Sprzęt w gabinecie kosmetycznym

powrót

Dossier

Podstawą umiejętności kosmetyczki jest jej zdolność do wykonywania pracy rękoma. Aparatura kosmetyczna jest tu tylko uzupełnieniem i podporą. Wyszukana technologia i zróżnicowanie zastosowań kosmetycznych ma na celu przyspieszenie, a co za tym idzie – poprawę rezultatów ręcznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Sprzęt w gabinecie kosmetycznym

Technologiczna podpora umiejętności kosmetyczki

Sprzęt w gabinecie kosmetycznym jest uzupełnieniem technik manualnych stosowanych przez kosmetyczkę. Wspomaga poszczególne zabiegi i pozwala wzbogacić wachlarz usług. Oferta rynkowa jest coraz bogatsza, zawiera maszyny wykorzystujące bardzo zróżnicowane technologie, często zaczerpnięte z medycyny. W jednym aparacie mogą być wykorzystane różne technologie. Kombinacje przewidziane przez producentów zwiększają możliwości przeznaczeń maszyny. Co więcej, rozwój wiedzy technologicznej sprawia, że nowe maszyny są coraz trwalsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu.

Jeśli chodzi o zabiegi na ciało, przyrządy te wspomagają odchudzanie i ujędrnianie tkanek oraz mięśni. Zwiększają skuteczność zabiegów manualnych i przedłużają czas ich działania. Zaletą technologicznej podpory jest możliwość zróżnicowania oferty zabiegowej i w ten sposób zwiększanie liczby klientów gabinetu. Zabiegi ręczne oraz te wykonywane z użyciem odpowiedniego aparatu, powinny składać się na całościowy program obejmujący wszystko, czego potrzebuje i wymaga klient.

Zakup sprzętu jest dla gabinetu kosmetycznego poważną inwestycją. Każda kosmetyczka powinna zastanowić się przed dokonaniem takiego zakupu, biorąc pod uwagę swoje umiejętności, wiedzę i możliwości finansowe oraz liczbę klientów.

Oferowane przez niektóre firmy bardzo korzystne warunki sprzedaży pozwalają dokonać zakupu bez konieczności dużego nakładu finansowego. Zabiegi na ciało z wykorzystaniem aparatury kosmetycznej powinny być wykonywane przez kosmetyczki posiadające odpowiedni dyplom.

Nawet wtedy trzeba jednak być ostrożnym i upewnić się co do znajomości przez personel obsługi sprzętu i procedur przewidzianych na wypadek awarii.

Celem niniejszego artykułu jest nie opis wszystkich istniejących technologii, lecz przedstawienie skrótowej listy dostępnych na rynku aparatów przydatnych w pracy kosmetyczki. Zdobycie wiedzy z zakresu technologii niezbędne jest przy dokonywaniu zakupu. Pozwala ona ocenić przydatność nowych urządzeń pojawiających się na rynku oraz odróżnić te, które mogą być używane przez kosmetyczkę od tych, wymagających obsługi przez wykwalifikowany personel.

Ważne są następujące zasady:

  • poznanie zasad funkcjonowania aparatów, wyposażenia i akcesoriów;
  • znajomość skutków fizjologicznych i kosmetycznych oraz przeciwwskazań;
  • poznanie kryteriów wyboru podczas zakupu (użyteczność, koszt, łatwość obsługi skuteczność);
  • znajomość zasad użytkowania (procedury kontrolne, reguły bezpieczeństwa, higiena, komfort dla klientów i kosmetyczki, sposób używania i uwagi);
  • informacje na temat możliwości naprawy;
  • specjalne przepisy dotyczące użytkowania.

W części B na str. 8 do 17 przedstawiamy Państwu zestawienie sprzętu używanego w nowoczesnym salonie kosmetycznym. Podziału dokonaliśmy zgodnie ze sposobem użytkowania: począwszy od urządzeń na twarz i ciało, poprzez sprzęt do peelingów, leczenia przebarwień i epilacji, aż po maszyny odchudzające i antycellulitowe oraz kapsuły SPA.

więcej w Cabines nr 7

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 7
do góry | powrót