Pieniądze Z UNII

powrót

Marketing

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej miało i wciąż ma swoich przeciwników i zwolenników. Jednak nawet najwięksi przeciwnicy muszą się zgodzić, że akcesja jest faktem i nawet zwycięstwo wyborcze połączonych sił Samoobrony i LPR tego nie cofnie. A jeśli w Unii jesteśmy – korzystajmy z tego! Do wzięcia jest nieco grosza, tylko trzeba się trochę postarać.
Biotechnologia
Pieniądze Z UNII

N a wstępie mała uwaga. Nie będzie to tekst stricte ekonomiczny, nie będziemy się wgłębiać w meandry pozyskiwania pieniędzy, postaramy się też nie przesadzać ze specjalistycznym słownictwem. To po prostu próba przybliżenia tematyki dotacji unijnych wszystkim, dla których jest to czarna (lub innokolorowa) magia. Mamy nadzieję, że tych kilka poniższych rad przyda się Państwu.

Jakie fundusze

Unia Europejska przeznaczyła na pomoc polskim przedsiębiorstwom pieniądze już wcześniej – w ramach tzw. funduszy przedakcesyjnych. Najbardziej znanym jest chyba PHARE. I tu od razu uwaga. Wszyscy zainteresowani uzyskaniem pieniędzy z funduszu PHARE niech lepiej skierują swoją uwagę ku innym sposobom pozyskania funduszy. Środki pieniężne przeznaczone na dotacje w ramach PHARE już się kończą, a w kolejce czeka mnóstwo wniosków o dotacje.

Zainteresowanym pozostają tzw. fundusze strukturalne. Można uzyskać dofinansowanie na bardzo różne inwestycje. Starać się o nie może każdy przedsiębiorca – w tym również właściciel zakładu kosmetycznego! Najpopularniejsze fundusze na inwestycje – m.in. maszyny, urządzenia, środki transportu, remonty, grunty, budynki – wynoszą od 2000 do 50.000 euro (w zależności od województwa), do 50% poniesionych kosztów. Aby otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych, należy spełnić szereg warunków. Przyjrzymy się im dokładniej za chwilę. Tymczasem zacznijmy od tego, jakie projekty można brać pod uwagę, starając się o dotację.

Wzrost konkurencyjności i rentowności

Pieniądze z funduszy unijnych przeznaczone są dla tych przedsiębiorców, którzy pragną uczynić swoją firmę bardziej konkurencyjną i rentowną. A więc wsparcie otrzymają dobrze prosperujące firmy, które chcą być jeszcze lepsze. Działający na rynku zakład kosmetyczny z reguły nie inwestuje wielkich pieniędzy w swój rozwój. Ale są od tej reguły wyjątki. Pierwszy to zakup urządzeń do wykonywania bardziej skomplikowanych zabiegów – mikrodermabrazji, fotoepilacji itp. Rynek tego typu maszyn rozwija się gwałtownie, włączenie ich do oferty salonu to poważny krok w stronę wzrostu konkurencyjności. Takie urządzenie jest jednak drogie, kosmetyczka często samodzielnie nie jest w stanie udźwignąć takiego obciążenia. Pomocna może być Unia. Możemy również starać się o dofinansowanie rozbudowy lokalu, podnoszenia kwalifikacji własnych i personelu. Rodzimi producenci działający w branży kosmetycznej powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na wsparcie eksportu, poprawę jakości produkcji oraz zakup urządzeń i maszyn produkcyjnych.

Warunki

Jak już wspomnieliśmy, aby otrzymać pieniądze z funduszy unijnych, trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim Unia nie finansuje nigdy całego projektu, zwraca jedynie część poniesionych kosztów (w ramach funduszu inwestycyjnego – do 50%). A więc aby dostać pieniądze, musimy najpierw wyłożyć je z własnej kasy (o możliwościach pozyskania kredytów na ten cel – za chwilę). Musimy też udowodnić, że po pierwsze są nam one rzeczywiście potrzebne, po drugie – że ich nie zmarnujemy.

więcej w Cabines nr 7

Michał Domański
publikacje Cabines 7
do góry | powrót