Zyciodajne algi

powrót

Fitoterapia

Algi. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że te morskie rośliny są podstawą życia na Ziemi. To właśnie one są „płucami świata“ i produkują znakomitą większość wchodzącego w skład atmosfery tlenu. To jednak nie jedyna korzyść, jaką możemy czerpać z alg. Doskonałe właściwości pielęgnacyjne i odżywcze zapewniły im stałe miejsce w dietetyce i kosmetologii. Są one jednym z najlepszych źródeł oligoelementów witamin i minerałów, podstawowych kwasów tłuszczowych i aminowych. Stosuje się je jako surowiec do produkcji wszelkiego rodzaju preparatów kosmetycznych. Poznajmy zalety kilku najpopularniejszych alg.
Biotechnologia
Zyciodajne algi

Morszczyn lub fucus

Morszczyn pęcherzykowaty (łac. fucus vesiculosus), nazywany także łańcuchem morskim lub trawą morską, rośnie na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego, kanału La Manche i północnego Pacyfiku. Jego liście (thalles) są zielone, płaskie i rozgałęzione, osiągają nawet metr długości. Podczas wysychania ciemnieją. Zawierają służące im za pływaki małe pęcherzyki powietrzne, które dzieci dziurawią w trakcie zabawy. Za pomocą swego rodzaju przyssawek algi przyczepiają się do skał na małej głębokości. Przenoszone przez przypływy i prądy morskie gromadzą się na plażach, a wyrzucone na brzeg są zbierane i z reguły przerabiane na nawóz. Te, które są wykorzystywane w produktach spożywczych, do kąpieli lub jako składniki kosmetyków, zbierane są latem przez rybaków, w okresie ich owocowania. Morszczyn zawiera alginate i laminarine (substancję wchodzącą w skład także alg laminaires), tworzące roztwory o kleistej lub śluzowatej konsystencji i dość grubej strukturze.

W 1962 roku Duchesne-Duparc po raz pierwszy zauważył, że morszczyn sprzyja wchłanianiu tkanki tłuszczowej, pobudzając tarczycę i regulując przemianę tłuszczów. Efekty działania tej algi widoczne są po dwóch - trzech tygodniach jej stosowania. Utrata wagi i zbędnych centymetrów widoczna jest w miejscach, gdzie zgromadziła się zbyt duża ilość tłuszczu, w szczególności są to brzuch i biodra. Można ją stosować pod licznymi postaciami. Ci, którzy mają szczęście mieszkać nad brzegiem morza, mogą zrobić sobie okłady bezpośrednio na miejsca pokryte cellulitem lub dodać morszczynu do wody w kąpieli. Najczęściej jednak używa się gotowych produktów: tabletek do użytku wewnętrznego, a do użytku zewnętrznego - kremów i żeli wyszczuplających z morszczynem.

Morszczyn zawiera także polifenole o działaniu podobnym do antybiotyków oraz inne składniki mające właściwości zabliźniające. Ostatnie badania włoskich naukowców wykazały, że zawijanie w morszczyn przynosi pozytywne efekty nie tylko w przypadku problemów dermatologicznych, ale również pomaga w walce z reumatyzmem i cellulitem.

Lithothamnium

Lithothamnium to mała alga z głębin morskich bardzo bogata w wapń. Krystalizuje ona na swoich liściach (thalle) związki mineralne znajdujące się w wodzie morskiej, zwłaszcza wapń i magnez. Wapń jest przekształcany przez lithothamnium w węglan wapnia, formę doskonale przyswajalną przez organizm. Alga ta jest zazwyczaj zalecana w następujących przypadkach: bóle żołądkowe, reumatyzm, osteoporoza, złamania, zapalenia ścięgien, chroniczne kurcze i spazmofilia (tężyczka).

Spirulina

Komu zawdzięczamy powietrze, którym oddychamy? Według najwybitniejszych badaczy - to właśnie spirulinie! Ta jednokomórkowa alga jest pierwszym elementem królestwa roślin, która pojawiła się na naszej planecie trzy miliardy lat temu! Dzięki intensywnej produkcji tlenu zmieniła atmosferę i sprawiła, że stała się ona przyjazna dla innych organizmów żywych. To dzięki tej aldze możemy dzisiaj czerpać z powietrza tlen. Roślina ta od wieków wykorzystywana jest w Afryce i Ameryce Południowej. Dla Europejczyków w 1964 roku odkrył ją w trakcie swojej wyprawy do plemion Kanembou w Czadzie botanik Jean Leonard. Od tamtej pory poświęcone jej zostały liczne badania naukowe. Spirulina, dzięki swojej budowie bez przegród i bez błony komórkowej, jest niezwykle lekkostrawna i doskonale przyswajalna przez organizm. Dzięki bogactwu w kwasy aminowe idealnie nadaje się do uzupełniania diety odchudzającej - dostarcza organizmowi energii i zmniejsza uczucie głodu. Bogata w bardzo dobrze przyswajalne żelazo (niezbędny składnik hemoglobiny), odgrywa ważną rolę w walce z anemią i infekcjami. Dzięki dużej zawartości prowitaminy A ma dobroczynny wpływ na ochronę wzroku, skóry i błony śluzowej, harmonijny wzrost kości i zębów. Bogata w kwasy gammalinoleique, spirulina jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec niektórym chorobom układu sercowo-naczyniowego.

więcej w Cabines nr 2

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 2
do góry | powrót