Makijaż permanentny i mikropigmentacja medyczna

powrót

Medycyna estetyczna

2000 lat tradycji zabiegu pigmentowania skóry jest historycznym świadectwem ważności makijażu permanentnego dla licznych kultur na różnych szerokościach geograficznych. Zmieniające się techniki, cele i potrzeby wykonywania trwałego barwienia ciała pozwoliły na wypracowanie współczesnych, nowoczesnych, bezpiecznych metod. Dzięki procesowi ciągłego udoskonalania, ukierunkowanego aktualnymi osiągnięciami nauki, pigmentacja skóry została zaliczona do zabiegów medycznych.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Makijaż permanentny i mikropigmentacja medyczna© Maksim Toome - Fotolia

Metoda trwałej pigmentacji polegająca na wprowadzaniu barwnika za pomocą igły w głębsze powierzchnie naskórka (do warstwy jasnej na głębokość ok. 0,8–1,6 mm), by mogła być określana mianem zabiegu medycznego, musi spełniać szereg norm. Wymagania te dotyczą aparatury, barwników oraz poziomu edukacji osób wykonujących zabiegi, a potwierdzają je certyfikaty ISO, do których należą:

  • Norma ISO 13485: 2007 – wprowadzona dla producentów wyrobów medycznych, określa i wyznacza system zarządzania jakością, producenta, projektanta i dystrybutora wyrobów medycznych.
  • Dyrektywa 93/42 EWG – dotyczy wyrobów medycznych i ich oznakowania CE w Europie.
  • Norma ISO 9001 – „Systemy zarządzania jakością” – to jedna z najpopularniejszych norm zarządzania wprowadzanych przez firmy na całym świecie. Określa ona sposób i system zarządzania jakością pracy i personelem w celu osiągnięcia jak najlepszej jakości produktów i usług, a co za tym idzie – maksymalnego zadowolenia klienta.
  • EDUQUA – certyfikat, który określa najwyższą jakość szkoleń personelu, według standardów zgodnych z wymaganiami Szwajcarskiej Organizacji Jakości i Systemów Zarządzania.
  • Norma ISO 13485:2003 – określa wysoką jakość w produkcji urządzeń i barwników, rozwoju technologicznego, logistyki i dystrybucji na rynku.

Dominującą marką, która działa na polskim rynku i spełnia wszystkie powyższe wymagania, jest Long-Time- -Liner®.

Aparat do medycznej mikropigmentacji

Ważne jest, aby aparat używany do zabiegów był sprzętem najwyższej jakości, nie tylko posiadał nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim gwarantował klientom wysoki poziom usług, a pracującym nim – komfort. Bezgłośne i precyzyjne urządzenie spełnia te oczekiwania. Istotna jest też wielozakresowość pracy, np. Conture®-Liner Duo posiada 4 programy:

  1. rekonwalescencja – program wykorzystywany w pigmentacji medycznej i kosmetycznym przywracaniu konturu dolnej i górnej wargi,
  2. kamuflaż – program do pigmentacji kamuflującej i cieniowania,
  3. zagęszczanie rzęs – program przydatny w zabiegach makijażu oczu mającego na celu optyczne zagęszczenie linii rzęs,
  4. włoski brwi – program wykorzystywany w rysowaniu włosków na łuku brwiowym.

Wybierając urządzenie, należy ponadto brać pod uwagę:

  • możliwość kontrolowania prędkości pracy igły,
  • regulację ilości pobieranego barwnika,
  • obecność zintegrowanego systemu przepływu barwników, umożliwiającego bezpośrednie przekazywanie go do końcówki, bez zanurzania w pigmencie; podwyższa to poziom bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zastosowanie systemu chowania się igły w osłonce w momencie przerwania pracy, co minimalizuje ryzyko zranienia,
  • możliwość podłączenia dwóch rączek, rozszerzająca zakres pracy jednocześnie dwoma kolorami, zwiększa to komfort i wydajność przez znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu.

Klasyfikacja sprzętu do grupy urządzeń medycznych określa, że oprzyrządowanie aparatu powinno nadawać się do wielokrotnego użytku po wcześniejszej sterylizacji, dlatego materiał, z którego powinien być wykonany, to nierdzewna stal chirurgiczna.

Pigmenty

Pigmenty z certyfikatem medycznym muszą być sterylne. Na polskim rynku, jako jedyne spełniające ten wymóg dostępne są produkty marki Long-Time-Liner®. Produkowane w Niemczech, spełniają międzynarodowe wymogi określone dla produktów medycznych – standardy EEC i FDA, dotyczące zawartości metali ciężkich oraz zanieczyszczeń organicznych. Pigmenty te działają antybakteryjnie, zawierają barwniki pochodzenia mineralnego (żelazo, tlenek tytanu), nie wykazują zagrożeń alergologicznych i toksykologicznych, nie zawierają także gliceryny. Ze względu na zestawy gam kolorystycznych podzielone są zgodnie z przeznaczeniem na grupy do: brwi, oczu, ust i kamuflażu.

Specjaliści

Warunkiem wykonywania pigmentacji medycznej jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i praktyki popartej certyfikatem umiejętności. Pierwszym w naszym kraju ośrodkiem kształcącym zawodowe linergistki było, działające dzisiaj z wielkimi sukcesami, Centrum Szkoleniowe Magdy Bogulak – prekursorki makijażu permanentnego w Polsce.

więcej w Cabines nr 71

Konsultacja merytoryczna:
Magdalena Bogulak
trener makijażu permanentnego
mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 71
do góry | powrót