Epilacja sposób na zbędne owłosienie

powrót

Wiedza

Epilacja staje się coraz popularniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia. W przeciwieństwie do najpopularniejszych metod – depilacji, golenia, woskowania – daje widoczne i długotrwałe efekty. Jest jednak nadal stosunkowo droga i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, a to wiąże się z koniecznością wizyty w gabinecie kosmetycznym.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Epilacja sposób na zbędne owłosienie

W szystko wskazuje na to, że domowe sposoby usuwania zbędnego owłosienia odchodzą w zapomnienie. Polki coraz chętniej odwiedzają gabinety kosmetyczne i korzystają z dostępnych tam zabiegów. Widoczne jest to zwłaszcza wiosną, kiedy słońce i piękna pogoda zachęcają do odkrywania większych partii ciała. Co jednak zrobić, gdy mamy problem ze zbędnym owłosieniem i chcemy rozwiązać ten kłopot raz na zawsze? Jest na to prosta rada – epilacja.

Depilacja – Epilacja:

dwie metody – jeden skutek

Oba terminy oznaczają zabieg usuwania zbędnego owłosienia z różnych partii ciała i często stosowane są zamiennie. Główną różnicą jest to, że depilacja to usuwanie jedynie martwych części włosa (wystających nad skórę); epilacja zaś to metoda bardziej radykalna, polegająca na usuwaniu włosów wraz z cebulkami lub trwałym niszczeniu mieszka włosowego.

Metody epilacji

Zabieg epilacji powinien być wykonywany przez lekarza lub specjalnie wykwalifikowaną kosmetyczkę. Obecnie stosuje się kilka sposobów epilacji (zależnie od rodzaju zastosowanego urządzenia):

Epilacja laserem

To najbardziej efektywna metoda usuwania zbędnego owłosienia. LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to nic innego jak skupiona wiązka światła monochromatycznego o ściśle określonej barwie (długości). Wiązka laserowa dzięki odpowiedniej długości jest absorbowana przez konkretne składniki skóry. Emitowane przez laser światło, wnikając w głąb skóry na pewną głębokość (do 2 mm), niszczy brodawkę (macierz) włosa, nie uszkadzając struktury skóry.

Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Wiązka o odpowiedniej długości niszczy tylko konkretny barwnik, dzięki czemu następuje zanik mieszka włosowego. Dlatego zabieg epilacji laserowej jest tym bardziej skuteczny, im większy jest kontrast kolorystyczny między skórą a kwalifikującym się do usunięcia owłosieniem. Takie zjawisko wybiórczego działania światła laserowego nazywamy termolizą selektywną

Zabieg trwałego usuwania owłosienia z wykorzystaniem lasera musi być wykonywany kilkakrotnie (4 – 9 zabiegów) w odstępach 4 – 8-tygodniowych. Wynika to ze specyficznego „zachowania się” włosa. Należy pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen) i tylko one reagują na działanie lasera; pozostałe włosy znajdują się bądź w fazie przejściowej (katogen), bądź w fazie spoczynku (telogen). Dlatego zabiegi należy powtarzać w odstępach kilkutygodniowych, tak aby każdy włos został naświetlony w fazie wzrostu. Tylko to gwarantuje trwałe i efektywne usunięcie zbędnego owłosienia.

więcej w Cabines nr 9

publikacje Cabines 9
do góry | powrót