Bioenergetyka cz. 1

powrót

Wiedza

czyli sztuka równoważenia energii ciała zapewniająca dobre samopoczucie, radość, witalność oraz urodę

Czasami odpowiednie lekarstwo znajduje się wewnątrz nas
William Szekspir
Kosmetolog - zabiegi
Bioenergetyka cz. 1

Bioenergetyka dawniej 

Już od czasów antycznych wiadomo, że na ludzkie ciało składają się również pewne subtelne energie, które wspierają i ożywiają jego fizyczny wymiar. Liczne implikacje, jakie wypływają z tego faktu, stanowią istotę medycyny energetycznej. Bioenergetyka, znana w Chinach pod nazwą Chi, opiera się na trzech typach energii:

  • energii należącej do przodków, czyli chromosomowej, zwanej Qi, którą otrzymujemy jako dziedzictwo;
  • energii obronnej, która reguluje równowagę układu immunologicznego, zwanej Wei;
  • energii odżywczej, która pochodzi z pożywienia i oddychania, zwanej Rong.

Medycyna indyjska, Ajurweda, od tysiącleci wykorzystuje naturalne pola energii naszego ciała zwanej prana.

Bioenergetyka dzisiaj

W zachodniej kulturze pojęcie medycyny opartej na energii do niedawna kojarzyło się raczej z różnymi mało wiarygodnymi systemami terapeutycznymi. Powoli jednak zaczyna się dostrzegać i doceniać możliwości, jakie w niej tkwią. Stany Zjednoczone stały się centrum, gdzie szczególnie pilnie pracuje się od wielu lat nad koncepcją „energii“, łącząc ją, bardziej na wzór kartezjański, ze sposobem życia jednostki, z jej mentalnością i sferą psychosomatyczną, jaką za pomocą tej energii rozwija. Na początku lat 70. w Big Sur w Kalifornii sławni psychologowie i lekarze różnych specjalności założyli Esalen Institut for Psychosomatic Research, współpracujący ściśle z nowojorskim Institut for Bioenergetic Analysis.

Już w starożytnej Grecji, czyli wiele lat przed naszą erą i przed odkryciami wspomnianej amerykańskiej grupy, dostrzegano wpływ bioenergetyki na jakość życia ludzkiego. W języku greckim słowo „bioenergetyka“ oznacza życie, siłę i energię.

Relacja bioenergetyka - kosmetyka

Energia obecna jest w całym kosmosie, krąży również wewnątrz organizmu, w każdej komórce, w każdym organie i części ludzkiego ciała. To jej płynna, swobodna cyrkulacja w ciele jest gwarancją dobrego stanu fizycznego i psychologicznego jednostki. Kiedy energie danej osoby znajdują się w równowadze, praca kosmetyczki będzie dawać bardziej widoczne, szybsze i trwalsze rezultaty. Natomiast kiedy energia tej osoby nie jest zrównoważona, kiedy jest zablokowana lub wyczerpana z powodu niekorzystnych życiowych okoliczności, jej ciało będzie w wyraźny sposób wykazywać oznaki tej nierównowagi; zarówno poprzez problemy kosmetyczne, jak i poprzez trudności w ich zwalczaniu, nawet za pomocą najlepszych technik i środków. Przykładem wkładu bioenergetyki w kosmetykę jest praca dysponującej wiedzą na temat tej dziedziny kosmetyczki, która podczas pierwszego kontaktu z klientką zajmuje się przede wszystkim usuwaniem napięć widocznych na twarzy. Twarz zatrzymuje znaczną część stresów, blokuje je w swych mięśniach, przerywając tym samym płynną i harmonijną cyrkulację energii. Doświadczona kosmetyczka jest w stanie odblokować napięcia za pomocą prostych i przyjemnych dla klientki zabiegów. Te zabiegi, dokonywane przed nałożeniem odpowiedniego kosmetyku na twarz, przygotowują skórę na jego przyjęcie, wprawiają klientkę w stan głębokiego zadowolenia, dzięki czemu efekty użycia środków pielęgnacyjnych będą bardziej widoczne.

więcej w Cabines nr 6

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 6
do góry | powrót