Trzy etapy makijażu

powrót

Makijaż

Bez względu na jego cel makijaż zawsze składa się z trzech niezbędnych etapów. W trzech kolejnych artykułach opiszemy każdy z nich. Dzisiaj zajmiemy się nakładaniem podkładu, w następnych numerach opiszemy podkreślenie oczu i ust.
Biotechnologia
Trzy etapy makijażu

Podkład pod makijaż

Podkład jest etapem podstawowym w pracy wizażystki. Podobnie jak we wszystkich dyscyplinach artystycznych, najpierw przygotowuje się tło, podstawę całego dzieła. W sztuce makijażu bazę do dalszych zabiegów stanowi nakładanie fluidu. Czynność ta wymaga wiele uwagi i staranności, gdyż efekt całego makijażu w dużej mierze zależy od prawidłowo nałożonego podkładu.

Powinien być dyskretny, ale jednocześnie musi zatuszować wszelkie niedoskonałości skóry. Po jego nałożeniu cera powinna być idealnie gładka i matowa, nie mogą się na niej pojawić żadne błyszczące miejsca. Omówimy teraz kolejno wszystkie etapy pozwalające osiągnąć taki efekt.

Przygotowanie skóry

Jest to najważniejsza faza. Za pomocą mleczka do demakijażu, dostosowanego oczywiście do typu cery naszej klientki, dokładnie oczyszczamy skórę z zanieczyszczeń oraz resztek makijażu, ponieważ na ogół klientka maluje się samodzielnie przed przyjściem do gabinetu.

Następnie przystępujemy do nałożenia nawilżającej bazy w formie lekkiej emulsji, np. kremu. Nawilżenie to pozwoli uzyskać większą spoistość komórek w rogowej warstwie skóry, co ułatwi nałożenie podkładu i zwiększy jego trwałość. Do skóry tłustej używamy kremu matującego.

Dzięki temu wodnista część podkładu nie zostanie zbyt szybko wchłonięta przez skórę. Unikniemy wytworzenia się plamek spowodowanych nieregularnym rozłożeniem podkładu.

Korzystając z koła chromatycznego zawierającego szeroką paletę barw, możemy następnie zająć się nałożeniem kolorów dopełniających. Ponieważ są one nakładane na podkład, mają za zadanie złagodzić jego kolor. Warto pamiętać, że czerwień neutralizowana jest przez zieleń, która jest wobec tego jej dopełnieniem, tak samo jak fiolet neutralizuje barwę żółtą.

Kolorowa korygująca baza pozwoli nam zatuszować niedoskonałości skóry pochodzenia pigmentowego i naczyniowego oraz rozświetli cerę.

  • W przypadku zaczerwienienia skóry świadczącego o rozszerzonych naczyniach włosowatych używamy zielonej bazy nakładanej miejscowo na zaczerwienienie.
  • Na skórę żółtawą lub u osób pochodzenia azjatyckiego używamy bazy koloru fioletowego, którą nakładamy na całą twarz i szyję.
  • Na skórę czarną nakładamy bazę brzoskwiniową, aby dodać cerze blasku.

Istnieje wiele form podkładu. Różnią się one zarówno konsystencją, jak i kolorem. To do kosmetyczki należy dobór produktu odpowiedniego do potrzeb klientki oraz charakteru wykonywanego makijażu.

W zależności od zamierzonego efektu wybieramy odpowiednią postać fluidu i sposób jego nałożenia:

Skóra zdrowa, bez niedoskonałości

Użyjemy pudru w kamieniu nałożonego pędzelkiem lub gąbką. Puder ten jest lekki i dyskretny. Pozwala wygładzić, ujednolicić i zmatowić cerę.

Jednak jest on mniej trwały niż inne formy podkładu i najczęściej wymaga kilku poprawek w ciągu dnia.

więcej w Cabines nr 3

Stéphanie Gaillet-Knecht
publikacje Cabines 3
do góry | powrót