Pielęgnacja skóry z bliznami

powrót

Kosmetologia

Drobne ubytki w skórze mogą uprzykrzać życie i stanowić bardzo niemiłą pamiątkę po przebytym trądziku lub innym schorzeniu skóry. Na szczęście taki stan można zmienić, i to nie tylko za pomocą makijażu kamuflującego.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Pielęgnacja skóry z bliznami© budabar - Depositphotos

Blizną nazywa się ubytek w skórze właściwej, będący następstwem urazu lub procesu chorobowego, zastąpiony przez tkankę łączną włóknistą. Naskórek w miejscu powstania blizny jest cieńszy, mniej sprężysty. Blizny mogą być zanikowe (zagłębienie) lub przerostowe, gdy włóknistej tkanki łącznej powstaje więcej. W skrajnej postaci, gdy proces produkcji kolagenu zostanie zakłócony, przerostowe blizny to tzw. keloidy (bliznowce), nadmiernie rozrośnięte i nie ulegające spłaszczeniu z czasem tak jak zwykłe blizny przerostowe.

Blizny mogą być mniej lub bardziej widoczne, w barwach od różowej do niemal białej. Ze względu na brak naturalnego pigmentu nie ulegają opalaniu. Po rozcięciu skóry pozostają jasne kreski, po większych urazach i oparzeniach natomiast blizny najtrudniejsze do zatuszowania – nierówne, wyraźnie odznaczające się odmiennym kolorem.

Blizny duże, obejmujące znaczną powierzchnię ciała, skomplikowane to wyzwanie dla lekarzy chirurgów plastycznych lub medycyny estetycznej. Kosmetyczka najczęściej będzie miała do czynienia z bliznami potrądzikowymi, które są widoczne na twarzy jako niewielkie zagłębienia i przebarwienia lub odbarwienia.

Dla osoby po leczeniu trądziku obecność blizn na twarzy jest równie trudna do zniesienia jak sama choroba, stąd potrzeba zabiegów, które usuną szpecące dołki albo przynajmniej je spłycą i rozjaśnią.

Mikrodermabrazja

Jest to metoda umożliwiająca ścieranie wierzchnich warstw naskórka. Powoduje to przyspieszenie procesów odnowy naskórka, a dodatkowo – pośrednio – nasilenie syntezy kolagenu i elastyny. Usunięcie martwego naskórka prowadzi ponadto do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia się ukrwienie skóry. Mikrodermabrazja nie jest zabiegiem bolesnym i nie zmienia skóry tak, że nie można prowadzić po niej normalnego trybu życia.

Kwasy AHA i BHA

Do alfa- i beta-hydroksykwasów zalicza się kwasy: glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winowy, cytrynowy, migdałowy i pirogronowy oraz salicylowy i kapriolowosalicylowy. Szczególnie cenione ze względu na redukcję blizn są kwasy glikolowy i pirogronowy. Peeling kwasami poprawia kondycję skóry, jej koloryt i spłyca blizny. W przypadku skóry potrądzikowej najlepiej wykonać serię 4–8 zabiegów w odstępach około dwutygodniowych.

Laser

W kontekście redukowania blizn szczególnie godny uwagi jest pulsacyjny laser barwnikowy (FLPDL, laser CO² oraz neodymowo-jagowy (Nd:YAG). Ostatnio stosuje się również, z dobrymi wynikami, laser frakcyjny, który wywołuje w skórze mikrourazy i stymuluje ją do nasilonej regeneracji. Terapię laserową dobrze jest rozpocząć stosunkowo wcześnie. Zresztą w przypadku wszystkich metod najlepsze rezultaty zapewnia wczesne rozpoczęcie kuracji, ponieważ blizny stare o wiele trudniej jest usunąć. Zaleca się wykonanie 4–5 zabiegów co 3 tygodnie.

IPL

IPL (Intense Pulse Light – silny impuls światła) to metoda, w której za pomocą głowicy z filtrem odcinającym fale ultrakrótkie aplikuje się w wybrane miejsca serię świetlnych impulsów. Zależnie od wybranej długości fal świetlnych (pozostałe odcina się filtrem) można albo wpływać na przebarwienia, albo stymulować produkcję kolagenu. Najlepiej przeprowadzić 4–6 zabiegów co trzy tygodnie.

Mezoterapia

Mezoterapia nie jest metodą redukcji blizn, lecz wspomaga regenerację skóry dzięki aplikacji odpowiednio dobranych substancji aktywnych.

Kosmetyki do cery z bliznami

Oprócz kuracji w gabinecie ważna jest także odpowiednia pielęgnacja domowa. Stosuje się do niej kremy, żele, płyny zawierające substancje o działaniu złuszczającym i regenerującym: kwas azelainowy, rezorcynę, nadtlenek benzoilu, mocznik, alantoinę czy retinoidy.

W procesie usuwania blizn ważna jest regularność i powtarzalność. Drobniejsze i płytsze zmiany mogą zniknąć szybko, ale blizny głębokie lub starsze wymagają dłuższego leczenia.

Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/blizny-po-tradzikujak-pozbyc-sie-blizn-i-przebarwienpotradzikowych_40642.html 
  • https://portal.abczdrowie.pl/jak-usunac-blizny--potradzikowe
Dorota Bury
publikacje Cabines 75
do góry | powrót