Gdy skóra marznie...

powrót

Wiedza

Zima to okres niskich temperatur, a co za tym idzie – specyficznych problemów dermatologicznych. Zmienia się mikrocyrkulacja skóry, co prowadzi do podrażnienia termoreceptorów. Najwyższy czas na kontratak.
rejuvi cosmetics
Gdy skóra marznie...

Różne reakcje skóry na zmiany temperatury

Szczególnie silną reakcję na mróz, podobnie jak na promienie słoneczne czy niewłaściwą pielęgnację, wykazuje skóra cienka i wrażliwa. Jednak również cera „przepielęgnowana”, atroficzna (czyli coraz cieńsza w miarę starzenia) i sucha jest wrażliwa na niską temperaturę. Wrażliwość ta daje o sobie znać już przy niewielkich wahaniach temperatury. Wystarczą chłodniejsze jesienne dni, by na twarzy pojawiły się wyraźne zaczerwienienia przy wychodzeniu z pomieszczeń na zewnątrz i odwrotnie. Skóra staje się nawet lekko sinawa, swędzi podczas przebywania w ciepłym pomieszczeniu. Powstają wtedy teleangiektazje (silnie rozszerzone naczynka krwionośne). Zadaniem kosmetyczki jest uświadomienie klientce, że nie należy takich hiperreakcji lekceważyć, ponieważ grożą one komplikacjami w postaci przewlekłych alergii na zimno lub tzw. pokrzywek (urticaria).

Ten ostatni rodzaj nadwrażliwości nie jest typową reakcją alergiczną organizmu, lecz należy do grupy tzw. pseudoalergii. W podrażnionej przez zimno skórze dochodzi do wydzielania hormonu zwanego histaminą, który z kolei powoduje mocne rozszerzenie naczyń krwionośnych i podrażnienie termoreceptorów w skórze. Skutkiem są poważne zachwiania w regulacji ciepła i niewydolność mikrocyrkulacji. Skóra reaguje zaczerwienieniem, uczuciem swędzenia, opuchnięciami, a nawet powstawaniem liszajów.

W przypadku podrażnienia większych powierzchni ciała wydziela się odpowiednio więcej histaminy, co prowadzi do podniesienia pulsu, obniżenia ciśnienia krwi, bólu głowy oraz trudności w oddychaniu.

Choroba jest stosunkowo łatwo rozpoznawalna, a leczy się ją przez podanie antybiotyku lub substancji antyhistaminowych. Rola kosmetyczki polega tutaj na zwróceniu szczególnej uwagi na wrażliwość skóry klientki na zimno i ewentualnym skierowaniu jej na konsultację lekarską.

więcej w Cabines nr 14

publikacje Cabines 14
do góry | powrót