Jak wyszczuplić wybrane miejsca

powrót

Kosmetologia

Uporczywe boczki, brzuszek, który nie chce stać się płaski, masywne uda – to problemy znane wielu kobietom. Są szczupłe, ich BMI mieści się w normie, ale mają zastrzeżenia do swojej sylwetki ze względu na tłuszcz gromadzący się w niektórych miejscach. Jak się go pozbyć, nie doprowadzając do wychudzenia reszty ciała?
rejuvi cosmetics
Jak wyszczuplić wybrane miejsca© StockbyteS

Lipogeneza i lipoliza

Jak wygląda (w dużym uproszczeniu) gospodarka tłuszczowa organizmu? Tkanka tłuszczowa, jak wiadomo, pełni rolę magazynu energii, ponadto uczestniczy w termoregulacji i chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kluczowe są dwa procesy. Pierwszy z nich to powstawanie tłuszczu (lipogeneza), który w postaci trójglicerydów gromadzony jest w adipocytach – komórkach tłuszczowych. Liczba adipocytów jest niezmienna w ciągu życia, zmienia się tylko ich rozmiar. Żeby zredukować tkankę tłuszczową, trzeba albo wzmóc lipolizę (rozkład tłuszczu – drugi z tych procesów) i doprowadzić do zmniejszenia rozmiarów adipocytów, albo mechanicznie zniszczyć komórki tłuszczowe za pomocą liposukcji lub innych metod, które są w stanie tego dokonać. Te zabiegi należy jednak wspomagać metodami, które doprowadzą do usunięcia uwolnionych trójglicerydów z organizmu, w przeciwnym razie bowiem zostaną one ponownie zmagazynowane w pozostałych adipocytach.

Rozmieszczenie tłuszczu w organizmie

Ze względu na specyficzne uwarunkowania hormonalne mamy skłonność do odkładania tłuszczu w określonych miejscach ciała – dotyczy to szczególnie brzucha (typ androidalny) albo bioder, pośladków i ud (typ gynoidalny). Popularnymi określeniami są „sylwetka typu jabłko” albo „sylwetka typu gruszka”. Przy czym pod względem zdrowotnym znacznie groźniejsza jest otyłość brzuszna – ma ona związek z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą itd.

Taki miejscowo zlokalizowany tłuszcz jest bardzo oporny na dietę redukcyjną i aktywność fizyczną. Ograniczanie kalorii nie daje możliwości wybiórczego wyszczuplenia. Kobiety stosujące taki reżim najczęściej skarżą się na szybką redukcję tkanki tłuszczowej w zupełnie innych niż planowane partiach, zwłaszcza w biuście, a brzuch lub dolne części ciała okazują się zupełnie niepodatne na dietę. Podobnie ćwiczenia aerobowe, najpopularniejsza forma sportu przeznaczona do redukcji tkanki tłuszczowej, działają na organizm ogólnie. Nieco lepiej sprawdzają się ćwiczenia siłowe, pracujące z konkretnymi partiami mięśni, a także ćwiczenia wzmacniające ukierunkowane właśnie na wybrane partie, np. popularne ABS itd. Łączą one aerobową rozgrzewkę z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie i rozciąganiem.

Z pomocą przychodzą również metody stosowane w gabinetach kosmetycznych, głównie te z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury, chociaż i manualne mogą być pomocne.

Kosmetyczny arsenał wyszczuplający

Zabiegi medycyny estetycznej, takie jak lipoliza iniekcyjna czy laserowa, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, przeznaczone są do wykonywania pod kontrolą lekarza medycyny estetycznej. Gabinety kosmetyczne dysponują zabiegami mniej inwazyjnymi, ale również bardzo dobrze wspomagającymi wyszczuplanie pożądanych partii ciała.

więcej w Cabines nr 70

Dorota Bury
publikacje Cabines 70
do góry | powrót