Słońce moda na ostrożność

powrót

Dossier

Jeśli chodzi o słońce i opalanie, modna jest dzisiaj ostrożność, ponieważ od dłuższego czasu wiele się mówi o zagrożeniach związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Można jednak opalać się bez szkody dla skóry i „kapitału słonecznego”, jeśli zachowa się pewne środki ostrożności. Podstawą jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem. Kosmetyczka powinna szczególną uwagę poświęcać przekazywaniu informacji na ten temat – ze względu na urodę skóry klientek, ale też ze względu na ich zdrowie.
Biotechnologia
Słońce moda na ostrożność

O d wielu lat specjaliści od zdrowia wkładają dużo wysiłku w rozpowszechnianie informacji na temat zagrożeń związanych z wystawianiem się na promienie słoneczne i sposobów zapobiegania negatywnym skutkom opalania. Jeśli ekspozycja na słońce jest zbyt długa, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak poparzenia, udary oraz odwodnienie. Jeśli dodatkowo powtarza się często, prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry i, co znacznie poważniejsze, sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju nowotworów skóry.

Jednak słońce ma również swe dobre strony, jest niezbędne do życia. Jego wpływ na syntezę witaminy D3 jest powszechnie znany. Witamina ta jest niezbędna dla procesu wchłaniania wapnia, dla poprawnego różnicowania się komórek skóry i dla łagodzenia nadmiernych reakcji immunologicznych mogących zachodzić w skórze. Z pewnością nie należy więc unikać słońca za wszelką cenę, trzeba jedynie korzystać z niego ostrożnie, kontrolując czas ekspozycji i stosując ochronne środki dostosowane do fototypu skóry i do siły nasłonecznienia.

Szeroko nagłaśniana kampania poświęcona słonecznej prewencji przynosi powoli owoce, jednak wniosek jest dość nietypowy: wielu ludzi, świadomych zagrożeń związanych z wpływem promieni UV na skórę, paradoksalnie jest źle poinformowanych o środkach, jakimi można tym negatywnym skutkom zapobiegać. Niektórzy sądzą, że opalenizna chroni ich przed szkodliwym wpływem słońca, dlatego kiedy ich skóra nabierze brązowej barwy, nie stosują już żadnej ochrony. Inni są przekonani, że stosowanie kosmetyków słonecznych, szczególnie tych o wysokim wskaźniku ochrony, pozwala im na bezkarne opalanie się godzinami i przekraczają wszelkie rozsądne granice.

Takich błędnych przekonań jest wiele i kosmetyczki powinny je prostować, powinny udzielać wszelkich informacji na temat bezpiecznego opalania oraz kosmetyków je umożliwiających. Dlatego przypominamy najważniejsze wiadomości na temat produktów słonecznych, filtrów, które wchodzą w ich skład, i wskaźników ochrony. Przejrzymy też różne aktualne tendencje, które zmierzają wyraźnie do zwiększenia poziomu ochrony przy jednoczesnym dbaniu o piękny wygląd skóry. Coraz bardziej zróżnicowane i praktyczne formy sprawiają, że używanie tych produktów staje się łatwe i przyjemniejsze. Wreszcie wrócimy do przypomnienia informacji na temat bezpiecznego opalania, których warto udzielać podczas sprzedaży produktów słonecznych.

Produkty słoneczne

Produkt słoneczny jest kosmetykiem w formie kremu lub olejku, a jego celem jest ochrona skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Żeby był skuteczny, musi blokować zarówno promienie UVA, jak i UVB. Te ostatnie (i w mniejszym stopniu promienie UVA) są odpowiedzialne za udary słoneczne, natomiast promienie UVA powodują przedwczesne starzenie się skóry. Obydwa rodzaje promieni mogą powodować nowotwory skórne.

Dla zapewnienia maksymalnej skuteczności w ochronie przed promieniowaniem UV produkt słoneczny łączy w sobie rozmaite substancje aktywne i filtry przeciwsłoneczne. Zawiera też inne składniki, takie jak stabilizatory, wypełniacze, substancje konserwujące i nawilżające oraz przeciwutleniacze (na przykład witaminy E i C). W komponowaniu składu takiego produktu bierze się pod uwagę również to, że musi on dobrze wnikać w skórę i być wodoodporny.

 

więcej w Cabines nr 10

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 10
do góry | powrót