Chirurgia estetyczna powiek

powrót

Chirurgia estetyczna

Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się najczęściej na twarzy, zwłaszcza na powiekach, które opadając i marszcząc się, nadają spojrzeniu zmęczony wyraz. Nowoczesna chirurgia estetyczna potrafi skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zabieg, najpierw musimy poddać dokładnej analizie okolice oczu, by zbadać tzw. architekturę spojrzenia.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Chirurgia estetyczna powiek

A by usunąć oznaki starzenia się powiek, trzeba zawsze wybierać technikę, która z jednej strony jest najbardziej skuteczna, z drugiej – najlepiej opanowana. Na początek przypomnijmy sobie podstawowe funkcje powiek.

Znaczenie powiek

Powieki odgrywają istotną rolę w ochronie gałki ocznej. Pomagają w jej nawilżaniu oraz w odprowadzaniu łez w kierunku nosa. Mają wreszcie znaczenie estetyczne – dla mimiki twarzy.

Zajmiemy się problemem czysto estetycznym – starzeniem się powiek. Inne ich choroby i wady oczywiście również można poprawiać chirurgicznie, jednak w niniejszym artykule skupimy się na walce z oznakami starzenia.

Konsultacja

Pierwsza konsultacja lekarska to podstawa dalszego działania. Dzięki uważnej analizie można wykryć wszelkie patologie typu endokrynologicznego lub nefrologicznego, które wymagają innego postępowania.

Kolejnym krokiem jest drobiazgowa obserwacja twarzy i wszystkich elementów składających się na „architekturę spojrzenia”; ważny jest również profil psychologiczny pacjenta, by ustalić jego motywację i odrzucić kandydatów, w przypadku których zabieg może być ryzykowny.

Elementy anatomii odpowiedzialne za starzenie się okolic oczu

By określić udział każdego elementu anatomii odpowiedzialnego za starzenie, analizuje się skórę, tłuszcz oczodołowy, strefę czołowo-skroniową i środek twarzy. Pacjent podczas tego badania znajduje się w pozycji siedzącej. Badanie uzupełniane jest wykonaniem zdjęcia twarzy w różnych ujęciach. Wcześniejsze badanie okulistyczne jest konieczne ze względu na przepisy medyczne.

Skóra

Powieka górna jest cienkim „fałdem skórno-mięśniowym”. Z upływem czasu i z powodu utraty elastyczności skóra staje się cieńsza, marszczy się i rozciąga, nie przylega już do mięśnia, a u niektórych osób może nawet przeszkadzać w patrzeniu. Powieki dolne pokrywają się cieniutkimi poziomymi zmarszczkami, które przedłużają się i tworzą tzw. kurze łapki.

Tłuszcz oczodołowy

Gałka oczna zwykle jest chroniona przez poduszeczkę tłuszczową wyściełającą oczodół. Wskutek starzenia się lub pewnych chorób endokrynologicznych i nefrologicznych ten tłuszcz przemieszcza się do przodu i zaczyna uwypuklać pod skórą, tworząc to, co zwykle określa się jako „worki pod oczami”.

To wybrzuszenie tłuszczowe jest bardziej widoczne pod powieką dolną z powodu osłabienia powięzi mięśnia podtrzymującego, co nadaje spojrzeniu zmęczony wyraz.

więcej w Cabines nr 8

Mahrez Amri
publikacje Cabines 8
do góry | powrót