Pigmenty w makijażu permanentnym

powrót

Makijaż

Makijaż permanentny jest ściśle powiązany z tatuażem, którego początek sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze udokumentowane ślady makijażu permanentnego zostały odkryte w Chinach. Za współczesnego „ojca” i głównego twórcę technik wykonywania makijażu permanentnego uważa się George’a Burchetta, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku w swoim salonie kosmetycznym wykonywał makijaż permanentny.
Kosmetolog - zabiegi
Pigmenty w makijażu permanentnym

Na przestrzeni kilku lat mikropigmentacja zyskała sobie wielu entuzjastów. W ostatnich latach nastąpił jej szybki rozwój, zaczęły się pojawiać nowoczesne urządzenia i pigmenty, dzięki którym makijaż permanentny można wykonywać coraz szybciej, dokładniej i precyzyjniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Mimo wszystkich zmian główna zasada powstawania makijażu permanentnego pozostała taka sama. W dalszym ciągu polega on na wprowadzaniu barwnika w odpowiednie warstwy skóry. Obecnie makijaż permanentny jest w szczytowej fazie swojego rozwoju, producenci sprzętu i barwników nieustannie prześcigają się, wprowadzając ulepszenia swoich produktów.

Kluczowe dla bezpieczeństwa, trwałości koloru oraz naturalnego wyglądu makijażu permanentnego jest zastosowanie odpowiednich barwników. To od pigmentów, ich składu i jakości zależy doskonały efekt końcowy.

Czym powinny charakteryzować się dobre barwniki?

Przede wszystkim muszą posiadać widoczny na opakowaniu dokładnie rozpisany skład. Nie mogą zawierać toksycznych metali ciężkich, rtęci, ołowiu, kadmu, chromu itd. Wykluczone jest również występowanie składowych pigmentów azowych, takich jak tartrazyna czy czerwień koszenilowa, które mogą powodować wiele powikłań. Pigmenty azowe poddane działaniu wiązki lasera, na przykład podczas zabiegu usuwania, mogą zacząć wydzielać arminę, wysokotoksyczny insektycyd. Każdy pigment powinien być opisany indeksem CI (Colour Index). Dodatkowo skład powinien być potwierdzony kartami charakterystyk, a same barwniki muszą być przebadane dermatologicznie i powinny posiadać atesty. Każdy ze składników powinien być dopuszczony do użytku kosmetycznego i zastosowania w barwnikach do tatuażu i makijażu permanentnego przez Radę Europejską (dyrektywa ResAP 2008) w przypadku barwników produkowanych w krajach należących do Unii Europejskiej lub FDA (Food and Drug Administration) w przypadku barwników produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Trzeba zwrócić tutaj uwagę na to, że FDA jest mniej restrykcyjna pod tym względem i dopuszcza stosowanie m.in. tlenków żelaza. Zdecydowanie bardziej restrykcyjne są regulacje UE. Powyższe zasady zdecydowanie wykluczają wszelkiego rodzaju produkty chińskie, które często w niekontrolowany sposób przenikają na europejskie rynki.

Pigmenty do makijażu permanentnego możemy podzielić na organiczne i nieorganiczne (mineralne). Barwniki organiczne są zdecydowanie mniej stabilne i ulegają częściej wpływom czynników wewnętrznych. Zastosowanie nieodpowiednich, niestabilnych składników może skutkować zmianą koloru po zabiegu, kolory brązowe mogą stać się rude, czarna kreska może stać się niebieska, a czerwień na ustach – fioletowa. Za zmianę kolorów brązowych odpowiadają tlenki żelaza, które utleniając się, rudzieją, rdzewieją. W barwnikach mogą zostać wykorzystane również tlenki żelaza w III stopniu utlenienia, czyli rdza. Gdy utlenione tlenki żelaza zaczną przemieszczać się w ciele, mogą prowadzić do różnych chorób i powikłań. Kolejnym ważnym argumentem, który przemawia za szkodliwością tlenków żelaza w skórze, jest fakt, że mogą one uniemożliwić przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym, ponieważ będą się nagrzewać, co prowadzi do poparzeń.

Kolejną cechą dobrego barwnika jest skuteczność, z jaką osadza się on w skórze podczas zabiegu, oraz trwałość po zabiegu. Na trwałość mikropigmentacji składa się kilka czynników. Ważna jest odpowiednia wielkość cząsteczek pigmentu, która powinna oscylować w zakresie 6–15 mikronów. Cząsteczki mniejsze niż 6 mikronów mogą spowodować migracje pigmentu (rozlewanie się pod skórą). Taki pigment może być też pochłonięty przez gruczoły limfatyczne i tam się odkładać. Z kolei cząsteczka większa niż 15 mikronów może pozostać w tkance na zawsze.

więcej w Cabines nr 74

Konsultacja merytoryczna:
Marcin Szwedzicki
właściciel firmy Ars Beauty,
producenta zaawansowanych
pigmentów do makijażu
permanentnego
Redakcja Cabines
publikacje Cabines 74
do góry | powrót