Nic ponad zdrowie - prewencja chorób w zawodzie kosmetyczki, cz. 1

powrót

Zdrowie

Zawód kosmetyczki klientom zapewne kojarzy się z odrobiną luksusu i przyjemnością. Wychodząc z gabinetu, mają poczucie dbałości o swoje zdrowie i ciało, dobre samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Natomiast co odczuwa kosmetyczka, kończąc pracę? Jest to zawód szczególnie narażony na liczne przeciążenia, zespoły bólowe oraz choroby narządu ruchu. Niestety, wielogodzinna praca w wymuszonej, często statycznej pozycji nie bez wpływu pozostaje na kondycję mięśni i stawów.
rejuvi cosmetics
Nic ponad zdrowie - prewencja chorób w zawodzie kosmetyczki, cz. 1© michaeljung@163.com - Depositphotos

Wyniki badań naukowych jasno wskazują, że zawody, w których podczas wykonywanej pracy wydatek energetyczny jest niski, czyli aktywność fizyczna jest na niewielkim poziomie, oraz te, gdzie wykonywane czynności każdego dnia są takie same, pojawia się zwiększone ryzyko występowania zespołów bólowych kręgosłupa oraz stawów i mięśni kończyn. Dodatkowo wieloletnia praca może mieć wpływ na występowanie licznych schorzeń narządu ruchu, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia, przewlekłe stany zapalne mięśni i stawów, łokieć golfisty i tenisisty, cieśń nadgarstka i wiele innych, które ostatecznie będą uniemożliwiać dalsze wykonywanie zawodu kosmetyczki.

Po pierwsze – ergonomia w pracy

Zachowanie ergonomii przy pracy stanowi pierwszy krok dbałości o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Jednym z najważniejszych elementów jest kozetka, na której wykonuje się większość zabiegów. Istotny jest odpowiedni dobór wysokości oraz szerokości blatu. Należy pamiętać, że wysokość stołu powinniśmy dobierać indywidualnie do każdego klienta. Blat powinien sięgać 1/3 części górnej uda bądź ręka zaciśnięta w pięść powinna swobodnie spoczywać na powierzchni stołu. Regulacji wysokości stołu należy dokonywać za każdym razem, kiedy zmienia się pozycja ułożenia klienta. Jeżeli nie mamy możliwości z różnych przyczyn na dokonanie takich zmian, ustawmy wysokość stołu względem naszej długości ciała. Praca będzie wówczas mniej ergonomiczna, ale uchroni nas przed znacznymi obciążeniami. W przypadku doboru odpowiedniej szerokości stołu należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że im stół węższy, tym bardziej praca jest ergonomiczna.

Należy również pamiętać o prawidłowej postawie ciała przy pracy. Zabiegi wykonywane w pozycji stojącej musi charakteryzować postawa wyprostowana, z nogami lekko ugiętymi i rozluźnionymi mięśniami. Należy unikać pracy statycznej, jeżeli zabieg stwarza takie możliwości, przemieszczajmy się wokół stołu, a pracę generujmy z największych stawów i grup mięśniowych. W pozycji siedzącej zwróćmy uwagę, aby pośladki w całości znajdowały się na taborecie, a siad odbywał się na guzach kulszowych. Zadbajmy o wyprostowany kręgosłup, zwłaszcza w odcinku piersiowym, oraz unikajmy zbyt mocnego wysuwania głowy do przodu bądź jej długotrwałego pochylania. Niestaranna pozycja przy pracy bardzo szybko powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.

więcej w Cabines nr 76

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 76
do góry | powrót