Elektrostymulacja gimnastyka dla leniwych?

powrót

Wywiad

Magdalena Wierna-Malinowska, znana już czytelnikom CABINES jako specjalistka od masażu, odpowiada na pytania dotyczące elektrostymulacji. Czego można rzeczywiście oczekiwać po tym zabiegu i na co należy uważać.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS

Cabines: – Opisy działania aparatu do elektrostymulacji brzmią nader interesująco. Można wręcz odnieść wrażenie, że może on zastąpić prawdziwą gimnastykę. Czy rzeczywiście tak jest?

Magdalena Wierna-Malinowska: – Rzeczywiście działanie tego typu aparatu jest interesujące, ale niestety (co z pewnością zasmuci niektórych) nie można zabiegiem gimnastyki pasywnej zastąpić prawdziwego wysiłku fizycznego. Można jedynie wspomóc w ten sposób normalny trening, by osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym przedziale czasu.

– Jakich efektów można rzeczywiście oczekiwać i czy warto inwestować w taki sprzęt?

– Elektrostymulację w zasadzie stosuje się w fizjoterapii przy różnego rodzaju problemach ortopedycznych i neurologicznych. Celem tego zabiegu jest wywołanie skurczu mięśni. Żeby go wywołać, przykładamy czynną elektrodę do tzw. punktu motorycznego nerwu (miejsce na skórze, w którym nerw położony jest najbliżej jej powierzchni) lub mięśnia (punkt, w którym nerw wnika do mięśnia). Efektem jest wzmocnienie mięśni, poprawa elastyczności skóry, a przez to ujędrnienie ciała i poprawa sylwetki. Nie jest to jednak zabieg, podczas którego dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej, jak niektórzy sądzą, dlatego tak ważne jest, by łączyć go z racjonalną dietą, ćwiczeniami fizycznymi, a także odpowiednim masażem. Od pewnego czasu również salony piękności zwracają uwagę na dobroczynne zalety elektrostymulacji. Podkreślam jednak, że obsługa urządzenia wymaga olbrzymiej ostrożności i doświadczenia. Zabiegi elektrostymulacji sprawdzą się znakomicie w centrach odnowy biologicznej, klubach fitness, dużych gabinetach piękności z odpowiednio przeszkolonym personelem, czyli tam, gdzie klient ma szanse na profesjonalne usługi fachowców i gdzie otrzyma również wskazówki dotyczące pozostałych, niezbędnych elementów (dieta, ćwiczenia, masaż). 

– Czy zabieg na wszystkich będzie działał tak samo czy też są osoby, którym łatwiej uzyskać zadowalające rezultaty. Znam panie, które bardzo sobie chwalą elektrostymulację, ale znam też takie, które uważają ją za stratę czasu i pieniędzy.

– Rezultaty mogą być zróżnicowane, ponieważ – jak wcześniej wspomniałam – elektrostymulację należy połączyć z normalnymi ćwiczeniami, więc osoby uprawiające regularnie sport osiągną lepsze wyniki niż te, które unikają wysiłku fizycznego jak ognia.

– Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania elektrostymulacji?

– Oczywiście, jak przy wszelkiego rodzaju zabiegach, zwłaszcza przy takich, które wymagają użycia prądu, należy zachować ostrożność. Przeciwwskazaniem do zabiegu elektrostymulacji są przede wszystkim stany zapalne i rany skóry, gorączka, choroby dermatologiczne, gruźlica, świeże naderwania mięśni i ścięgien, poważne zaburzenia krążenia, ciąża... W przypadkach wątpliwych niezbędna więc będzie konsultacja lekarska.

Rozmawiała:
Dorota Bury
publikacje Cabines 13
do góry | powrót