Skóra wobec słońca – znaczenie diety

powrót

Dietetyka

Po długich miesiącach szarugi słońce wreszcie przygrzewa mocniej. Zaczyna się sezon wakacji i opalania, jednak nie można zapominać o możliwych szkodliwych skutkach kąpieli słonecznych. Konieczność używania odpowiednich kosmetyków z filtrami jest już powszechnie znana, natomiast nie wszyscy wiedzą, że ochronę przed słońcem zapewnia też odpowiednia dieta.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Skóra wobec słońca – znaczenie diety

Przeciwutleniacze i karotenoidy

pierwsza linia obrony przed promieniami UV

Karotenoidy i przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym wpływem słońca, ale tylko wtedy, gdy przyjmuje się je odpowiednio długo. Liczne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat dowiodły szczególnego znaczenia pewnych składników diety w ochronie przed wpływem promieni UV na organizm. Jednak dietę bogatą w karotenoidy i substancje przeciwutleniające, które pozwalają walczyć z wolnymi rodnikami, należy stosować przynajmniej cztery tygodnie przed planowanym opalaniem. Wysoki poziom karotenoidów w skórze pozwala opalać się dłużej, chroni przed zaczerwienieniem, poparzeniem, a także zapewnia intensywniejszą opaleniznę. Niemieckie badania, których wyniki zostały opublikowane w styczniu 2003 roku w Journal of Clinical Nutrition, dowiodły, że wszystkie karotenoidy mają porównywalną skuteczność. Nie stwierdzono żadnych różnic między grupą przyjmującą tylko beta-karoten a tą, która przyjmowała mieszankę (beta-karoten, luteina, likopen). Codzienne przyjmowanie 24 mg karotenoidów przez uczestników badań trwało 12 tygodni.

Zaleca się więc stosowanie w tygodniach poprzedzających opalanie diety bogatej w:

  • witaminy działające przeciwrodnikowo (cytrusy – witamina C, orzechy i migdały – witamina E)
  • karotenoidy (marchew, szpinak – beta- karoten, pomidory – likopen)
  • selen
  • polifenole.

Stosując taki program żywienia i uzupełniając go przeciwutleniaczami, szybko przygotujemy skórę na duże dawki słońca i zagwarantujemy sobie zachowanie jej zdrowia. Nie zapominając oczywiście o kremach chroniących przed słońcem! W sprzedaży dostępne są już preparaty zawierające wszystkie niezbędne substancje, jednak warto zadbać o to, by w codziennej diecie były one również obecne, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że są one skutecznie przyswajane przez organizm.

Dobre tłuszcze

Naukowcy są przekonani, że skóra zachowuje dłużej młodość, jeśli nie jest narażona na częste stany zapalne, ponieważ pod ich wpływem dochodzi do fibrozy i zaburzeń krążenia krwi. Zabezpieczeniem przed stanami zapalnymi jest przyjmowanie wysokowartościowych tłuszczów. Tłuszcze obecne w rybach takich jak sardynki, śledzie czy łosoś, należące do rodziny omega-3, mają silne działanie przeciwzapalne, dlatego powinny być stałym składnikiem naszej diety. To samo dotyczy olejków z wiesiołka i z ogórecznika lekarskiego, które dostępne są w formie kapsułek. Poprawiają one wyraźnie elastyczność i nawilżenie skóry.

więcej w Cabines nr 10

dr Pierre-Martin Privat
publikacje Cabines 10
do góry | powrót