Piękne dłonie zimą

powrót

Paznokcie

Piękne, zadbane dłonie są nieodzowne eleganckiej kobiecie. Wiele gabinetów kosmetycznych posiada więc w swojej ofercie modelowanie paznokci i zabiegi pielęgnacyjne dla dłoni, a zawód nail designera ma się świetnie w każdym niemal mieście, co świadczy o wadze, jaką przywiązują klienci do wyglądu dłoni i paznokci. Zima jest okresem szczególnie niesprzyjającym dla skóry, która pierzchnie, wysusza się, sinieje i staje się szorstka. Wiele kobiet skarży się, że kiedy nadchodzą chłody, ich dłonie stają się bardzo suche. Zabiegi poprawiające stan i wygląd skóry dłoni są więc jak najbardziej na czasie, tym bardziej że zbliżają się karnawałowe bale, kiedy to każdy detal wyglądu i ubioru musi być dopracowany. Przedstawiamy więc opis zabiegów upiększających dłonie, dorzucając garść rad dotyczących sprzedaży odpowiednich produktów do pielęgnacji rąk i paznokci.
Kosmetolog - zabiegi
Piękne dłonie zimą

Skóra dłoni – uwaga: delikatna!

Na spodzie dłoni ochronna warstwa rogowa skóry jest gruba, ale na ich grzbiecie już bardzo cienka i wrażliwa. Płaszcz hydrolipidowy jest tu cieńszy, ponieważ skóra wierzchów dłoni zawiera mniej gruczołów łojowych i naczyń krwionośnych niż na przykład skóra twarzy. Jest to więc bardzo wrażliwa część ciała, podatna na szkodliwy wpływ klimatu (ciepło i zimno) oraz niezdrowe nawyki życiowe (długotrwały kontakt z wodą i detergentami, które niszczą naturalną warstwę ochronną). Skóra dłoni kilka razy dziennie musi odbudowywać swoją barierę ochronną, co źle wpływa na jej stan, przyspieszając proces starzenia. Staje się pomarszczona, sucha, łuszczy się i pokrywa plamami pod wpływem działania promieni słonecznych.

Paznokcie – równie wrażliwe

Paznokcie, przypomnijmy, są przydatkiem skóry, a ich zadaniem jest ochrona końców palców oraz pomaganie przy chwytaniu drobnych przedmiotów. Mają też swój udział w postrzeganiu dotykowym. Szerzej o budowie i funkcjach paznokcia pisaliśmy w numerze 9 CABINES, w artykule o chorobach paznokci.

Skład chemiczny paznokci

Paznokcie składają się z twardej, ale elastycznej rogowej płytki, półprzezroczystej, gładkiej i lekko wypukłej. Tworzy ją twarda keratyna (skleroproteina), bogata w takie substancje jak siarka, cysteina (aminokwas siarkowy) oraz arginina. Zawiera też:

  • wodę, choć w niewielkiej ilości,
  • lipidy, w tym cholesterol i kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy). Jest ich niewielka ilość (od 0,5 do 1,5%),
  • wapń, który jest podstawowym składnikiem mineralnym paznokci,
  • żelazo,
  • fosfor.

Paznokcie są więc z natury kruche, a ich twardość zmienia się w zależności od nasycenia wodą. Średnio jest to 12%, a spadek do wartości bliskiej lub niższej od 10% sprawia, że stają się łamliwe. Natomiast zbyt duża zawartość wody, do 30%, czyni je bardzo miękkimi. Wiele zewnętrznych czynników może zwiększyć kruchość paznokci.

więcej w Cabines nr 14

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 14
do góry | powrót