Ochrona przeciwsłoneczna IN SPE

powrót

Dossier

Segment ochrony przeciwsłonecznej jest jednym Segment ochrony przeciwsłonecznej jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów europejskiego przemysłu kosmetycznego. Konsumenci są coraz bardziej świadomi szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę, doskonale orientują się, że sprzyja starzeniu się skóry i rozwojowi nowotworów. Współczesne preparaty ochrony słonecznej muszą mieć wysoki współczynnik SPF i odpowiedni standard ochrony przed UVA, a jednocześnie muszą być kosmetykami eleganckimi i przystępnymi cenowo. Klientów ma zachęcać skuteczność i estetyka produktu oraz przyjemne właściwości sensoryczne. Dużą popularnością cieszą się składniki ochronne zaczerpnięte „z natury”.
rejuvi cosmetics
Ochrona przeciwsłoneczna IN SPE© Depositphotos

Długotrwała ekspozycja na silne promieniowanie ultrafioletowe wywołuje w organizmach żywych wiele negatywnych efektów ubocznych. Część promieniowania wysyłanego przez Słońce jest absorbowana przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej kulę ziemską, jednak dawka, jaka dociera na powierzchnię naszej planety, jest nadal nieobojętna dla prawidłowego rozwoju organizmów ziemskich.

Narażenie na promieniowanie słoneczne powoduje wiele ostrych i przewlekłych uszkodzeń skóry: oparzenia, obrzęki, przedwczesne starzenie się (zmarszczki), teleangiektazje (pajączki), elastozę skóry, plamy starcze i piegi, rogowacenie skóry oraz stany przed- i nowotworowe. Na poziomie komórkowym mogą wystąpić negatywne zmiany strukturalne i funkcjonalne białek błonowych i lipidów, uszkodzenia DNA jądrowego i mitochondrialnego, zaburzenia układu odpornościowego.

Źródłem tych szkodliwych efektów biologicznych jest promieniowanie w zakresie ultrafioletu: UVA 320–400 nm i UVB 290–320 nm. UVC, o najkrótszej długości fali (do 290 nm) i zarazem największej energii, jest zabójcze dla istot żywych. Na szczęście nie dociera do Ziemi, ponieważ jest nieomal w całości pochłaniane przez warstwę ozonową.

Promieniowanie UVA jest główną przyczyną uszkodzeń struktury materiału genetycznego. Działa bezpośrednio na DNA lub za pośrednictwem wygenerowanych reaktywnych form tlenu, ROS. W konsekwencji dochodzi do zakłóceń metabolizmu komórkowego, dalszego generowania ROS, spadku żywotności komórek, rozpadu kolagenu i elastyny, a w końcowym efekcie do przedwczesnego starzenia się skóry nazwanego „fotostarzeniem”. Promieniowanie UVB penetruje głównie naskórek. Jest odpowiedzialne za odczyny rumieniowe, oparzenia skóry oraz jej pigmentację, czyli tak modną obecnie opaleniznę.

Obydwa zakresy promieniowania UV sprzyjają rozwojowi nowotworów skóry. Pierwszą linią obrony (oprócz rozsądnego korzystania z kąpieli słonecznych) są filtry UV zawarte w kosmetykach przeciwsłonecznych, ograniczające przenikanie promieni słonecznych w głąb skóry. Istnieją też składniki o działaniu wspomagającym.

Do takich należy CELLIGENT® (Rahn AG) określany przez producenta jako „inteligentna ochrona komórek i DNA”. Wprowadzony na rynek w 2009 roku służy jako uzupełnienie (druga linia obrony) dla tradycyjnych filtrów UV. Jest kompleksem złożonym z trzech substancji czynnych: ferulanu etylu (ethyl ferrulate), ekstraktu z rozmarynu oraz monofosforanu urydyny pochodzenia roślinnego. INCI: Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Ethyl Ferulate, Polyglyceryl-5 Trioleate, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Aqua, Disodium Uridine Phosphate. Ethyl ferrulate zapobiega tworzeniu się wolnych rodników tlenowych podczas absorbowania promieni UV, dzięki czemu przeciwdziała uszkodzeniom DNA przez stres oksydacyjny.

Ekstrakt z rozmarynu jest bogaty w kwas karnozowy – silny, naturalny antyoksydant chroniący skórę przed wolnymi rodnikami.

Monofosforan urydyny jest „cegiełką” komórkowego systemu naprawy uszkodzeń DNA.

Cały kompleks łączy w sobie skuteczność ochrony przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami słonecznymi ze zdolnością do regeneracji komórek skóry oraz naprawy DNA. Wszystkie jego składniki mają pochodzenie naturalne, jest stabilny we wszystkich warunkach temperatury i pH, nie zawiera konserwantów ani żadnych środków uczulających wymienianych w regulacjach kosmetycznych.

Możliwości stosowania „Celligent” ostatnio znacznie się rozszerzyły dzięki odkryciu, że chroni przed stresem słonecznym także komórki macierzyste naskórka, co jest wielką zaletą i niewątpliwie sprzyja przedłużeniu młodości skóry.

W uznaniu wszystkich wymienionych tu czynników produkt otrzymał prestiżową nagrodę „Europe Product Quality Leadership Award 2012”, przyznawaną dorocznie przez stowarzyszenie Frost & Sullivan za najlepszy składnik aktywny w naprawie skóry.

Fotostarzenie pod lupą naukowców

Nowe badania przeprowadzone przez francuski koncern Sederma wykazały, że znany wcześniej składnik przeciwstarzeniowy tej firmy, MATRIXYL® 3000, pomaga w naprawie posłonecznych uszkodzeń warstwy brodawkowatej skóry.

Warstwa brodawkowata stratum papillare jest najbardziej zewnętrzną częścią skóry właściwej, tworzącą falistą granicę z naskórkiem. Brodawki, czyli wypukłości skóry właściwej zlokalizowane tuż pod połączeniem dermis/epidermis (DEJ – dermis/epidermis junction) są bardziej narażone na szkodliwe wpływy otoczenia, a tym samym bardziej dotknięte fotostarzeniem niż głębiej położona warstwa siateczkowa skóry właściwej, stratum reticulare.

Wykazano, że fibroblasty warstwy brodawkowatej obumierają i całkiem zanikają (ulegają apoptozie) już w 48 godzin po kontakcie skóry twarzy z promieniowaniem UVA – wystarczy do tego 10% dziennej dawki UVA dla Paryża, typowej w okresie połowy kwietnia. Wiąże się to z utratą jędrności i elastyczności skóry, ponieważ fibroblasty warstwy brodawkowatej mają fundamentalne znaczenie w regeneracji skóry, szybciej się dzielą niż fibroblasty warstwy siateczkowej, produkują głównie białka tkanki łącznej, podczas gdy fibroblasty siateczkowe stymulują syntezę matrix.

Naprawa warstwy brodawkowatej dokonywana przez Matrixyl 3000 przynosi zatem wyraźne korzyści dla wyglądu skóry. Analiza brodawek za pomocą nowoczesnego laserowego mikroskopu konfokalnego wykazała, że Matrixyl 3000 naprawia wywołane uszkodzeniami fragmentacje włókien kolagenowych warstwy brodawkowatej i wspiera rekonstrukcję całej sieci jej białek włóknistych.

więcej w Cabines nr 64

dr Elżbieta Kowalska-Wochna
publikacje Cabines 64
do góry | powrót