Nie takie bakterie straszne

powrót

Dietetyka

Jelitowa flora bakteryjna jest niezwykle istotna dla procesu trawienia i prawidłowej pracy jelit. To wiadomo od dawna, ale dopiero teraz ujawniane są kolejne informacje na temat znaczenia tej flory dla innych funkcji organizmu.
rejuvi cosmetics
Nie takie bakterie straszneJezper - Fotolia

Bakterie w jelicie grubym pojawiają się wkrótce po narodzinach i bytują tam – w różnym składzie – do końca życia człowieka. Jest ich tak wiele, że ich masę szacuje się na około 2 kilogramów. Są to bakterie należące do około 200 szczepów, a kluczowe wśród nich są szczepy bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Ich rola jest coraz lepiej znana, a najnowsze doniesienia na jej temat mogą zaskoczyć.

Podstawowym zadaniem mikroflory bakteryjnej jelit jest trawienie niestrawnych dla ludzkiego organizmu substancji – takich jak błonnik pokarmowy. Bakterie ułatwiają także przyswajanie witamin i minerałów, chronią przed zaparciami i biegunkami. Oprócz tego uczestniczą w regulowaniu funkcji obronnych organizmu poprzez uniemożliwianie rozwoju mikroorganizmów patogennych, a także zapobiegają pewnym nowotworom.

Niedawno stwierdzono, że prawidłowa flora jelitowa ma również wpływ na nastrój. Naukowcy dowiedli, że funkcje jelit powiązane są z pracą układów hormonalnego, nerwowego i odpornościowego. Zasiedlające jelito bakterie należą do różnych gatunków. Uwalniają one substancje, które w organizmie zachowują się jak enzymy i przekaźniki – powodują rozmaite reakcje ze strony innych układów. Mogą na przykład, za pośrednictwem nerwu błędnego, wpływać na nasze wybory żywieniowe. Jeśli przeważają bakterie żywiące się węglowodanami, będą stymulować mózg do generowania potrzeby cukrów. Pocieszający jest fakt, że skład ilościowy flory bakteryjnej zmienia się w bardzo szybkim tempie i już po 24 godzinach od wdrożenia nowego sposobu żywienia zachodzą w nim zmiany.

Depresja siedzi w jelicie?

Uczeni dowiedli też, że za depresyjne nastroje również może odpowiadać zaburzona flora jelitowa. W eksperymencie polegającym na podawaniu ochotnikom przez 4 tygodnie roztworu probiotyku (druga grupa otrzymywała placebo) badano, na ile wpłynie to na skłonność tych osób do rozpamiętywania przeszłości i zadręczania się wspomnieniami – jednego z syndromów depresji. Wyniki pokazały, że taki wpływ istnieje. Osoby z grupy zażywającej probiotyk miały lepszy nastrój i mniej skupiały się na „rozdrapywaniu ran”.

Wyjaśnieniem „depresjogennego” działania zaburzeń składu mikroflory może być fakt, że wszelkie procesy jelitowe powiązane z pracą układu immunologicznego zachodzą przy udziale cytokin. Z kolei jedna z hipotez na temat genezy depresji – tzw. zapalna hipoteza – mówi o wpływie cytokin na funkcje neurochemiczne i neuroendokrynne.

Kolejnym wyjaśnieniem jest zjawisko tzw. przepuszczalności jelita – taki stan sprawia, że niestrawione resztki pokarmowe przenikają poza jelita, a to wywołuje reakcję układu immunologicznego. Traktuje on te resztki jak szkodliwe patogeny. U osób ze zdiagnozowaną depresją stwierdzono obecność we krwi immunoglobulin zwalczających metabolity enterobakterii gram-ujemnych, których prawidłowym miejscem bytowania jest właśnie jelito. Świadczyłoby to o zwiększonej przepuszczalności bariery jelitowej u tych pacjentów.

Znaczenie dla temperamentu ludzkiego – tj. skłonności do zachowań lękowych albo przeciwnie, ekstrawertycznych – ma także skład flory bakteryjnej. W magazynie „Brain, Behavior, and Immunity” opublikowano wyniki badań prowadzonych na małych dzieciach przez naukowców z uniwersytetu stanu Ohio. Wynikało z nich, że na przykład większe zróżnicowanie składu bakterii jelitowych występuje u dzieci, które są pogodne, ciekawskie i otwarte na nowe doświadczenia. Duża ilość bakterii ze szczepu Rikenellaceae u chłopców wydaje się wiązać ze skłonnością do ekstrawersji, a u dziewczynek – z odczuwaniem lęku. Zaobserwowano, że korelacja między składem flory bakteryjnej a temperamentem jest silniejsza w przypadku chłopców, ale i u dziewczynek jest ona wyraźna.

Źródła:

  • http://www.rp.pl/artykul/1134041.html
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404597,probiotyki-poprawiaja-pracejelit-oraz-nastroj.html
  • http://www.izz.waw.pl/pl/eufic?id=116
  • http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=703http://wyborcza.pl/1,75400,18448449,czystany-lekowe-i-depresja-powstaja-wjelitach.html
  • http://laboratoria.net/pdf/?get=L2FrdHVhbG5vc2NpL19pdGVtLDIzNzAxLHJpZCwscHJpbnQsMSxwZGYsMS5odG1s

więcej w Cabines nr 72

Dorota Bury
publikacje Cabines 72
do góry | powrót