Wiosenne przebudzenie a peelingi w pielęgnacji domowej i gabinetowej

powrót

Dossier

Organizm ludzki kieruje się rytmami biologicznymi, które zmieniają się nie tylko w zależności od pory dnia, ale również od pory roku. Kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, narasta chęć do wzmożonej aktywności. Podobnie jest z naszą urodą. Również nasza skóra odzyskuje wtedy intensywniejszy rytm. Wiosna to doskonała pora na zastosowanie kuracji oczyszczającej. To także dobry moment na odnowę naszej cery. Zimowe miesiące z pewnością pozostawiły na niej negatywne ślady – zmęczony wygląd, gorszy koloryt, brak świeżości, przesuszona czy bardziej zanieczyszczona skóra. Nieodzownym elementem „wiosennych porządków kosmetycznych” są zabiegi oczyszczające oraz złuszczające.
Biotechnologia
Wiosenne przebudzenie a peelingi w pielęgnacji domowej i gabinetowej© Remains - Depositphotos

Peeling (ang. peel – złuszczać, złuszczanie) to zabieg mający na celu usunięcie zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych znajdujących się w warstwie rogowej lub głębszych warstwach naskórka, jak również tych dotyczących skóry właściwej.

Już w odległych czasach zauważono, że złuszczanie naskórka przynosi korzystne efekty kosmetyczne – wyrównuje koloryt, wygładza skórę, redukuje zmarszczki oraz niedoskonałości cery. W starożytnym Egipcie kobiety stosowały sproszkowany alabaster, ścierając nim zrogowaciały naskórek, a także zażywały kąpieli w kwaśnym mleku, nieświadomie wykorzystując działanie kwasu mlekowego, jednego z alfa-hydroksykwasów. W krajach arabskich kobiety sporządzały specjalne odmładzające maseczki na twarz składające się z cytryn, jaj, ryżu, orzechów i wielu innych składników roślinnych. Indianki do złuszczania naskórka wykorzystywały papkę przygotowaną z pumeksu i moczu. W późniejszym okresie zaczęto stosować okłady z siarki, wapnia i gorczycy. W dalszym ciągu powstają nowe sposoby złuszczania i oczyszczania skóry, które łączą dawne techniki z nowoczesnymi odkryciami. I choć na przestrzeni wieków metody złuszczające ulegały zmianie, cel, jaki miały osiągnąć, był zawsze taki sam – odświeżenie skóry oraz przywrócenie jej naturalnego piękna.

Obecnie peeling to zabieg doceniany przez kosmetyczki, kosmetologów i dermatologów, przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na wiek i status społeczny. Zabieg złuszczania polecany jest nie tylko jako kuracja korygująca istniejące defekty kosmetyczne, ale stanowi także popularną metodę naturalnie stymulującą odnowę naskórka i zapobiegającą przedwczesnemu starzeniu się skóry. Złuszczanie naskórka to doskonały sposób, by pobudzić skórę do działania, gdyż głębiej oczyszczona, a przy okazji dobrze wymasowana, pracuje intensywniej, produkuje więcej włókien kolagenowych i elastynowych, nabiera ładniejszego kolorytu, jest odświeżona i odmłodzona.

Działanie peelingów na skórę zależy między innymi od rodzaju zastosowanej metody, wykorzystanej w zabiegu substancji, jej stężenia, podłoża, na którym jest stosowana, oraz czasu ekspozycji. W przypadku peelingów powierzchownych rzadko obserwuje się działania niepożądane czy powikłania. Pamiętać jednak należy, że im głębszy peeling, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń barwnikowych skóry, bliznowacenia, wtórnych infekcji wirusowych czy bakteryjnych, a także zmian rysunku powierzchni skóry (poletkowania). Przez kilka miesięcy po zabiegu może także utrzymywać się zwiększona wrażliwość na czynniki atmosferyczne, przewlekły rumień lub świąd.

Peelingi dermatologiczne i zabiegi złuszczające w gabinecie kosmetycznym wskazane są m.in. w przypadku objawów posłonecznego starzenia się skóry, zaburzeń barwnikowych, zmarszczek, a także trądziku pospolitego czy powierzchownych blizn. Ponadto odmładzają i wygładzają skórę oraz wpływają na poprawę jej elastyczności i kolorytu. Łagodne zabiegi złuszczające martwe komórki naskórka mają natomiast głównie na celu przygotowanie skóry do lepszego wchłaniania substancji aktywnych zastosowanych podczas zabiegu. W domu lub gabinecie kosmetycznym bardzo powierzchniowe złuszczanie można uzyskać za pomocą preparatów typu scrub, masek kosmetycznych typu peel-off, peelingów gommage lub enzymatycznych. Nie wystarczają one, gdy chcemy np. usunąć defekty kosmetyczne leżące głębiej w naskórku, jednak warto je stosować regularnie, zwłaszcza w przypadku cery tłustej, łojotokowej czy mieszanej.

więcej w Cabines nr 63

Monika Michalak
publikacje Cabines 63
do góry | powrót