines 16
do góry | powrót