Zareklamuj swój gabinet

powrót

Marketing

Reklama jest dźwignią handlu i napędem interesu, ale by tak było, powinna być przemyślana. Jej efekt zależy od wyboru odpowiednich nośników oraz przestrzegania sztywnych zasad obowiązujących w „branży”.
Kosmetolog - zabiegi
Zareklamuj swój gabinet

Zasady rządzące reklamą

Właścicielka salonu urody stoi przed wyborem oddania promocji swojej firmy w ręce doświadczonej agencji reklamowej (warunek: bardzo konkretne wyrażenie własnych życzeń) lub opracowania planu jej przebiegu samodzielnie.

Decydując się na drugi z wariantów, musi sama zadbać o profesjonalizm podjętych działań. Aby akcja promocyjna okazała się skuteczna, powinna dotrzeć do grupy docelowej – potencjalnych klientów. Warunkiem tego jest trzymanie się pewnych reguł, bowiem reklama, która zostaje przeoczona, jest stratą pieniędzy i czasu. Dlatego należy sobie uświadomić najpierw cel przeprowadzenia akcji promocyjnej: zwrócenie uwagi na konkretną usługę poprzez uwypuklenie jej atutów.

Podczas tworzenia reklam należy przestrzegać kilku reguł:

  1. KTO będzie czytał moją reklamę? Jaka jest moja grupa docelowa?
  2. CO pragnę przekazać za pomocą mojej reklamy? Co szczególnego mam do powiedzenia?
  3. KIEDY reklama dotrze do klientki? O jakiej porze dnia potencjalna klientka zajmie się jej lekturą? Będzie wtedy w pracy czy w domu?
  4. GDZIE pojawi się moja informacja? Na plakacie, w czasopiśmie czy w internecie?
  5. JAKI wybrać sposób przekazu, aby moja reklama była czytelna?

Kiedy mamy już przygotowaną treść przekazu reklamowego, pora na wybór kanału informacyjnego, którym dotrze ona do odbiorcy. Bardzo pomocnym narzędziem w zrozumieniu tego ekonomiczno- psychologicznego mechanizmu jest tzw. AIDA. Ten skrót z języka angielskiego oznacza cztery fazy, które przechodzi każdy klient od momentu zauważenia reklamy aż do chwili kupna danego produktu (lub skorzystania z danej usługi):

A (attention) – oznacza zwrócenie uwagi na reklamowany produkt czy usługę. Badania wykazały, że reklama powinna wydawać się na pierwszy rzut oka sympatyczna, przekonująca. Często używa się więc krótkiego, ale dobitnego przekazu na wyrazistym tle. Innymi słowy: klient zauważył naszą reklamę. 

I (interest) – oznacza zainteresowanie reklamowanym produktem. Wzbudzić zainteresowanie należy w ten sposób, aby treść, którą pragniemy przekazać, została do końca przeczytana. Klient zainteresował się zatem reklamowanym produktem.

D (desire) – oznacza powstanie w świadomości klienta życzenia posiadania reklamowanego produktu lub chęci skorzystania z oferowanej usługi. Klient zamierza kupić nasz produkt.

A (action) – oznacza przejście od zamiaru do czynów. Klient przychodzi do naszej firmy w celu zakupu reklamowanego towaru lub skorzystania z usługi.

 

 

więcej w Cabines nr 14

publikacje Cabines 14
do góry | powrót