Naturalne sposoby kontrolowania wagi cz. 3

powrót

Wiedza

Po wcześniejszym określeniu przyczyn i konsekwencji nadwagi teraz opiszemy, jakie praktyki naturopatyczne służą kontrolowaniu wagi ciała przez zwalczanie dolegliwości prowadzących do tycia.
Biotechnologia
Naturalne sposoby kontrolowania wagi cz. 3© PHOTODISC

Wiedza

Kontrolowanie wagi wymaga pewnej znajomości fizjologii oraz wiedzy na temat tego, w jaki sposób pokarm po chemicznej transformacji pod wpływem enzymów przekształca się w energię potrzebną do dobrego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie mamy tej wiedzy, możemy udać się po pomoc do naturopaty, który doradzi odpowiedni dla fizjologii i psychiki danego człowieka sposób żywienia.

Nadkwaśność

By walczyć z nadkwaśnością, będącą przyczyną fałszywych napadów głodu, należy kwadrans przed każdym z trzech głównych posiłków przyjąć dwie kapsułki zawierające litotamnię. Litotamnia to alga bogata w wapń, magnez, minerały i oligoelementy, które neutralizują kwasy żołądkowe i tym samym chronią błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wyjątkowo wysoki poziom żelaza w litotamnii sprzyja ponadto tworzeniu się hemoglobiny.

Obstrukcja

Dieta bogata w gotowane i surowe warzywa oraz owoce sprzyja transportowi jelitowemu, zwiększeniu masy kałowej, wiązaniu cholesterolu, molekuł tłuszczu i hydratów węglowych dzięki zawartej w nich celulozie, substancjom klejowym i włóknom. Można tu dodatkowo polecić ispagul, algi oraz karaya. Nie należy zapominać o obstrukcji mentalnej, którą należy potraktować w szczególny sposób za pomocą roślin takich jak waleriana, kava-kava, eszolcja kalifornijska (zwana też maczkiem kalifornijskim). 1 – 2 kapsułki zawierające jedną z nich należy zażywać 3 razy dziennie. Pozwoli to zwalczyć zły nastrój, depresję, niepokój i podenerwowanie.

Utlenianie

Ćwiczenia fizyczne powinny być codzienną praktyką, sprzyjają bowiem:

  • utrzymywaniu masy mięśniowej, która jest esencjonalna dla metabolizmu podstawowego; im więcej mięśni, tym więcej energii potrzebuje organizm;
  • odpowiedniemu natlenieniu potrzebnemu do prawidłowego funkcjonowania komórek; całe pożywienie byłoby bezużyteczne bez tego procesu, to właśnie reakcje utleniania pozwalają wydobyć energię z pokarmu.

Zatrzymywanie wody

By walczyć z nadwagą, której przyczyną jest zatrzymywanie wody, zaleca się dietę opartą na gotowanym białym ryżu. Przyniesie to ukojenie nerkom osłabionym dietą bogatą w białko zwierzęce, sery, słodycze, sól i nadmiar wszelkiego rodzaju płynów. Rośliny takie jak brzoza, kukurydza, ortosyfon, jastrzębiec kosmaczek, wytłoczyny winogron, wiązówka błotna będą wielką pomocą w pozbywaniu się nadmiaru wody z komórek.

więcej w Cabines nr 7

Monique Mazet
publikacje Cabines 7
do góry | powrót