Aparaturowa diagnoza skóry podstawą medycyny estetycznej i nowoczesnej kosmetologii

powrót

Medycyna estetyczna

Rynek kosmetyki i medycyny estetycznej przepełniają nowe formuły zabiegowe. Trwa wyścig w tworzeniu nowatorskich zabiegów, zarówno manualnych, jak i aparaturowych. Zmiany postępują tak szybko, że gabinetom, klinikom coraz trudniej jest zaspokoić kolejne oczekiwania pacjentów. Z drugiej strony klienci błądzą w poszukiwaniu modnych zabiegów, do których najczęściej przekonują ich marketingowe slogany. Odpowiedź na pytanie, co, komu i kiedy najlepiej jest zaordynować, tkwi – podobnie jak we wszystkich procedurach medycznych – w diagnozie. Dzięki szczegółowej, wnikliwej ocenie stanu skóry można odpowiednimi, prawidłowo wykonanymi zabiegami uzyskać zamierzone efekty pielęgnacji i leczenia.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Aparaturowa diagnoza skóry podstawą medycyny estetycznej i nowoczesnej kosmetologii© Stasique - Fotolia

Czasy, kiedy propozycję zabiegów oferowaną pacjentowi opierano na wizualnej ocenie stanu skóry i przyporządkowaniu jej do jednego z czterech rodzajów cer, odeszły do dalekiej przeszłości. Obecna wiedza, jaką dysponują profesjonaliści, pozwala rozróżnić wiele uwarunkowań wpływających na podziały skór. Klasyfikacje obejmują m.in.: płeć, rasę, fototyp, wiek, intensywność zabiegową, sposób odżywiania, styl życia i inne. Dodatkową trudność w odpowiednim przyporządkowaniu cery do konkretnej kategorii stanowią stany chorobowe, powikłania pozabiegowe, interakcje zachodzące między zastosowanymi metodami. Tylko zaawansowana, wielokierunkowa ocena stanu skóry interpretowana przez specjalistę zagwarantuje prawidłowy dobór odpowiednich procedur zabiegowych. Diagnostyka skóry jest podstawą zastosowania indywidualnie wybranych metod.

Francuskie media naukowe od kilku miesięcy informują o zbliżającym się obowiązku wprowadzenia udokumentowanej diagnostyki stanu skóry przed zabiegami medycyny estetycznej. W Polsce zdecydowana większość nieinwazyjnych zabiegów estetycznych przeprowadzana jest bez diagnozy stanu skóry, a tylko po ocenie jej wyglądu. Mimo że konieczność wnikliwej diagnostyki rzadko jeszcze jest łączona z efektami metod i stopniem satysfakcji pacjenta, to czas wdrożeń najnowocześniejszych zabiegów wyegzekwuje bezwzględność jej stosowania. Popularyzacja oceny skóry powinna stać się podstawą świadomego postępowania zabiegowego. Obiektywne tego uwarunkowanie stanowi dostępność, również na polskim rynku, szerokiej gamy aparatury do badania skóry.

Urządzenia do badania skóry produkowane są w dwóch podstawowych liniach. Pierwsza to aparaty do szybkiej diagnozy, często stosowane w celach marketingowych, druga wykorzystywana do celów naukowych. Aparatami z pierwszej grupy można badać skórę i włosy w celu indywidualnego doboru dermokosmetyków, wyboru zabiegu i sposobu pielęgnacji oraz oceny efektów podjętych procedur przez kosmetologa, lekarza medycyny estetycznej i dermatologa. Zakres diagnozy obejmuje następujące parametry:

  • pomiar elastyczności skóry,
  • pomiar nawilżenia skóry,
  • pomiar wydzielanego sebum skóry i włosów,
  • określenie fototypu skóry,
  • określenie typu skóry,
  • pomiar przeznaskórkowej utraty wody (TEWL),
  • określenie pH skóry,
  • pomiar temperatury skóry,
  • pomiar koloru włosów,
  • analizę wydzielanego sebum,
  • analizę złuszczanego naskórka,
  • oglądanie w powiększeniu skóry (zmarszczek, blizn, znamion) i włosów.

Poza wymienionymi pomiarami możliwe jest uzyskanie obrazu skóry z kamery z oświetleniem światłem z polaryzacją równoległą i skośną, co uszczegóławia obraz; np. siatka naczyń krwionośnych niewidoczna gołym okiem w obrazie kamery wyraźnie przedstawia obszar zabiegowy.

Aparaturowa ocena uzupełniona wywiadem wprowadzana jest do systemu komputerowego (już z polskim oprogramowaniem Windows), który działa w czterech zakresach diagnostycznych i umożliwia prowadzenie rejestru. Pacjent po diagnozie uzyskuje wydruk wyników, łącznie z diagnozą obrazową i gotowymi zaleceniami odnoszącymi się do zastosowania preparatów, leków, z podaniem np. substancji czynnych, a nawet kuracji i zabiegów. Takie formułowanie zaleceń podnosi ich wiarygodność i przez wizualizację wyników jest bardziej dostępne dla pacjenta. Klient przez oglądanie procesu diagnozowania na ekranie monitora nabywa motywacji do stosowania zaleconych procedur, wzrasta jego świadomość słuszności ich zastosowań. Ponadto stosunkowo proste w obsłudze urządzenie (dzięki oprogramowaniu nie jest wymagana wysokospecjalistyczna wiedza) wspomaga sprzedaż produktów, pozwala na rozszerzenie grona stałych klientów, umożliwia prowadzenie pogrupowanej na wiele kategorii dokumentacji. Z kolei klientowi, który otrzymuje zapisane i wydrukowane wyniki, łatwiej jest dokonać zakupu według zaleceń najlepszego produktu dobranego specjalnie dla niego. Na przykład po podsumowaniu wszystkich wyników ze szczególnym uwzględnieniem fototypu, poziomu pigmentacji oraz natężenia promieniowania światła słonecznego (uwaga: oprogramowanie zawiera dane z emisji UV na całej kuli ziemskiej o różnych porach roku) można zaplanować indywidualny program protekcji przeciwsłonecznej.

więcej w Cabines nr 76

KONSULTACJA MERYTORYCZNA:
FIRMA EPRUS
Redakcja Cabines
publikacje Cabines 76
do góry | powrót