Woda magiczny eliksir

powrót

Spa & wellness

Woda to źródło życia, ale też groźny żywioł. Zajmuje większą część naszej planety i jest charakterystycznym elementem jej środowiska. Również ciało człowieka jest w większości zbudowane z wody. Jesteśmy przystosowani do życia w środowisku, gdzie woda występuje w trzech różnych stanach (płynnym, stałym i gazowym). Woda jest nieodłączną częścią Ziemi - podobnie jak człowiek.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Woda magiczny eliksir

Woda jest wszędzie wokół nas i w nas. Pochodzimy z wody. Stanowi ona aż 80% masy ciała noworodka i 60% masy człowieka dorosłego. Co ciekawe i znaczące, skład ludzkiego osocza jest bliski składowi wody morskiej, która pokrywa, jak wiadomo, 71% powierzchni naszego globu. Zapłodnienie, zarówno in vitro, jak i in vivo, może się dokonać tylko w warunkach przypominających te, które panują w morskiej wodzie.

Nasze funkcje życiowe zależą od utrzymania równowagi wodnej naszego organizmu. To w wodzie rozpuszczone są sole mineralne, witaminy, hormony oraz enzymy konieczne do życia. Pokarmy są wchłaniane w postaci płynnej lub półpłynnej, w takiej też formie eliminowane są produkty przemiany materii. Płeć ma spore znaczenie, jeśli chodzi o ilość wody w organizmie i jej rozkład. I tak, z racji swej delikatniejszej budowy, ciało kobiety zawiera średnio o 1/10 mniej wody niż ciało mężczyzny.

Rozkład wody w ciele

Woda pozakomórkowa, odpowiadająca temu, co znajduje się na zewnątrz komórek. Stanowi 20% ciężaru ciała - ok. 14 litrów, które dzielą się na:

  • woda osocza (4,5%, czyli 3,2 l) znajdująca się głównie w żyłach;
  • woda śródmiąższowa (13,5%, czyli 9,4 l) otaczająca komórki;
  • płyny ustrojowe, czyli woda, którą wydzielają pewne organy (płyn maziowy, limfa, łzy, soki trawienne, ślina...). Stanowi ona 2%, czyli 1,4 l.

Woda wewnątrzkomórkowa odpowiadająca 40% masy ciała, czyli około 28 litrom rozłożonym w różny sposób zależnie od typu komórek. Komórki mięśniowe są bardziej nasycone wodą (stanowi ona 60% ich masy) niż tłuszczowe (10-13%). Ten odsetek sięga 85% w substancji szarej w mózgu.

Rola, jaką pełni woda w ludzkim ciele, stanowi część bardziej ogólnego mechanizmu pozwalającego organizmowi zachować równowagę, zdrowie, a na dłuższą metę - życie. Woda jest przede wszystkim nośnikiem, który pozwala na dokonywanie wymiany między poszczególnymi komórkami organizmu, co jest szczególnie ważne, kiedy organizm ten jest narażony na wysiłek. Głównymi substancjami, które są transportowane przez wodę i których zadaniem jest utrzymanie homeostazy (zdolności organizmu do utrzymania równowagi), są sole mineralne, a zwłaszcza sód, znajdujący się w szczególnie dużych ilościach w pocie, oraz potas (sposób jego rozkładu w organizmie jest bardziej skomplikowany). Woda transportuje substancje energetyczne, jak węglowodany, ale też substancje toksyczne (kwasy tłuszczowe, kwas mlekowy) oraz hormony.

więcej w Cabines nr 6

Loïc Davranche
publikacje Cabines 6
do góry | powrót