Idealna twarz – podstawa dobrego wyglądu

powrót

Kosmetologia

Co decyduje o urodzie? Czy piękny całokształt? Ładna sylwetka? Dobrze dobrany ubiór? Nie na wszystko mamy wpływ, a natura może nam poskąpić pięknych dłoni czy wyjątkowo regularnych rysów twarzy. Pozostaje nam jednak całkiem sporo możliwości.
Kosmetolog - zabiegi
Idealna twarz – podstawa dobrego wyglądu© Subbotina Anna - Fotolia

Według wyników sondażu przeprowadzonego dla marki Murine mężczyźni zwracają uwagę na oczy i usta kobiet, a konkretnie na ich uśmiech. W innym sondażu okazało się, że dla ponad 50% kobiet liczy się wygląd męskiej twarzy, a tylko dla 20% ciało. Z kolei u mężczyzn podział wyglądał następująco: 40% głosowało na twarz i 28% na ciało.

Twarz jest więc naszą wizytówką, ambasadorem w kontaktach z innymi. Z niej można wyczytać nasz stosunek do świata, nastrój. To za jej pomocą nawiązujemy kontakt.

W starożytności wierzono, że z wyglądu twarzy można wyczytać charakter człowieka. Dało to podstawę do rozwoju dziedziny nazywanej fizjonomiką.

Idealna, czyli jaka?

Mówiąc o idealnej twarzy, nie mamy bynajmniej na myśli twarzy nieskazitelnej, z idealnymi rysami. Taka nie istnieje poza światem fotografii cyfrowej. Nasza twarz nosi zazwyczaj ślady życiowych doświadczeń, a dodatkowo nie jest symetryczna – jej lewa połowa nieznacznie różni się od prawej. Mimo to urodziwych ludzi nie brakuje. Chodzi raczej o twarz wypielęgnowaną i zadbaną, a to już mieści się w polu zainteresowania kosmetyczek. One wiedzą, co zrobić, żeby cera wyglądała zdrowo, promiennie, miała ładny koloryt i pozbawiona była skaz w postaci wyprysków, zaskórników, rozszerzonych porów.

Sięganie ideału – kosmetyki i zabiegi

Chociaż produktów i maszyn do pielęgnacji twarzy i poprawiania jej wyglądu jest zatrzęsienie, tak naprawdę kluczowe jest kilka podstawowych zabiegów: oczyszczanie, nawilżanie, zapobieganie przedwczesnemu starzeniu i zwalczanie jego skutków.

W pierwszej kategorii oprócz oczyszczania codziennego – za pomocą dobranych odpowiednio produktów (których opisywać nie będziemy – jest ich ogromna ilość na rynku), mieści się również peeling. Zależnie od potrzeb – powierzchowny lub głębszy, z wykorzystaniem peelingów ogólnie dostępnych, albo specjalistyczny, złuszczający nie tylko martwą warstwę naskórka, lecz głęboko odnawiający – jak green i yellow peel, dermabrazja, peeling kwasami AHA, BHA w wysokim stężeniu, a także złuszczanie maszynowe (mikrodermabrazja, oksybrazja, peeling ultradźwiękowy). Oczyszczanie służy usuwaniu powierzchownych zanieczyszczeń, ale też resztek kosmetyków, które wniknęły w pory skóry, martwych komórek warstwy rogowej naskórka i łoju oraz potu. Dobrze przeprowadzona pielęgnacja oczyszczająca oznacza jaśniejszą, gładszą, dobrze oddychającą skórę, z lepszym mikrokrążeniem i świetnie przygotowaną na przyjęcie innych środków pielęgnujących.

Do nawilżania – czy raczej zapobiegania nadmiernej utracie wody – stosuje się przede wszystkim kremy, serum i maski.

Nawilżanie jest potrzebne każdej cerze, ponieważ warunki, w jakich żyjemy, i tryb życia mało kogo oszczędzają na tyle, żeby uniknął przesuszenia skóry. Jeśli nie zrobi tego klimat, to przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach albo długie przesiadywanie przed komputerem.

Do cery odwodnionej polecane są te o bogatym składzie, często z roślinnymi olejami, które tworzą na skórze warstwę powstrzymującą ucieczkę wody z naskórka. Podobnie działają woski (np. pszczeli, carnauba, z trzciny cukrowej), sterole i ceramidy, które uszczelniają naskórek. Stosuje się również substancje hydrofilowe – kwas hialuronowy, kolagen, chitozan, żel z liści aloesu, glikozaminoglikany, a także substancje higroskopijne – np. mocznik, glicerynę, sorbitol, glikol propylenowy i aminokwasy. Stosunkowo pielęgnanowym odkryciem są akwaporyny – białka umożliwiające przepływ wody w skórze.

ŹRÓDŁA:

więcej w Cabines nr 69

Dorota Bury
publikacje Cabines 69
do góry | powrót