Wpływ hormonów na skórę w ciągu całego życia

powrót

Zdrowie

Hormony są motorem zmian, które dokonują się w ciele i umyśle na różnych etapach życia kobiety: dojrzewanie, ciąża, menopauza. W każdym z tych okresów skóra jest pierwszym świadkiem zmian wywołanych burzą hormonalną, która nadaje rytm naszemu życiu. Za każdym wypryskiem, każdą plamą pigmentacyjną, brakiem blasku lub utratą elastyczności stoją często przede wszystkim hormony. Wszystko jest kwestią równowagi i ilości, a brak równowagi jest głównym winowajcą wpływającym na produkcję hormonów w kluczowych momentach naszego życia.
Biotechnologia
Wpływ hormonów na skórę w ciągu całego życia

Nasz organizm funkcjonuje jak klepsydra: hormony są ziarnami piasku, które przesypują się z jednej części do drugiej. Muszą pozostawać w równowadze, by zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jedno ziarenko za dużo lub za mało – i już odbija się to na ciele i na skórze.

Jak działają hormony

Hormony są wydzielane przez układ wewnątrzwydzielniczy, który zarządza ich produkcją. Hormony to chemiczne przekaźniki, które kontrolują funkcjonowanie organów, całego naszego ciała, począwszy od uczucia głodu, przez emocje, wzrost włosów, przybieranie na wadze lub jej utratę, po sen i stan skóry.

Istnieją trzy główne gruczoły dokrewne połączone z układem rozrodczym kobiety: podwzgórze, przysadka mózgowa i jajniki.

Podwzgórze zapewnia związek między mózgiem a układem wewnątrzwydzielniczym. Odgrywa główną rolę w reprodukcji, regulując cykl miesięczny. Reaguje na ataki stresu, wysyłając do przysadki informację, która może wpłynąć na rozregulowanie lub zatrzymanie cyklu miesięcznego. Przysadka tłumaczy informacje otrzymywane z podwzgórza dla poszczególnych gruczołów dokrewnych. Jajniki są głównymi producentami żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Estrogen jest produkowany podczas całego cyklu miesięcznego, podczas gdy progesteron jest wydzielany tylko pod jego koniec. Poziom estrogenu waha się podczas całego życia kobiety, zależy on między innymi od masy ciała: u kobiety z większą masą tłuszczową lub mięśniową jest go więcej niż u tej drobniejszej.

Hormony w okresie dojrzewania

U nastolatków produkcja hormonów gwałtownie się nasila. Kiedy ciało wchodzi w pewien wiek, uwarunkowany genetycznie, mózg uwalnia hormon wzrostu (GH-RH). U kobiet ten hormon stymuluje hormony steroidowe (androgeny) i wywołuje owulację. Androgeny mają wpływ na gruczoły łojowe, które pod wpływem wzrostu poziomu androgenów produkują więcej sebum. Skóra staje się tłusta i błyszcząca, zwłaszcza na czole, nosie i brodzie. Pojawiają się miejscowe przekrwienia i zmiany niezapalne (zaskórniki i krostki) albo zapalne (wypryski). Trądzik dotyczy 80–90% nastolatków i 30% z nich będzie cierpiało z jego powodu również w dorosłym życiu.

więcej w Cabines nr 60

dr Claudia Aguirre
publikacje Cabines 60
do góry | powrót