Słownik higieny w salonie kosmetycznym cz.2

powrót

Higiena

poprzednich numerach zaprezentowaliśmy Państwu cykl artykułów dotyczących szeroko pojętego utrzymania higieny w salonie kosmetycznym. W ramach podsumowania i usystematyzowania wiedzy zawartej w poprzednich publikacjach zapraszamy do lektury kolejnej części Słownika higieny, w którym skrótowo przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.
rejuvi cosmetics
Słownik higieny w salonie kosmetycznym cz.2© eillen1981 - Fotolia

Hiv

Ludzki wirus niedoboru odporności (ang. human immunodeficiency visrus) Wywołuje AIDS – nieuleczalną i bardzo niebezpieczną ze względu na możliwe powikłania chorobę. Do zakażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt zakażonej krwi z krwią, spermą bądź błoną śluzową osoby zdrowej. Wirus ten jest stosunkowo mało żywotny poza ustrojem człowieka i względnie łatwo jest zminimalizować zagrożenie zakażenia nim. Jest wrażliwy na skoki temperatury (ginie w temp. ok 60 st. C) oraz środki myjące i dezynfekcyjne. W sprzyjających (laboratoryjnych) warunkach może przetrwać nawet kilka tygodni (na powierzchniach może przetrwać nawet do siedmiu dni), ale w większości przypadków po kilkunastu minutach poza ustrojem jest już nieaktywny. Przy zachowaniu odpowiednich procedur – dezynfekcji, mycia i sterylizacji narzędzi – zagrożenie w salonie kosmetycznym zostaje całkowicie wyeliminowane.

HBV i HCV

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C. Przenoszą się poprzez kontakt z zakażoną krwią. Do ich przeniesienia wystarczy zaledwie 0,00004 ml krwi (ilość naprawdę mikroskopijna, niewidoczna gołym okiem), są również bardzo żywotne poza ustrojem człowieka. HBV na niewysterylizowanych narzędziach czy powierzchniach może przetrwać nawet kilka lat. Wirusy są również niewrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Ich zniszczenie wymaga profesjonalnej sterylizacji – 30 minut w autoklawie w temperaturze 160 st. C.

Wirus HBV wywołuje ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B. Następstwa to zapalenie wątroby, żółtaczka, marskość wątroby. Choroba rzadko jest śmiertelna (o ile jest leczona), ale wymaga długotrwałego leczenia szpitalnego i wielomiesięcznej rehabilitacji. W formie przewlekłej (która przebiega niemal bezobjawowo) wirusowe zapalenie wątroby typu B może prowadzić m.in. do marskości wątroby i nowotworów. Pomimo dużej wiedzy na temat sposobów jego przenoszenia i dostępnych szczepień, WZW typu B wciąż jest chorobą stosunkowo powszechną (w Polsce notuje się kilka tysięcy przypadków rocznie). Do zakażenia najczęściej dochodzi w placówkach ochrony zdrowia, w grupie ryzyka wymieniane są również m.in. salony tatuażu i właśnie salony kosmetyczne.

Wirus HCV nosi obecnie miano „cichego zabójcy”. Doprowadza do wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C), które nie leczone doprowadza do marskości wątroby, nowotworów i w konsekwencji do zgonu. Nie ma obecnie na niego szczepionki, a objawy zakażenia są bardzo niespecyficzne – mogą być mylone ze zwyzwykłym przeziębieniem czy grypą. Dane epidemiologiczne notują stały wzrost liczby zachorowań, często już w bardzo zaawansowanym stadium choroby i daleko posuniętych spustoszeniach w organizmie.

HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszony przez kontakt z naskórkiem. W salonie kosmetycznym można zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez stosowanie rękawiczek, sprzętu jednorazowego użytku, odpowiednio przeprowadzanej dekontaminacji, jednak ciężko uniknąć go w życiu codziennym (wystarczy uścisk ręki, pocałunek czy wręcz kontakt z klamką lub uchwytem w autobusie). Nosicielami HPV jest – wg różnych szacunków – nawet 80% ludzi. Większość typów tego wirusa należy do grupy niskiego ryzyka i nie wywołuje żadnych objawów bądź objawy niegroźne. Jednak w określonych przypadkach konsekwencje mogą być poważne – jeśli dojdzie do przeniesienia na oko, skutkiem może być utrata wzroku, wirus jest również odpowiedzialny za niektóre nowotwory – między innymi szyjki macicy, głowy i karku.

więcej w Cabines nr 71

Redakcja Cabines
publikacje Cabines 71
do góry | powrót