Po zdrowie na słowację

powrót

Spa & wellness

Gdy w 1993 roku władze czeskie z ulgą zaakceptowały niepodległość ekonomicznie zacofanej Słowacji, nie doceniały jej potencjału, który wkrótce z biednej prowincji miał stworzyć europejskie centrum uzdrowisk.
Kosmetolog - zabiegi
Po zdrowie na słowację

Skarby natury

Słowacja to kraj malowniczych gór i uroczycha zamków oraz licznych źródeł wód mineralnych i termalnych, których jest tu około 1300. Dzięki hojności natury Słowacja stała się rajem dla turystów pragnących odnaleźć ciszę i spokój oraz podreperować swoje zdrowie. Ośrodki, które spełniają te wymagania, to przede wszystkim uzdrowiska termalne, gdzie podstawą leczenia są wody mineralne i termalne. Do zabiegów używane są wody alkaliczne, siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, słone, jodowo- -bromowe, borowe, krzemowe i radoczynne. Uzdrowiska, w których czyste górskie powietrze wspomaga leczenie dróg oddechowych, stanowią sanatoria klimatyczne. W ostatnich latach wielkim powodzeniem, także wśród turystów z Polski, cieszą się termalne kąpieliska oraz parki wodne. Nowoczesną formą uzdrowisk są także hotele z odnową biologiczną dla najbardziej wymagających (wellness, zwane „witalnym świtem”).

Jak uzdrowić ciało i dusz

W słowackich ośrodkach leczone są dolegliwości i choroby wszystkich układów – ruchu, nerwowego, oddechowego, pokarmowego, choroby ginekologiczne, skóry, otyłość stres oraz wiele innych. Słowacy dysponujący tak potężnym potencjałem potrafili go dobrze wykorzystać. Dzisiejszy klient ma bardzo wysokie wymagania, szczególnie gdy w grę wchodzi jego zdrowie. Z takim nastawieniem wychodzą naprzeciw turystom właściciele uzdrowisk i inwestorzy. Swym klientom oferują usługi na najwyższym poziomie. Wśród zabiegów możemy odnaleźć te najbardziej popularne: kąpiele lecznicze, kąpiele wirowe i perełkowe, okłady parafinowe i torfowe, elektroterapię i masaże. Jednak to dziś za mało, prym wiodą ośrodki, które w swej ofercie posiadają coś wyjątkowego. Trenčianskie Teplice (Treczyńskie Cieplice) oferują: hydroterapie i kinezjoterapie, czyli ćwiczenia w basenie z wodą termalną, zabiegi elektroterapeutyczne, światłolecznictwo, laseroterapię, mechanoterapię i masaż refleksyjny. Rzadko spotykanym zabiegiem, który jak świecąca błyskotka przyciąga klientów, jest speleoterapia, czyli pobyt w jaskini połączony z ćwiczeniami – kuracja dla alergików astmatyków (Tatrańska Kotlina). ATRAKCJE NIE TYLKO TURYSTYCZNE Aby zwrócić uwagę klientów, nie wystarczą same zabiegi, choćby na światowym poziomie. Zdezelowane urządzenia, nigdy nie remontowane pokoje i zapadające się łóżka skutecznie odstraszają. Słowacy musieli sporo zainwestować w modernizację, lecz opłaciło się. Wystroje dzisiejszych uzdrowisk przypominają greckie świątynie – Aphrodite, Rajecké Teplice, łaźnie tureckie czy secesyjne sanatoria jak Berdejovské Kúpele. Inwestorzy prześcigają się w pomysłach, najbardziej oryginalne to na przykład: solna jaskinia mikroklimatyczna pokryta solą z czterech mórz – Czarnego, Czerwonego, Bałtyckiego Martwego, gdzie pobyt połączony jest z kąpielą z basenie (Uzdrowisko Piešťany) lub śnieżna jaskinia, w której śnieg pada przez cały rok (Aqua City Poprad). Amatorzy sportu także mogą znaleźć coś dla ciebie, począwszy od tenisa, poprzez wypożyczalnie rowerów, kajaków i nart, na bilardzie i kręglach kończąc. Także dla rodzin podróżujących z dziećmi Słowacy przygotowali licznie atrakcje, są wśród nich aquaparki z siecią kolorowych zjeżdżalni, minizoo, place zabaw i stadnina koni (Tatralandia Lipovský Mikuláš).

więcej w Cabines nr 11

Sandra Murzicz
publikacje Cabines 11
do góry | powrót