Kompleksowy atak na cellulit

powrót

Kosmetyka w praktyce

Rozpoczynając jakąkolwiek kurację antycellulitową w gabinecie, kosmetyczka musi zdać sobie sprawę, że ma do czynienia ze schorzeniem kompleksowym o bardzo indywidualnym charakterze. Terapia musi więc obejmować szerokie spektrum działań, przy czym najważniejszą rolę odgrywa tu regularność. Zabiegi w gabinecie, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz regularne stosowanie kosmetyków – walka z cellulitem to walka na kilku frontach.
Biotechnologia
Kompleksowy atak na cellulit

Celulit można zdefiniować jako rezultat niedostatecznego wydalania szkodliwych produktów przemiany materii magazynowanych pomiędzy komórkami tłuszczowymi oraz skutek „pęcznienia” komórek tłuszczowych z powodu zachwiania równowagi między kalorycznością spożywanych posiłków a zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Leczenie cellulitu to leczenie całego organizmu. Ważne jest intensywne działanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. W kuracji należy też uwzględnić leczenie fizykalne i mechaniczne.

Krok 1: Seminarium antycellulitowe

Innowacyjnym sposobem walki z cellulitem jest organizowanie w gabinecie kosmetycznym specjalnego szkolenia dla klientek zainteresowanych tematem, a takich na pewno nie brakuje. Celem tego rodzaju spotkania (lub serii spotkań) jest uświadomienie uczestniczkom istoty samego schorzenia oraz znaczenia współpracy klientki z kosmetyczką w walce z nim.

Oto przykładowy plan przebiegu takiego szkolenia:

  1. Uświadomienie klientce istoty cellulitu i czynników sprzyjających jego powstawaniu.
  2. Przekazanie informacji na temat właściwej diety, zdrowego stylu życia oraz polecanych dyscyplin sportowych.
  3. Przedstawienie znaczenia zabiegów poprawiających krążenie (masaż szczotką, specjalne techniki masażu ręcznego). 
  4. Informacje na temat skutecznych zabiegów na ciało oraz kąpieli antycellulitowych.
  5. Informacje o zabiegach uzupełniających do przeprowadzenia w domu.

Krok 2: Kuracja antycellulitowa

Wszelkie preparaty i zabiegi antycellulitowe można podzielić na dwie grupy:

Mobilizujące układ krwionośny

Są to produkty miejscowo wytwarzające ciepło, co z kolei prowadzi do widocznego zaczerwienienia skóry. Takie składniki jak rozmaryn, tymianek, kofeina, cynamon, wyciągi z alg rozszerzają naczynia krwionośne znajdujące się pod powierzchnią skóry. Poprawia się dzięki temu krążenie krwi, a tym samym zaopatrzenie komórek w niezbędne składniki odżywcze.

Mobilizujące układ limfatyczny

Preparaty tej grupy charakteryzują się zdolnością zapobiegania zatorom układu limfatycznego. Należą do niej m.in.: kasztan, arnika, jałowiec i ekstrakty z alg. Dla poprawy wyglądu skóry stosuje się eksfoliację (złuszczanie naskórka). Pewną skuteczność wykazują też odpowiednie kosmetyki: z wyciągiem z zielonej kawy, z kofeiną, wyciągiem bluszczu, soi... Bardzo przyjemne są zabiegi z użyciem olejków aromaterapeutycznych. Olejki eteryczne, m.in. geraniowy, cytrynowy, jałowcowy, rozmarynowy, cyprysowy, cedrowy, wspomagają usuwanie toksyn z tkanki łącznej oraz zmniejszają złogi tłuszczowe.

więcej w Cabines nr 15

publikacje Cabines 15
do góry | powrót